نسبت تصویر Aspect Ratio چیست؟

راهنمای کامل انواع نسبت ابعاد تصویر

این روزها با گسترش شبکه های اجتماعی دانستن نسبت ابعاد تصویر برای موفقیت پروژه ها اهمیت بسیاری پیدا کرده است. ممکن است کمی پیچیده به نظر برسد.

اما در این مقاله از استودیو فردا  قصد داریم تعریف کاملی از نسبت تصویر، همراه با فرمت های مختلف که می توانید برای فیلم و ویدیو های خود استفاده کنید، ارائه دهیم.

آموزش استفاده از نسبت تصویر ایده آل

تعریف نسبت تصویر

نسبت ابعاد تصویر چیست؟

نسبت تصویر رابطه بین عرض و ارتفاع یک تصویر است. معمولاً به صورت دو عدد که با یک کولون از هم جدا شده‌اند ، مانند 16: 9 نوشته می‌شود. همچنین می توان با “x” بین اعداد نوشت.

نسبت ابعاد تصویر شما بسته به جایی که محتوای خود را در آن منتشر می‌کنید ممکن است تغییر کند. آیا تا به حال سعی کرده‌اید ویدئویی را در اینستاگرام بارگذاری کنید و قسمت‌هایی از فریم تصویر حذف شده باشند؟

یا حتما ابعاد اسکرین تلویزیون های قدیمی را به یاد می‌آورید؟ دانستن نسبت تصویر به شما کمک می‌کند تا پیام خود را به طور واقعی برای هر بیننده قاب بندی کنید. یک ویدیو که به خوبی برای رسانه‌ی منتشر کننده محتوا قاب‌بندی شده باشد باعث ارتباط بهتر شما با مخاطبانتان و توجه آنها می‌شود.

تعریف نسبت ابعاد تصاویر

الگوی نسبت تصویر

الگوی نسبت ابعاد تصویر به چه دردی می خورد؟

به نظر می‌رسد برای وقتی که می خواهید یک تصویر یا ویدیو را برای پلت فرم پخش محتوا تدوین کنید، داشتن الگوی آماده از نسبت تصاویر بسیار مفید و ضروری باشد. به خصوص اگر از نسبت عریض به بخواهید تصویر را به تمام صفحه تبدیل کنید.

الگوی زیر با استفاده از الگوریتم محاسباتی دقیق برای ویرایش، برش یا بزرگ‌ کردن تصاویر آماده شده است. هنگامی که فرمول اصلی را دریافت کردید، دیگر تصویر تغییر اندازه یافته شما فشرده یا کشیده به نظر نمی‌رسد. و پس از این ویدیوهای ‌حرفه‌ای و با کیفیتی خواهید داشت.

الگوی نسبت ابعاد تصویر

مثال هایی از رعایت نسبت تصویر

نسبت تصویر فیلم های مدرن

امروزه، چند تصویر نسبت از همه بیشتر کاربرد دارند و بهتر است همه تولید کنندگان محتوا آن ها را بدانند. رایج ترین نسبت‌های فیلم مورد استفاده امروز در سینماها 1.85: 1 و 2.39 :‌1 و 16: 9 است.

نسبت تصویر 16:9

معمولانسبت تصویری که در تلویزیون یا پخش آنلاین تماشا می کنید، نسبت های 4: 3 (1.33: 1) و 16: 9 (1.77: 1) دارند. و بیشتر در ادامه این مطلب در این باره توضیح می دهیم.

یکی از نسبت ابعاد تصویر که اخیراً بسیار محبوب شده است نسبت تصویر 2 به یک است. 

ویدیوی زیر درباره چگونگی و دلیل نسبت 2: 1 توضیح بیشتری درباره علاقه کارگردانان سینمایی و تلویزیونی به این الگو می دهد.

تاریخچه نسبت‌های تصاویر

اولین نسبت تصویر استفاده شده

برگردیم به روزهایی که فیلمها روی پرده سینما پروجکت می‌شد،نسبت تصویر  4: 3 تنها انتخاب سینماگران بود. البته این اندازه استاندارد نوار فیلم بود و همه تا دهه 1950 از آن استفاده می کردند.

نسبت تصویر 4:3

نسبت تصویر 4: 3 به عنوان “تمام صفحه” شناخته می شود. و به این خاطر تبدیل به استاندارد و راحت ترین راه برای فیلمسازان شده بود.

شرکت های تلویزیونی هم مانیتورهای تلویزیونی با نسبت 3:4 تهیه کردند و به تدریج با برجسته شدن کامپیوترها، صفحه نمایش آنها نیز تبدیل به 4: 3 شد.

پس از آن هم با پیشرفت تلویزیون های عریض، بسیاری از تولیدات تلویزیونی مجبور شدند نسبت ابعاد تصویر خود را برای ویرایش برنامه های خود با الزامات جدید تغییر دهند.

با گذشت زمان، فناوری پیشرفت کرد و نمایشگرهای بزرگتر به میدان آمدند.

مقایسه نسبت ابعاد تصاویر و قسمت های حذف شده

در اواخر دهه 40 رقابتهایی بین سالن های نمایش بر سر صفحه نمایش بزرگتر شکل گرفت و این مجادله بر سر نسبت تصویر هنوز هم به نوع دیگری ادامه دارد.

سینما در دهه 1950 صفحه بزرگ را در اختیار گرفت.نسبت تصویر 2.59: 1 این بزرگترین قابی بود که تا به حال کسی دیده بود. تهیه کنندگان هم برای پول درآوردن نیاز داشتند مردم را وارد سینما کنند. و هرچه صفحه نمایش بزرگتر، برای آنها و فیلمسازان هم بهتر بود.

آنها حتی سالن های نمایش را به طور خاص برای نمایش فیلم ها به سینه‌راما مجهز کردند.

سینه‌راما

در کنار سینه‌راما، فرمتی به نام سینما اسکوپ همبرجسته شد (و حتی امروزه نیز استفاده می شود). فیلم های سینما اسکوپ با نسبت 2.35: 1 نمایش داده می شوند. و آنقدر تصویر عریض است که احساس می کنید جزیئ از آن هستید.

رقابت تنگاتنگ سالن های نمایش با استودیوها

تئاترها و استودیوها در دهه 1960 در رقابتی بودند که می خواستند از یکدیگر پیشی بگیرند. آن زمان بود که فیلم 70 میلی متری به استودیوها اجازه می داد تا موارد را در نسبت تصویر 2.76: 1 نمایش دهند.و همین کار به جذب طرفداران و جوایز کمک بسزایی کرد.

نسبت تصویر جدید

بن هور اصلی در 70 میلی متر نمایش داده شد و برای مردم مانند یک رویداد بزرگی تاریخی بود که روی صفحه نمایش بزرگ فیلم را مشاهده می کردند. در فیلم بن هور به بزرگی روم باستان احساس می شد. و میدان دید فیلم در آن زمان بی نظیر بود.

نسبت تصویر 16:9

نسبت تصویر 16: 9 با نام 1920×1080 پیکسل نیز شناخته می شود. 16: 9 از سال 2010 به استاندارد تلویزیونها و مانیتورهای رایانه تبدیل نشد. 

نسبت تصویر واید در لورنس عربستان

سینما تلاش کرده تا با افزایش سینماهای خانگی همگام شود. از آنجا که Netflix ، آمازون و Hulu برای ایجاد محتوای بیشتر کار می کنند ، آنها همچنین در تلاش هستند تا مشکل نسبت ابعاد خود را برطرف کنند تا بتوانید هر چیزی را که می خواهید در خانه بدون برش مشاهده کنید.

این یک خبر عالی برای سازندگان است ، که اکنون می توانند نسبت را بدون احساس تعهد به پلتفرمی که در آن شروع می شود تغییر دهند.

نسبت ابعاد تصاویر در شبکه های اجتماعی

برای وب از چه نسبت تصویری استفاده کنیم؟

امروزه اکثر شرکت ها در حال تولید فیلم برای انواع محتوا تبلیغاتی، آموزشی و تقویت برند خود هستند. بنابراین در ادامه به معرفی بهترین گزینه برای محبوب ترین وب سایت ها می‌پردازیم.

نسبت ابعاد تصویر برای یوتیوب

هر روز هزاران ویدیو در یوتیوب بارگزاری می شود و بهترین آنها ویدیوهایی با نسبت تصویر 16: 9 ضبط شده اند. به همین خاطر بهتر کار می کنند.

نسبت ابعاد تصویر برای اینستاگرام

شبکه های اجتماعی کلید هرگونه تبلیغات یا ارسال ویدیو است.

اینستاگرام عکس ها و ویدیوهای با فرمت مربع می گیرد، اما از چهار نسبت ابعاد منحصر به فرد پشتیبانی می کند. و بدین معناست که می توانید با آنچه ارسال می کنید انعطاف پذیر باشید.

نسبت ابعاد تصویر در اینستاگرام

نسبت ابعاد تصویر برای فیس بوک

فیس بوک از 16: 9 ، 9:16 ، 4: 5 ، 2: 3 و 1: 1 پشتیبانی می کند.  می توانید ویدئوهای تلفن، تریلرهای فیلم را بارگذاری کرده و خیلی ساده ویدئوها را از سایر کانال های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

نسبت ابعاد تصویر برای توئیتر

وقتی ویدیو توییت می کنید، باید به خاطر داشته باشید که افراد همزمان یا بعد دیدن آنها صفحه را اسکرول می کنند. توییتر ویدیوها را برش می دهد تا با تایک لاین خود مطابقت داشته باشد. برای حل این مشکل از تصویر نسبت ابعاد تصویر استفاده کنید.

1 پاسخ
  1. mrhrshad
    mrhrshad گفته:

    مطالب عالی بودن ولی سابت یه سری باگ ها داره که با تیم پشتیبانتون در میون بزارید

    پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵