دوربین DSLR چیست؟ آشنایی با دوربین های بدون آینه

راهنمای خرید و شناخت دوربین‌های DSLR

وقتی برای اولین بار اسم دوربین DSLR را می شنوید ممکن است اصطلاحت فنی شما را سر در گم کند. این مقاله استودیو فردا مکانیک دوربین های بدون آینه را توضیح می‌دهد و مقایسه هایی را انجام می‌دهد.

معنی DSLR

توضیح کامل دوربین‌های DSLR

در ابتدا باید بگوییم “DSLR” مخفف Digital Single-Lens Reflex است. اما این به چه معناست؟

تعریف DSLR

دوربین DSLR چیست؟

دوربین DSLR یک بدنه دوربین دیجیتال است که به نور اجازه می دهد وارد یک لنز شود و در آنجا به آینه ای برخورد کند که نور را به سمت بالا یا پایین به منظره یاب دوربین منعکس می کند.

وقتی شاتر را برای گرفتن عکس فشار می دهید، آینه از راه خارج می شود. سپس شاتر باز می شود و نوری که از لنز وارد می شود مستقیماً به سمت سنسور تصویربرداری عکس ثبت می کند. این قسمت “SLR” مخفف را توضیح می دهد. دیجیتال به جای استفاده از فیلم 35 میلی متری به سنسور دیجیتال اشاره دارد.

درک SLR در مقابل DSLR به این معنی است که مکانیزم‌ها یکسان هستند، اما SLR ها از فیلم واقعی استفاده می کنند و DSLR ها دیجیتالی هستند. و مزایای کاملی را ارائه می‌دهد.

مزایای دوربین DSLR

اکنون که درک بهتری از معنای DSLR و تفاوت های اساسی بین DSLR و SLR پیدا کردید، بیایید به مقایسه مختصر دوربین های دیجیتال بپردازیم. مقایسه دوربین های بدون آینه در مقابل دوربین DSLR …

مقایسه دوربین دیجیتال

مقایسع دوربین بدون آینه با دوربین DSLR

این روزها دوربین‌ها با سرعتی باورنکردنی در حال پیشرفت هستند. ملاحظات مربوط به لنزها، پیکسل‌ها، فاصله کانونی، محدوده دینامیکی می‌تواند بسیار زیاد باشد. 

یکی از بزرگترین بحث ها در حال حاضر بین دوربین های بدون آینه و DSLR است. در حالی که آنها برخی جنبه‌ها را به اشتراک می گذارند و مزایا و معایبی برای هر دو وجود دارد، ارزش درک تفاوت‌های آنها را دارد تا بتوانید گزینه ای را که برای شما مناسب است پیدا کنید.

قبل از شروع مقایسه، باید به یک سوال مهم پاسخ دهیم: دوربین بدون آینه چیست؟

دوربین بدون آینه MIRRORLESS چیست؟

دوربین بدون آینه یک دوربین دیجیتالی است که آینه رفلکس ندارد (بخش اصلی DSLR ، که نور را تا منظره یاب منعکس می کند). در یک آینه بدون منظره یاب نوری وجود ندارد و سنسور تصویر همیشه در معرض نور است. این دوربین یک پیش نمایش تصویر در منظره یاب الکترونیکی (EVF) به شما می دهد ، که معمولا یک صفحه LCD در پشت دوربین است.

از نظر فنی، دوربین های قدیمی دارای آینه نیستند اما به همان شکل “بدون آینه” محسوب نمی شوند. این تمایز پس از معرفی DSLR برای تشخیص یک دوربین دیجیتال با لنزهای قابل تعویض که از یک سیستم کاملاً جدید بدون آینه استفاده می کند، ایجاد شد.

بیایید مزایا و معایب هر دو نوع را مرور کنیم. برای آشنایی با تعدادی از آنها ویدئوی زیر را مشاهده کنید.

سایز

بسیاری از DSLR ها ظاهری زیبا دارند، اما به دلیل مکانیکی که دارند، اغلب بزرگتر هستند و می توانند کمی حجیم باشند. دوربین‌های بدون آینه بسیار کوچکتر هستند زیرا نیازی به آینه رفلکس ندارند.

عمر باطری

 دوربین های بدون آینه  عمر باتری بسیار کمی دارند زیرا اندازه باتری باید نسبتاً کوچک است تا در داخل دوربین قرار گیرد.

مکانیزم

هنگامی که با DSLR عکسی می گیرید، آینه بالا می رود، نور به سنسور دوربین می‌رسد و منظره یاب تا زمان کامل نوردهی محو می‌شود. این صدای آشنای “گرفتن عکس” است.

اما این حرکت از حرکت آینه به لرزش دوربین می‌افزاید. و در نهایت بر ثبات تصویر تأثیر می‌گذارد. سیستم‌های بدون آینه این مشکل را برطرف می‌کنند. می‌توانید سریعتر عکس‌هایی بگیرید که کیفیت بهتری دارند. آنها همچنین بسیار ساکت‌تر هستند، اگرچه من شخصاً ترجیح می‌دهم صدای “عکس گرفتن” را بگیرم.

فوکوس خودکار

DSLR ها نور را به سنسور فوکوس خودکار اختصاصی می رسانند ، اما از آنجا که دوربین های بدون آینه از یک سنسور یکسان برای پردازش تصویر و فوکوس خودکار استفاده می کنند ، استدلال می شود که آنها به همان اندازه کارآمد نیستند.

اما پیشرفت های اخیر وجود دارد که این جمله را قابل بحث می کند. سونی پیشتاز ایجاد دوربین بدون آینه با فوکوس خودکار سریعتر است که در شرایط کم نور بهتر از دوربین DSLR خود عمل می کند.

آیا می دانستید؟

اولین DSLR توسط استیون ساسون در سال 1975 ایجاد شد و به جای فیلم، تصاویر 0.01 مگاپیکسلی را روی نوار کاست گرفت.

لنزهای قابل تعویض

دوربین های بدون آینه معمولاً برای این کار گرما را می گیرند. و در مورد بدون آینه، شما در مقایسه با انتخاب DSLR محدود هستید، اما باز هم ، مدل های سونی در حال پیشرفت هستند. آنها همیشه از لنزهای جدید استفاده می کنند و استفاده از آداپتور شخص ثالث گزینه دیگری است.

البته، DSLR ها برای این کار ساخته شده اند، بنابراین تعویض لنزهای مورد نظر شما بسیار آسان تر است زیرا همیشه می توانید یک لنز سازگار پیدا کنید.

امیدوارم در زمینه DSLR چارچوب مرجع بهتری داشته باشید. هدف این است که درک کافی داشته باشید تا بتوانید بهترین تصمیم را برای کار خود بگیرید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵