تاثیر نور سخت و نرم در بیان تصاویر

تفاوت نور سخت و نرم در عکاسی؛ معرفی و نحوه ایجاد

,

اهمیت نور در عکاسی و فیلمبرداری

اهمیت نور در عکاسی به قدری است که تمام ویژگی های عکس از جمله: رنگ و احساس برگرفته شده از تصاویر و کیفیت نهایی آن را به شدت تحت تاثیر قرار می دهد. از این رو اهمیت نور و کیفیت آن در عکاسی، فیلمبرداری یا نقاشی، بر همگان آشکار می باشد. برجسته کردن برخی ویژگی های مدنظر عکاس و فیلمبردار در مقابل کمرنگ‌تر جلوه دادن ویژگی‌های دیگر، با تغییر نوردهی قابل اجرا است. در این مقاله از استودیو فردا از نگاه یک استودیو فیلمبرداری و عکاسی در صدد برآمده ایم تا اهمیت نور در عکاسی و فیلمبرداری، تفاوت نور سخت و نرم و نحوه استفاده از آنها در موقعیت های مختلف را مورد بررسی قرار دهیم.

اهمیت نور در عکاسی و فیلمبرداری

اهمیت نور در عکاسی و فیلمبرداری

تفاوت نور نرم و نور سخت در چیست؟

نور نرم و سخت در آشکار سازی مفاهیم بکار برده شده برای بیان تفاوت‌ها در عکاسی و فیلمبرداری به شمار می‌روند. اصلی ترین تفاوت نور سخت و نرم در نحوه انتشار آنها در محیط و تاثیری که در عکاسی دارند می‌باشند. نور نرم عامل ایجاد سایه های ملیح و با حاشیه‌ی محو است، ولی نور سخت خطوط شارپ و کاملا مشخصی در تصاویر ایجاد می‌کند.

 تعریف نور نرم، معرفی خصوصیات و مزایای استفاده از آن

نور نرم(به انگلیسی:soft light)، حاصل انتشار ملایم پرتوهای نور از منبع نوری در محیط است. این نور با شدت بسیار ملایمی بر جسم مورد نظر تابیده شده و از ایجاد سایه‌های تیره و شارپ جلوگیری می‌کند. حاشیه‌ی ایجاد شده در سوژه عکاسی به صورت یک طیف نسبتا یکنواخت تیره تا روشن خواهد بود و نمی‌توان مرز مشخصی بین تاریکی و روشنایی در نظر گرفت. خصوصیت بارز عکاسی با نور نرم، تهیه‌ی تصاویر فاقد هایلایت‌های واضح است.

نور نرم به علت نحوه تابش منحصر بفردی که دارد می‌تواند با ظرافت تمام، مرز نامشخصی بین سایه و روشنایی ایجاد کند. این ویژگی به رمانتیک‌تر شدن تصاویر ثبت شده کمک می‌کند و نقاط ضعف تصاویر را به خوبی پوشش می‌دهد.

 

شما می توانید از روش نوردهی نرم برای پنهان کردن زوایای نامناسب تصویر و ویژگی‌های چهره استفاده کنید.

 

نور سخت و ویژگی های آن

نور سخت (به انگلیسی:Hard light) در عکاسی و فیلمبرداری دقیقا در نقطه ای مقابل نور نرم قرار می‌گیرد. اگر تابش نور از منبع مورد نظر به صورت کاملا شارپ و با ایجاد سایه‌های مشخص باشد، نور سخت نامیده می‌شود. در استفاده از hard light، مرز ایجاد شده توسط سایه‌ها کاملا مشخص است و جزئیات سوژه‌ها به خوبی قابل نمایش است. اگر نور از یک زاویه مشابه و یکسان به جسم تابیده شود، به علت تفاوت نور سخت و نرم، عکس‌های متفاوتی تولید خواهد شد.

نور سخت قادر است زوایای چهره و خطوط آن را به زیبایی به نمایش بگذارد و بخش‌هایی از تصویر را برجسته تر نماید.

 

Hard light یا نور سخت می‌تواند یک تصویر دراماتیک که قبلا با نور نرم ثبت شده را به صورت خشن و جدی، به نمایش بگذارد.

 

 

تاثیر نور سخت و نرم در بیان تصاویر

تاثیر نور سخت و نرم در بیان تصاویر

مقایسه نور نرم و نور سخت

تفاوت نور سخت و نرم و مقایسه کاربرد آنها می‌تواند در ایجاد تصاویر دلنشین‌تر، نقش بسزایی داشته باشد. از جمله مهمترین مواردی که به عنوان اختلاف نور سخت و نرم مورد توجه قرار دارد، ایجاد سایه‌ها و نمایش ویژگی‌های برجسته تصویر است. تفاوت نور سخت و نرم به معنی کاربرد مطلق نور سخت در ایجاد کنتراست تصاویر و یا استفاده از نور نرم در ایجاد تصاویر مبهم نیست. نور نرم یک گرادیانت تدریجی در تبدیل نور به سایه ایجاد می‌کند و در مقابل آن، نور سخت باعث شارپ بودن ویژگی‌های تصاویر می‌شود؛ بنابراین منطقی است که در عکاسی پرتره از نور سخت بیشتر استفاده شود. هنگامی که از نور نرم استفاده می‌کنید، نیاز چندانی به ویرایش تصاویر وجود نخواهد داشت.

آگاهی از نور سخت و نرم باعث می‌شود تا مخاطب بتواند هدف اصلی شما از تصویر ثبت شده را درک کند. در عکاسی با نور نرم، مخاطب به صورت یکنواخت به تصویر نگاه می کند. هنگامی که از نور سخت استفاده می کنید، مخاطب قادر است ویژگی ها و کنتراست های مورد نظر شما در تصویر مورد نظر را، به راحتی درک نماید.

مقایسه تصاویر عکاسی با soft light و hard light

تفاوت نور سخت و نرم باعث می‌شود تا کاربران برای ثبت تصاویر مختلف از آنها استفاده کنند. در نور سخت جزئیاتی مانند چروک چهره یا مشکلات پوستی به راحتی قابل دیدن هستند؛ اما نور نرم زیبایی‌های کلی تصویر را پررنگ‌تر می‌کند. به عنوان مثال؛ اگر می‌خواهید محصولی را با جزئیات کامل به مخاطبان نشان دهید، باید از نور سخت استفاده کنید.

برای درک بهتر تفاوت نور سخت و نرم، تصور کنید که در یک صحنه فیلمبرداری قرار دارید و سوژه‌ها به صورت مداوم در حرکت هستند، استفاده از نور نرم می‌تواند انتخاب بسیار مناسبی برای عکسبرداری باشد. لازم به ذکر است که ثبت حرکت سوژه ها در نور نرم با حفظ ویژگی‌های کلی صورت و بدن، انجام می گیرد. نور نرم با ایجاد مرزهای ملایم نور و سایه، در حفظ کیفیت کلی تصاویر نقش بسزایی دارد. هرگاه شما قادر به جابجایی دائم منابع نوری نمی‌باشید، استفاده از نور نرم در اولویت قرار داده می‌شود؛ همچنین این نور زیبایی چهره را بیشتر کرده و در جذب مخاطب نقش موثری دارد.

کاربردهای نور سخت و مواقعی که از آن استفاده می‌شود

کوچک‌تر بودن منبع نوری باعث ایجاد نور سخت، خواهد شد. این مورد به عنوان بارزترین تفاوت نور سخت و نرم، می‌تواند عامل استفاده از آنها در شرایط مختلف باشد. از نور سخت در عکاسی پرتره، ورزشکاران، معرفی مدل‌های خاص جهت تبلیغات، استفاده می‌شود. به عنوان مثال؛ جهت عکسبرداری و معرفی محصول جدید یک کمپانی بزرگ وسایل ورزشی، استفاده از نور سخت اولویت دارد؛ زیرا ویژگی‌های محصول را به صورت شارپ و دراما به نمایش می‌گذارد.

تاثیر نور سخت و نرم در بیان تصاویر

کاربرد نور نرم و سخت در عکاسی پرتره آقایان

تفاوت نور سخت و نرم در نحوه انتشار نور و فاصله آن از سوژه است. برای درک نحوه ایجاد نور نرم و سخت، یک فلش نور یا پروژکتور را تصور کنید. اگر یک چتر دیفیوزر را جلوی منبع نور قرار دهید، نور ساطع شده از حالت سخت به نرم، تغییر می‌کند. در مواردی که عکاسی یا فیلمبرداری در طبیعت انجام می گیرد، برای دستیابی به نور نرم و سخت باید به ساعات روز دقت کنید. به عنوان مثال؛ در فاصله‌ی زمانی یک ساعت مانده به غروب خورشید تا یک ساعت پس از آن، نور به صورت نرم می‌تابد. در تصویر زیر می‌توانید تفاوت ایجاد شده در منبع نوری یکسان به علت استفاده از وسایل مختلف را، به خوبی مشاهده کنید.

کاربرد نور سخت برای معرفی محصولات کمپانی های ورزشی

کاربرد نور سخت برای معرفی محصولات

نتیجه‌گیری

نتیجه اطلاع از کاربرد و تفاوت نور سخت و نرم می‌تواند به ثبت تصاویر زیباتر ختم شود. نور نرم مرز بین سایه و روشنایی را تقریبا از بین برده و روند تدریجی این فرایند باعث زیبایی بیشتر تصویر و حذف نقص‌های آن می‌شود. نور سخت سایه‌های شارپ و مرزهای مشخصی ایجاد می‌کند و جهت عکاسی پرتره آقایان، ورزشکاران و معرفی محصولات کمپانی های مختلف بسیار مناسب است.

 

منبع:

https://www.studiobinder.com/blog/what-is-soft-light/

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۴.۵ از ۵
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *