طراحی کاراکتر چیست؟

آموزش اصول طراحی کاراکتر

به یاد ماندنی ترین شخصیت های سینما و تلویزیون از دنیای انیمیشن های دو بعدی و سه بعدی سرچشمه می گیرند. با این حال از قبل آنکه داستانی را روایت کنند توسط خالقان دنیاهای سرگرمی طراحی شده اند.

طراحی کاراکتر پیش از هر نقاشی به شخصیت های یک داستان جزئیاتی می‌دهد که آنها را نمادین می‌کند. در این مقاله استودیو فردا قرار است با هدف از طراحی کاراکتر و آنچه باعث می‌شود طراحی شخصیت بسیار عالی و اصولی باشد صحبت کنیم. و فرآیند طراحی شخصیت را به صورت دقیق بررسی می کنیم.

طراحی شخصیت چیست؟

اول بیایید طراحی کاراکتر را تعریف کنیم.

طراحی کاراکتر برای ایجاد شخصیت فیلم‌ها، کتاب های کمیک، اسباب بازی‌ها، تبلیغات و کتاب ها استفاده می‌شود. برای درک بهتر آنچه که طراحان کاراکتر انجام می دهند، بیایید نگاهی به تعریف دقیق طراحی شخصیت بیندازیم.

تعریف طراحی کاراکتر

طراحی کاراکتر چیست؟

در هنرهای تجسمی، طراحی شخصیت از زیبایی شناسی، شخصیت شناسی، رفتار شناسی و طراحی ظاهر بصری تشکیل می‌شود.

طراحان کاراکتر، شخصیت‌ها را به عنوان وسیله‌ای برای قصه گویی خلق می‌کنند. این بدان معناست که هر جنبه‌ای از یک شخصیت مانند ظاهر، پالت رنگ و جزئیات با دلایل خاصی انتخاب می‌شوند.

جزئیات کاراکتر یک شخصیت اغلب طراحان را از ویژگی‌های بصری یک شخصیت مطلع می‌کند. اصولی مانند نظریه رنگ، شکل زبان و حتی روانشناسی عمومی، همه به یک هنرمند کمک می‌کنند تا یک شخصیت تاثیر گذار را طراحی کند.

عناصر کلیدی در طراحی کاراکتر

آموزش طراحی کاراکتر

هدف از طراحی کاراکتر

بازی‌های ویدئویی، برنامه‌های تلویزیونی و فیلم‌های سینمایی همگی بر اساس داستان ساخته می‌شوند. و داستانها توسط کاراکترها هدایت می شوند. هدف از طراحی شخصیت این است که این شخصیت ها را جذاب و از نظر بصری به یاد ماندنی کند.

در دنیای هنرهای تجسمی و انیمیشن، هنرمندان این فرصت را دارند که از ابتدا شخصیت‌ها را خلق کنند. اینکار به آنها اجازه می‌دهد تا از هر جنبه ای از طراحی برای ایجاد یک شخصیت منحصر به فرد استفاده کنند. ویدئوی زیر را ببینید تا بهتر بفهمید که چگونه طراحی شخصیت بیشتر به سمت قصه گویی متمرکز است تا اینکه فقط یک نقاشی عالی خلق کند.

هدف طراحی کاراکتر ایجاد شخصیت‌های نمادین است که به عنوان وسیله‌ای برای یک داستان عمل می‌کنند. شخصیت های بزرگ به یاد ماندنی و نمادین هستند. اما دقیقاً چه چیزی یک شخصیت عالی را شکل می‌دهد؟

چگونه یک کاراکتر عالی طراحی کنیم؟

اجزای طراحی کاراکتر انیمیشن

در طراحی کاراکتر حرفه ای همه چیز واضح است. به این معنا که شما فقط صاحب یک طراح مهیج نیستید، نگاه شما به کاراکتر است که تفاوت ایجاد می کند. در اینجا سه جزء اصلی برای طراحی شخصیت را به ترتیب معرفی می‌کنیم.

سایه نما (شبح)

ساده تر بگوییم: شبح یک شخصیت همان چیزی است که وقتی همه رنگها و جزئیات را حذف کرده و طرح کلی شخصیت را فقط با رنگ سیاه پر کنید باقی می ماند.

نشانه‌ای از طراحی حرفه ای کاراکتر این است که شبح شخصیتی تنها از جنبه‌های ظاهری آنها قابل تشخیص باشد. به عنوان مثال، به تمام شبح‌های زیر نگاهی بیندازید. چند شخصیت را فقط می‌توانید از شباهت آنها نام ببرید؟

سایه نمای کاراکتر های انیمیشن

اگر شما هم مانند ما هستید، تعدادی از این شخصیت‌ها از جنبه‌های ظاهری آنها قابل تشخیص هستند. مطمئناً بسیاری از این شخصیت‌ها نمادین هستند، اما به دلیل طراحی خوب و واضح شخصیت ها نمادین شدند.

هنگام ایجاد سایه نمای یک شخصیت، مهم است که درک کاملی از زبان شکل داشته باشید. برای آشنایی بیشتر با زبان اشکال و چگونگی نقش آنها در طراحی حرفه ای کاراکتر، فیلم زیر را نگاه کنید.

پالت رنگی

پالت به استفاده طراح کارکتر از رنگ اشاره دارد. و وقتی صحبت از رنگ می شود، انتخاب مهم است.

آخرین چیزی که می خواهید شخصیتی است که رنگ های بی شماری داشته باشد. اما بدانید استفاده از رنگهای فراوان باعث می شود تا مخاطب پیش از آنکه درگیر شود، حواسش پرت شود.

مهم این است که سعی کنید از یک رنگ به عنوان رنگ غالب یک شخصیت استفاده کنید و سعی کنید از رنگ های دیگر برای حمایت از این رنگ حداقل استفاده کنید. همیشه سعی کنید از رنگ‌هایی استفاده کنید که از یکدیگر پشتیبانی می‌کنند.

هنگام طراحی یک کاراکتر، به راحتی می‌توان با ایجاد پالت‌های رنگی پیچیده و پر جنب و جوش آشنا شد. اما به یاد داشته باشید که به طور معمول، هرچه پالت رنگ شما ساده تر باشد، بهتر است.

بزرگنمایی

از میان هر سه اجزای اساسی طراحی شخصیت، اغراق می تواند مهمترین مورد باشد بخاطر اینکه به داستان سرایی مربوط می شود. بزرگنمایی از ویژگی‌های خاصی برای ایجاد پاسخهای احساسی و روانی عمدی از مخاطب به یک شخصیت استفاده می‌کند.

این ویژگی‌های اغراق آمیز می‌تواند تفاوت بین مخاطبی باشد که یک شخصیت را قهرمانانه یا تهدیدآمیز تلقی می‌کند. ویدیوی زیر توضیح می‌دهد که چگونه و چرا بزرگنمایی، ابزار نهایی قصه گویی در طراحی کاراکتر است.

سایه نما، پالت و بزرگنمایی سه جزء اساسی در طراحی کاراکتر انیمیشن است. در حالی که جزئیات زیادی وجود دارد که یک طراح شخصیت باید به آنها توجه کند ، این سه عنصر اغلب در هسته چیزی هستند که باعث می‌شود طراحی شخصیت به یاد ماندنی یا کاملاً فراموش شدنی باشد.

چگونه می توان کاراکتر طراحی کرد؟

اصول طراحی کاراکتر

حالا که هدف طراحی شخصیت و اجزای اساسی طراحی حرفه‌ای کاراکتر را درک کرده‌اید، بیایید نگاهی به اصول اولیه طراحی کاراکتر داشته باشیم.

آماده سازی

قبل از اینکه خطی ترسیم شود، طراحان شخصیت باید مطالعه داسته باشند و آماده شوند. بخش بزرگی از این آمادگی داشتن، درک جامع از مواردی مانند آناتومی، شکل زبان، روانشناسی، نظریه رنگ و داستان است.

ویدئوی زیر در مورد شکل زبان آناتومیکی، یکی از منابعی‌ست که طراحان کاراکتر مبتدی برای پیشرفت در کار خود استفاده می کنند.

آمادگی درک اصول نظری‌ست که در طراحی حرفه ای کاراکتر نقش دارند. با این حال، عملی کردن این اصول جایی است که جادوی واقعی اتفاق می‌افتد.

شرح مختصری بنویسید.

ایجاد یک شخصیت منحصر به فرد و به یاد ماندنی از ابتدا می تواند مشکل باشد. یک میلیون امکان برای بررسی وجود دارد.

یک طراح بزرگ شخصیت همیشه با داستان شروع می کند. برای شکل دهی اولیه شخصیت یک داستان فوری خلاصه ای درباره کاراکتر مورد نظرتان بنویسید.

یک توضیح مختصر به شما جهت مشخصی را می دهد که کجای داستان از شخصیت استفاده کنید. برای مثال، فیلم زیر را ببینید که در آن می‌توانید درباره طراحی شخصیت های تاثیر گذار اطلاعات مفیدی بدست بیاورید.

هنگام طراحی یک کاراکتر، به راحتی می‌توان با ایجاد پالت‌های رنگی پیچیده و پر جنب و جوش آشنا شد. اما به یاد داشته باشید که به طور معمول، هرچه پالت رنگ شما ساده تر باشد، بهتر است.

منابع لازم را جمع کنید.

مانند هر شکل دیگر از هنر، داشتن منبع الهام ضروری است. برای به دست آوردن ایده‌های طراحی کاراکتر، منابع مختلف را جمع آوری کنید. این منابع می توانند از هر رسانه‌ای مانند انیمیشن، عکاسی، سینما، کتاب‌های کمیک یا نقاشی باشند.

تصاویر کوچک

ایجاد یک تصویر کوچک اولین کاریست که یک طراح شخصیت با تصویرسازی ایده‌های خود روی کاغذ (فیزیکی یا دیجیتالی) می‌کند.

طراحان با این کار یک نقطه امن برای خود ایجاد می کنند تا ویژگی های کاراکتر را بیشتر بررسی کنند. چند اسکچ ساده می زنند تا بفهمند از چه راهی باید استفاده کنند.

رویکردهای مختلفی برای ایحاد تصاویر کوچک وجود دارد. یک رویکرد متداول و موثر این است که با ترسیم طرح سایه نما شروع کنید. سایه ها قالبی را به طراحان شخصیت می دهند که می توانند بعد از آن به جزئیات بیشتر بپردازند. ویدیوی زیر در این باره بیشتر توضیح می‌دهد.

جزئیات و طرح را نهایی کنید.

هنگامی که هنرمندان از تصاویر کوچک و طرح‌های خود رضایت کامل داشتند، شروع به نهایی‌ کردن طراحی شخصیت می‌کنند. با افزودن طرح، رنگ و جزئیات، کاراکترها شکل می‌گیرند و به حالت نهایی خود می‌رسند.

طراحی کاراکتر ممکن است دائما دستخوش تغییر شود. و این لزوماً به معنی افزودن نیست، بلکه به منظور بهبود شخصیت است.

هنگامی که هنرمندان از تصاویر کوچک و طرح‌های خود رضایت کامل داشتند، شروع به نهایی‌ کردن طراحی شخصیت می‌کنند. با افزودن طرح، رنگ و جزئیات، کاراکترها شکل می‌گیرند و به حالت نهایی خود می‌رسند.

طراحی کاراکتر ممکن است دائما دستخوش تغییر شود. و این لزوماً به معنی افزودن نیست، بلکه به منظور بهبود شخصیت است.

اصول طراحی کاراکتر انیمیشن

خلق شخصیت اصلا ساده نیست. به طور کلی، طراحان کاراکتر تلاش می کنند شخصیت‌های کامل و دارای ویژگی های بصری متمایز ایجاد کنند.

فرایند طراحی شخصیت به میزان مساوی به مهارت هنری و قصه گویی نیاز دارد. دفعه بعد که یک طراحی کاراکتر حرفه ای را مشاهده می کنید، سعی کنید در مورد ویژگی ها و انتخابهایی که یک طراح کاراکتر برای این کار انجام داده است، صحبت کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۴.۷ از ۵