لنز نرمال چیست؟

معرفی و نحوه استفاده از یک لنز استاندارد

عملکرد لنزها بسیار شبیه به چشم انسان است. با این حال، همه لنزها دارای زاویه دید مشابه چشم انسان نیستند. لنز معمولی قصد دارد عکس را به گونه ای ثبت کند که بیشترین شباهت را به دیدگاه ما نسبت به جهان داشته باشد.

بنابراین لنز نرمال دقیقاً چیست؟  عنوان این مقاله استودیو فرداست و ما نگاهی می اندازیم به اینکه چه زمانی و چرا از آن استفاده می کنیم و تفاوت آن با لنزهای دیگر چیست.

لنز نرمال چیست؟

بیایید یک لنز نرمال را تعریف کنیم.

انواع مختلف لنزهای دوربین با فاصله کانونی آنها مشخص می شوند. این فاصله کانونی دارای جلوه های بصری است که در فیلمبرداری برای بیان یک داستان استفاده می شود. در ادامه این مقاله به شما می گوییم فاصله کانونی یک لنز نرمال چقدر است و چه اثری دارد. پس بیایید به تعریف لنز نرمال نگاهی بیندازیم.

تعریف لنزهای نرمال

لنز استاندارد چیست؟

لنز نرمال که لنز استاندارد نیز نامیده می شود، لنزی با فاصله کانونی بین 35 تا 50 میلی متر است. فاصله کانونی لنزهای استاندارد بیشتر شبیه نگاه انسان به جهان است.

سینماگران اغلب از لنزهای معمولی برای فیلمبرداری طبیعی استفاده می کنند. بسته به نوع فرمت مورد استفاده، لنزهای معمولی می توانند متفاوت باشند. لنزهای معمولی عموماً برابر طول قطر سنسور دوربین دیجیتال یا فرمت فیلم هستند.

لنز نرمال برای چه مواردی استفاده می شود؟

لنزهای استاندارد تنها یکی از انواع لنزها هستند که هر کدام ارزش قصه گویی خاص خود را دارند. 

کاربرد لنزهای نرمال

طبیعت گرایی یک لنز استاندارد

نمونه‌های مختلفی از فیلم‌هایی وجود دارد که به طور کامل روی یک لنز استاندارد ساخته شده اند. لنزهای استاندارد برخی از بهترین لنزها برای ایجاد دیدگاه طبیعت گرایانه هستند. محدوده عادی عدسی میلی متر و زاویه دید بیشتر شبیه زاویه دید چشم انسان است.

در ویدئو زیر، فیلمبردار نیوتون توماس سیگل دلایل ساده ای را انتخاب کرده است که چرا او از یک لنز نرمال برای یک صحنه عاشقانه در فیلم Bohemian Rhapsody استفاده کرده است.

به طور خلاصه، لنزهای استاندارد بهتر است برای عکس هایی استفاده شوند که هدف آنها تکرار چشم انداز طبیعی چشم انسان است. لنزهای استاندارد نیز می توانند به سادگی حس سادگی و خام بودن بدهد. اما یک لنز نرمال در مقابل سایر لنزها برای چه کارهایی بهتر است؟ بیایید یک نگاهی به ادامه ماجرا بیندازیم.

کدام لنز بهتر است؟

مقایسه لنز واید با لنز نرمال

لنزهای نرمال ممکن است طبیعی تر از لنزهای با زاویه دید طبیعی به نظر برسند، اما در ایجاد دیدگاه‌های متفاوت یا مخدوش که می تواند برای بیان بصری یک داستان استفاده شود، کوتاه می آیند.

لنزهای واید زاویه دید وسیع‌تری نسبت به لنزهای نرمال ارائه می‌دهند که برای ثبت عکس‌های عریض مانند تصویر زیر از فیلم Blade Runner 2049 عالی است.

برتری لنز واید نسیت به لنز نرمال استودیو فردا

در مقایسه با یک لنز زاویه واید، یک لنز نرمال چه کاری انجام می دهد؟

لنزهای استاندارد زاویه دید باریک تری دارند که می تواند آنچه را که در یک قاب قرار می دهید محدود کند،  که در هنگام عکاسی در فضاهای کوچک سخت می شود.

اگرچه ممکن است عکس های تنگ تری تولید کنند، اما سوژه ها را به روشی طبیعی تر مانند این عکس از Call Me By Your Name ثبت می کنند.

مقایسه لنز واید با لنز نرمال استودیو فردا

هر دوی این نمونه های عکسبرداری از چندین سوژه در یک اتاق هستند. اما از نظر بصری بسیار متفاوت هستند. انتخاب بین یک لنز نرمال و یک لنز با زاویه دید گسترده به انتخاب ترکیب شما بستگی دارد.

نگاهی به این مقایسه عکس مشابه با یک لنز واید، لنز استاندارد و لنز تله بیندازید. همه به دلایل خاص خود جالب هستند، فقط بستگی به این دارد که در ترکیب خود چه می‌خواهید.

مقایسه لنز نرمال با لنز واید و لنز تله فوتو استودیو فردا

همانطور که می بینید لنزهای واید در ثبت محیط و تنظیمات عالی هستند. اما ظاهر طبیعی یک لنز نرمال برای ترکیباتی که بر شخصیت ها تمرکز می کنند بسیار عالی است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵