استفاده مناسب از وایت بالانس کمک می کند عکسهای بهتر و دقیقتری از نظر سفیدی، نور و رنگ بگ

وایت بالانس چیست؟ معرفی، اهمیت و کاربرد

,

اهمیت وایت بالانس در عکاسی

وایت بالانس (به انگلیسی: White Balance) در عکاسی به این منظور اهمیت دارد که نور اصلی اجسام در عکس ثبت گردد. چشمان ما سفید را، سفید واقعی می‌بینند؛ اما در عکاسی اینگونه نیست. دوربین عکاسی و فیلمبرداری در بعضی اوقات سفید را به طور واقعی ثبت نمی‌کنند. مهم است که بتوانیم رنگ اجسام را با استفاده از وایت بالانس به صورت درست و واقعی آنها ثبت کنیم. چشم‌های ما به راحتی می‌توانند تشخیص دهند که رنگ واقعی اجسام در نورهای مختلف چگونه است. اما دوربین‌ها اگرچه دارای تنظیمات مختلف و متنوعی در این زمینه هستند اما در بعضی شرایط نیاز به ایجاد اصلاحات دارند. در این آموزش فیلمسازی از استودیو فردا، به مفهومتراز سفیدی در عکاسی یا وایت بالانس، مفهوم دمای رنگ، اهمیت کاربرد و هماهنگی این دو مساله و مشکلات رایج در ایجاد اصلاحات و البته نکاتی برای رفع این مشکلات می‌پردازیم.

تراز سفیدی در عکاسی چیست و چرا به آن وایت بالانس می گویند

تراز سفیدی در عکاسی

 وایت بالانس چیست؟

در مفهوم ساده، وایت بالانس میزان گرم یا سرد بودن رنگ‌های درون عکس را مشخص میکند. معمولا رنگ سفید در عکاسی، متمایل به رنگ‌های دیگر ثبت می‌شود. اینگونه کل تعادل رنگ‌های تصویر بر اساس رنگ سفید ثبت شده تنظیم می‌شوند. وقتی شما از وایت بالانس در عکاسی استفاده کنید، باعث می‌شود تا رنگ سفید به رنگ واقعی خود ثبت شود و رنگ بقیه اجسام در عکس، بر اساس رنگ آن جسم سفید، ثبت و تنظیم شوند. اینگونه شما یک تعادل صحیح رنگی در عکس خود ثبت کرده‌اید. استفاده از این گزینه در عکاسی بسیار مهم است، زیرا هر چقدر تراز سفیدی در تصویر شما صحیح‌تر اعمال شده باشد، به این معنی است که شما تصویری نزدیکتر به واقعیت گرفته‌اید.

مفهوم دمای رنگ

دمای رنگ در واقع رنگ نور در تصویربرداری است. دمای رنگ در واحد کلوین اندازه گیری می‌شود. هرچه عدد بیشتر باشد، دمای رنگ سردتر و نور سفیدتر است. هر منبع نوری، یک دمای رنگ مخصوص به خود را دارد. به عنوان مثال نور طبیعی روز ۵۰۰۰کلوین است.

دمای رنگ همواره با مفهوم وایت بالانس در ارتباط است. ایجاد تعادل صحیح رنگی، فرآیند از بین بردن هاله رنگی ناخواسته در عکس است.

چگونگی عملکرد وایت بالانس

دوربین عکاسی معمولا گزینه اتوماتیک برای تنظیم تراز سفیدی در عکاسی دارد که در اکثر مواقع به خوبی عمل می‌کند‌. در حالت اتوماتیک، دوربین منظره‌ای که میخواهید از آن عکس بگیرید را پردازش می‌کند و یک دمای رنگ که به نظرش مناسب می‌آید را انتخاب می‌کند. اما در بعضی شرایط، اگر منظره دارای چندین منبع نوری متفاوت باشد و یا بیشتر تصویر را فقط یک رنگ در برگیرد (مانند علفزار، دریا، آسمان و…)، دوربین نمیتواند یک دمای رنگی مناسب انتخاب کند و وایت بالانس رعایت نمی‌شود.

مقایسه وایت بالانسها یا ترازهای سفیدی در عکاسی به ما کمک می کند به اهمیت دمای رنگ در تصویر برداری توجه کنیم.

مقایسه وایت بالانسها یا ترازهای سفیدی در عکاسی

به دلیل نقص‌هایی که حالت اتوماتیک دارد، دوربین‌ها تنظیمات از پیش تعیین شده‌ای دارند که برای انواع نورهای معمولی مناسب هستند. برای مثال اگر در نور لامپ هستید،گزینه لامپ را از تنظیمات انتخاب کنید و دوربین تنظیماتی را برای دمای نور گرم‌تر انتخاب می‌کند. برای نورهای گرم، دمای رنگی سردتر و برعکس برای نورهای سرد، دمای رنگی گرم‌تر انتخاب می‌شود. به این صورت شما یک تعادل دمایی در عکستان برقرار کرده‌اید. بعد ازانتخاب تنظیمات موردنظر، دکمه “set” را بزنید. دوربین شما از این پس از وایت بالانس انتخابی شما استفاده می‌کند. تا اینکه شما دوباره این گزینه را در آینده تغییر دهید. بعضی از دوربین‌ها به شما اجازه می‌دهند که به صورت دقیق، دمای رنگ موردنظر خود را طبق درجه کلوین انتخاب کنید.

انواع نور و تاثیر آن بر وایت بالانس

هر منبع نوری یک دمای رنگ دارد که میتواند روی تراز سفیدی در عکاسی تاثیر مستقیم بگذارد. وایت بالانس در واقع از ایجاد هاله رنگی غیر واقعی در عکس‌ها جلوگیری می‌کند. تا اجسامی که در واقعیت سفید هستند در عکس‌ها نیز سفید به نظر بیایند. تنظیمات مناسب وایت بالانس در یک دوربین، تنظیماتی است که دمای رنگ منبع نوری را در نظر بگیرد، که در واقع همان گرم و سرد بودن نور سفید است. سپس، طبق دمای رنگ منبع نوری، دمای مناسب را انتخاب کند.

هرمنبع نوری یک دمای رنگی دارد. جدول زیر دمای رنگی بعضی از منابع نوری را مشخص می‌کند.

دمای رنگ منبع نور
1000 کلوین – 2000 کلوین نور شمع
2500 کلوین – 3500 کلوین لامپ تنگستن (مصارف خانگی)
3000 کلوین – 4000 کلوین غروب/طلوع(آسمان صاف)
4000 کلوین – 5000 کلوین لامپ فلورسانت
5000 کلوین – 5500 کلوین چراغ الکترونیکی
5000 کلوین – 6500 کلوین روز روشن
6500 کلوین – 8000 کلوین آسمان ابری
9000 کلوین – 10000 کلوین آسمان به شدت ابری

اشتباهات رایج در وایت بالانس و چگونگی جلوگیری از آنها

اصلاح تراز سفیدی در عکاسی راه بسیار مفیدی برای افزایش کیفیت عکس‌های شما است اما اگر این اصلاحات به درستی اجرا نشوند، باعث ایجاد مشکل می‌شوند.

برای جلوگیری از ایجاد این مشکلات، باید در نظر بگیرید که تنظیم سفیدی یک تصویر را زیادی از حد و یا کمتر از میزان لازم اصلاح نکنید. چرا که ممکن است باعث ایجاد رنگ‌های غیرواقعی و غیرطبیعی شود. این مساله در واقع، پایه اصلی اهمیت وایت بالانس در عکاسی است.

یکی دیگر از مشکلات رایج در هنگام اصلاح وایت بالانس این است که بعضی از ویرایشگران و عکاسان، یک تنظیمات وایت بالانس را برای همه عکس‌ها اعمال می‌کنند. قبلا توضیح دادیم که هر منبع نوری یک دمای رنگ مخصوص به خود دارد و استفاده از یک تنظیمات واحد برای همه تصاویر بدون در نظر گرفتن منبع نوری آن‌ها، یک مشکل اساسی در تصویر ایجاد می‌کند.

یک نکته دیگر که می‌توان به آن اشاره کرد این است که همیشه در نظر داشته باشید استفاده به جا و درست از وایت بالانس می‌‍تواند حس و حال خاصی به عکس شما القا کند. استفاده هوشمندانه از این قابلیت میتواند جذابیت عکس‌هایتان را چندین برابر کند. یک منظره در دمای رنگ‌های متفاوت ، حس متفاوتی را نیز به بیننده القا می‌کند. به تصاویر دقت کنید.

و در آخر باید یادآور شویم که وایت بالانس تصویرتان در فرمت‌های مختلف بسنجید. چرا که دستگاه‌ها و فرمت‌های مختلف ممکن است ترکیب رنگ‌های شما را تغییر دهد.

استفاده مناسب از وایت بالانس کمک می کند عکسهای بهتر و دقیقتری از نظر سفیدی، نور و رنگ بگ

استفاده مناسب از وایت بالانس

نکات عملی برای بهبود وایت بالانس

یک راه مؤثر برای بالا بردن کیفیت عکاسی شما، اصلاح مشکلات وایت بالانس در مرحله روتوش و ویرایش عکس است. اما این کار نیاز به تمرین و تجربه زیادی دارد. یک نکته بسیار مهم در این زمینه این است که مانیتور مورد استفاده شما در هنگام ویرایش عکس باید کالیبره شده باشد تا بتوانید رنگ‌های درست و اصلی تصویر را ببینید. همچنین در نظر داشته باشید در تمامی مراحل ویرایش از یک محیط به صورت پیوسته برای ویرایش استفاده کنید.

از نمودار هیستوگرام و یا پنل اطلاعات فوتوشاپ می‌توانید استفاده کنید تا طیف نور ثبت شده در عکس را مشاهده کنید. شما با استفاده از ابزارهای فوتوشاپ می‌توانید بخشی از عکس را تحت تاثیر وایت بالانس قرار دهید. در صورتی که تنظیمات پیش فرض با صرفه‌جویی در زمان کل تصویرتان را اصلاح ‌می‌کند.

منبع:

https://www.studiobinder.com/blog/what-is-white-balance-definition/

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *