ساخت فیلم کوتاه

۱۲ قدم برای ساخت فیلم کوتاه از ایده تا پایان

ساخت یک فیلم کوتاه می تواند یک کار سخت به نظر برسد. اغلب نویسندگان و کارگردانان اغلب به این دلیل که منابع لازم برای شروع کار را ندارند، تلاش می کنند تا از ایده ها و تولیدات خود چشم پوشی کنند.

با این وجود نیازی به نگرانی نیست، در این مقاله استودیو فردا ما قدم به قدم نحوه ساخت فیلم کوتاه با راهنماهای ویدئویی و تمام نرم افزارهای مورد نیاز را به شما نشان می دهیم.

چگونه می توان یک فیلم کوتاه ساخت؟

۱-با یک سوال شروع کنند.

از خودتان بپرسید، می خواهم چه فیلمی بسازم؟ شما می توانید یکی از ده ها ژانر فیلم یا سبک های فیلمسازی مانند فیلم نوآر، سینما ورتیه، دگما۹۵ را انتخاب کنید. از هر جهت که تصمیم می گیرید، شروع کنید. فقط مطمئن شوید که واقعاً می توانید آن را انجام دهید. دیدن خواب حماسه علمی تخیلی با بودجه زیاد خوب است اما تعداد کمی از ما قادر به تحقق این رویا هستیم.

ساخت یک فیلم کوتاه با سازماندهی و آماده سازی آغاز می شود. هرچه مقیاس تولید شما بزرگتر باشد، به احتمال زیاد با موانع بیشتری روبرو خواهید شد. اطمینان حاصل کنید که برای ناهمواری های مسیر ساخت فیلم کوتاه مطابق آن برنامه ریزی پیش می روید.

لازم نیست فیلم کوتاه شما یک پروداکشن بزرگ داشته باشد. اگر اولین بار است که یک فیلم کوتاه تهیه می کنید، تا آنجا که ممکن است همه چیز را ساده نگه دارید. فقط به خاطر داشته باشید که قوانین ما در مورد چگونگی ساخت فیلم کوتاه در مورد تولیدات در هر اندازه قابل اجراست.

چگونه می توان یک فیلمنامه برای فیلم کوتاه نوشت؟

۲-توسعه یک ایده

هر داستان با یک مفهوم شروع می شود. در این مرحله از تولید خود را محدود نکنید – داستانی را که می خواهید بسازید ، رویایی کنید. ایده های فیلم کوتاه را طوفان مغزی کنید ، برخی از بهترین فیلم های کوتاه را برای الهام تماشا کنید و ببینید چه چیزی می ماند.

فیلمسازی نوعی هنر از امکانات بی پایان است ، بنابراین شما نمی خواهید این فرایند را با خود بگویید که آنچه می خواهید بسازید غیرممکن است را شروع کنید.

ممکن است در نهایت غیرممکن باشد ، اما مهمترین چیز در این مرحله این است که تمام تلاش خود را بکنید تا آنچه را که می خواهید ببینید مفهوم سازی کنید. همچنین ، شما می خواهید تقویم تولیدی را تنظیم کنید تا بتوانید به یک جدول زمانی پایبند باشید.

چگونه می توان اسکریپت یک فیلم کوتاه را نوشت؟

۳- یک متن نمایشنامه بنویسید.

روشهای متنوعی برای مقابله با اسکریپت شما وجود دارد. در اینجا چند نکته اضافی در مورد نوشتن فیلم کوتاه وجود دارد.  اگر با دستورالعمل های قالب بندی صنعت فیلمسازی آشنا نیستید ، فیلم زیر را ببینید.

فرایند یادگیری نحوه قالب بندی صحیح فیلمنامه می تواند یک کابوس باشد. یکی از راههای جذاب برای یادگیری دستورالعمل های قالب بندی ، خواندن فیلمنامه های حرفه ای است. ما ده ها قطعه اشک اسکریپت با PDF فیلمنامه داریم که می توانید از بین آنها انتخاب کنید. همچنین ممکن است بخواهید یک نسخه از کتاب مقدس فیلمنامه نویس و برگه ذخیره شده گربه را بردارید.

متن کوتاه شما باید بین 5-50 صفحه باشد. به یاد داشته باشید ، هر صفحه از اسکریپت شما تقریباً برابر با یک دقیقه زمان نمایش روی صفحه است. پس از اتمام نوشتن اولین پیش نویس ، در صورت امکان مدتی را از آن دور کنید (1-2 هفته) ، سپس به عقب برگردید و ویرایش را انجام دهید.

هنگامی که به نظر می رسد وضعیت آن خوب است ، ممکن است بخواهید چند نسخه را با دوستان/همکاران به اشتراک بگذارید و از آنها بخواهید که به شما یادداشت هایی بدهند. در صورت دریافت بازخورد سخت ناامید نشوید ، این امر فقط به شما کمک می کند تا بهتر شوید!

چگونه می توان یک فیلم کوتاه را تجزیه تحلیل کرد؟

۴-فیلمنامه را تجزیه تحلیل کنید.

هنگامی که از اسکریپت خود راضی هستید، می خواهید یک تجزیه و تحلیل اسکریپت انجام دهید. این به سازماندهی داستان فیلم شما در تولید عملی کمک می کند. اگر قبلاً هیچگونه خرابی اسکریپت انجام نداده اید ، نگران نباشید ، این ویدئو مواردی را که باید برای شروع بدانید توضیح می دهد:

تفاوت بین یک اسکریپت و شکست فیلمنامه می تواند شب و روز باشد. اغلب، فیلمنامه چیزی نیست جز خود داستان. شکست فیلمنامه جایی است که آن داستان به طرح اولیه تولید تبدیل می شود.

چگونه می توان استوری برد یک فیلم کوتاه را ساخت.

۵-برای فیلم کوتاه استوری برد بکشید.

اکنون وقت آن است که فیلم خود را تجسم کنید. اگر هنرمند خوبی نیستید ، نگران نباشید ، من هم نیستم. ویدئوی زیر همه چیزهایی را که باید بدانید برای خارج کردن بینایی از مغز و ورود به صفحه به شما نشان می دهد.

مهم نیست که چقدر در نقاشی مهارت دارید ، استوری بورد به زنده شدن بینش فیلم کمک می کند.

نکاتی برای فیلمبرداری فیلم کوتاه

۶-طرح خود را نهایی کنید.

این مرحله ای است که باید در آن محدوده واقع بینانه تولید خود را در نظر بگیرید. نگران نباشید ، فقط موضوع این است که بهترین گزینه را پیدا کنید. بستگی زیادی به بودجه شما دارد ، اما پنج چیز ضروری وجود دارد که بدون توجه به آنها نیاز دارید:

انتخاب دوربین

اجاره لوکشین یا استودیو کروماکی

اجاره تجهیزات مانند کیت های روشنایی و میکروفون

هماهنگی بازیگر

استخدام خدمه و عوامل فیلم

ایمن سازی مجموعه (ها) و/یا مکان ها

فرض کنید شما سعی می کنید فیلم خود را تا حد ممکن ارزان بسازید. تلفن هوشمند شما می تواند دوربین شما باشد. باور نمی کنی؟ فقط به کارگردان برنده جایزه شان بیکر گوش دهید تا توضیح دهد چگونه فیلم نارنگی را به طور کامل بر روی آیفون ساخته است:

به دنبال بازیگران و عوامل هستید؟ شاید دوستان شما علاقه مند به کمک باشند. وقتی از تنها چیزی که در اختیار دارید برای ساختن فیلم استفاده کنید ، به آن فیلمسازی بدون بودجه می گویند. و اگر می خواهید با فیلمسازی بدون بودجه خود برجسته شوید ، کتاب Dogme 95 را بخوانید و به فیلم “نذر عفاف” پایبند باشید که توسط کارگردانان دانمارکی توماس وینتربرگ و لارس فون تریر رواج یافته است.

برای جزئیات بیشتر ، ممکن است بخواهید به استخدام بازیگران و خدمه مراجعه کنید. راهنمای ما در زمینه ارسال وب سایت ها را بررسی کنید تا ببینید کجا باید به دنبال استعدادها باشید. اگر شما انتخاب می کنید که بازیگران را استخدام کنید ، باید فرم های بازیگران را بخوانید.

در مورد تجهیزات ، شما می خواهید به میکروفون و دوربین نگاه کنید. اگر نمی خواهید با تلفن هوشمند عکاسی کنید ، باید دوربین DSLR بخرید. برای هر چیز گران تر ، اجاره بهترین گزینه است. برای راهنمایی ، به نحوه بازسازی نمادین “چه چیزی در جعبه است؟” نگاه کنید. صحنه ای از Se7en فقط 400 دلار

اگر فیلمبردار استخدام می کنید ، قبل از فیلمبرداری مطمئن شوید که از نظر تجهیزات با آنها در یک صفحه هستید.

مهم نیست که در نهایت چه استراتژی را انتخاب می کنید ، باز هم به میکروفون و مکانی برای عکاسی نیاز دارید. من نمی توانم آن را به اندازه کافی تأکید کنم: کیفیت صدا می تواند باعث کوتاه آمدن یا کوتاه شدن شما شود. میکروفون بگیرید و راهنمای ضبط صدا را بخوانید. وقتی این کار را انجام دادید ، باید مکانی برای شلیک پیدا کنید.

در حالت ایده آل ، شما باید یک مرحله صدا داشته باشید که بتوانید یک مجموعه بسازید. اگر نه ، پس فقط باید خلاق باشید. فقط به یاد داشته باشید که دستورالعمل های مجاز برای تیراندازی در مکان های عمومی را مرور کنید.

چگونه می توانم یک فیلم کوتاه بسازم؟

۷-سر صحنه فیلمبرداری حاضر شوید.

هنگامی که بازیگران و عوامل خود را گرد هم آوردید، می خواهید مطمئن شوید که یک خط ارتباطی مشخص دارید. سعی کنید از نرم افزار مدیریت گروه فیلمبرداری ما استفاده کنید یا چت گروهی را تنظیم کنید. شما باید صفحات تماس ایجاد کنید تا همه سازماندهی شوند.

پس از آماده سازی ، فقط دو کار دیگر باید انجام دهید: برنامه فیلمبرداری خود را مشخص کنید و لیست فیلمبرداری خود را نهایی کنید. ویدئوی زیر را مشاهده کنید تا ببینید چگونه می توانید یک لیست شات برای یک تولید مدرن تهیه کنید.

هرچه قبل از عکاسی منظم تر باشید بهتر است. یک لیست ضبط شده کار شما را به عنوان کارگردان در صحنه بسیار ساده تر می کند.

چگونه می توان داستان یک فیلم کوتاه را ساخت.

۸-همیشه لیست برداشت ها را همراه خود داشته باشید.

بالاخره شما اینجا هستید، اولین روز تیراندازی. هفته های بی شماری آماده سازی منجر به این لحظه شده است. مهمترین کاری که باید انجام دهید این است … از خودتان لذت ببرید!

به یاد داشته باشید، ما فیلم می سازیم چون عاشق سینما هستیم. شغل خود را به عنوان کارگردان جدی بگیرید، اما زیاد استرس نداشته باشید. برخی چیزها از کنترل شما خارج می شوند ، یعنی آب و هوا ، بازیگران بیمار و خدمه و غیره.

اما اشکالی ندارد، هیچ چیز عالی به آسانی به دست نمی آید.

حتماً راهنمای هدایت بازیگران را مطالعه کنید تا ببینید چگونه باید با استعداد خود کنار بیایید. مجموعه ما “The Shot List” هر آنچه را که باید در مورد اندازه عکس ، قاب دوربین ، حرکت دوربین و موارد دیگر بدانید به شما نشان می دهد.

در نقش خود به عنوان کارگردان خلاق باشید ، اما به خاطر داشته باشید که چیزهایی که کار می کنند ، به دلایلی کار می کنند. هرگز ایده بدی نیست که با الهام از فیلمسازان برجسته ، مهارت خود را تقویت کنید. بررسی مجموعه ما در مورد سبک های کارگردانی فیلمسازان مشهوری مانند دیوید فینچر ، پل توماس اندرسون و استنلی کوبریک.

نکاتی برای ساخت فیلم کوتاه

۹-فیلم و صدا را بازبینی کنید.

در طول عکاسی خود ، مطمئن شوید که لیست شات خود را بررسی کنید. شما در پست پیشاپیش از خود به خاطر انجام مراقبت های لازم در صحنه تشکر خواهید کرد. این اغلب شامل مرور روزنامه ها با پیشرفت تولید می شود.

همچنین ، عکس های خود را مرور کنید و مطمئن شوید که صدای شما واضح است. ممکن است لازم باشد ADR و/یا Foley را ضبط کنید ، یا برای جلوه دادن صوتی به جلوه های صوتی رایگان آنلاین مراجعه کنید.

نحوه تولید فیلم کوتاه

۱۰-همه چیز را سازماندهی کنید.

شما تمام فیلم های خود را تهیه کرده اید و اکنون آماده شروع ویرایش هستید. تمام ویدئو و صدا را به نرم افزار ویرایش خود وارد کنید و شروع به کار کنید.

اگر در ویرایش تجربه ندارید ، مراحل پس از تولید و Final Cut Pro در مقابل Adobe Premiere Pro را مطالعه کنید. اگر پولی برای استخدام ویراستار حرفه ای دارید ، همیشه می توانید این کار را انجام دهید.

ده ها ویدئو در کانال YouTube StudioBinder وجود دارد که به شما کمک می کند نحوه ویرایش را بیاموزید. این ویدئوی بعدی به شما نشان می دهد که چگونه می توانید با برش کبریت و سایر تغییرات ویرایش خلاقیت ایجاد کنید.

اگر از Premiere Pro یا Final Cut استفاده می کنید ، هیچ کمبود آموزشی وجود ندارد که به سوالات خاص شما پاسخ دهد. آیا به افزودن VFX به کوتاه خود فکر می کنید؟ انجام آن هرگز آسان تر نبوده است. فقط ببینید چگونه ما یک صحنه سنگین VFX را از Inception فقط با 350 دلار بازسازی کردیم:

در صورت داشتن اشتراک Adobe Creative Cloud ، از آزمایش افتر افکت نترسید. ممکن است ترسناک به نظر برسد ، اما پس از چند ساعت تمرین ، اصول اولیه برنامه را می شناسید.

از نوشتن یک فیلم کوتاه به یک محصول نهایی

۱۱-بررسی و فرمت آخرین دقیقه فیلم کوتاه

بعد از اینکه ویرایش کوتاه شما تعدادی ویرایش را پشت سر گذاشت و فکر کردید برای صادرات آماده است ، به یاد داشته باشید که این چهار مورد را بررسی کنید:

مطمئن شوید که تصویر به اندازه کافی روشن است
مطمئن شوید که صدا تمیز شده است
به دنبال درج های قاب باشید
اعتبارات را فراموش نکنید

اگر همه چیز خوب به نظر می رسد ، در قالب مورد نظر خود صادر کنید.

چگونه فیلم کوتاه ساختید؟

۱۲-این دستاورد را جشن بگیرید.

توانجامش دادی! شما یک فیلم کوتاه را تکمیل کردید. بازیگران و عوامل خود را دور هم جمع کنید ، با برخی دوستان تماس بگیرید و آن فیلم را تماشا کنید!

ممکن است این یک موفقیت بزرگ به نظر نرسد ، اما فقط به این فکر کنید که چقدر کار کرده اید. در طول این روند ، شما فیلمساز بهتری شده اید.

اگر فکر می کنید که فیلم کوتاه شما شایسته رقابت است ، باید در جشنواره فیلم شرکت کنید. نیازی نیست فیلم کوتاه خود را به ساندنس یا کن ببرید ، هزاران جشنواره کوچکتر برای فیلمسازان آینده وجود دارد.

1 پاسخ
 1. داوود محمدی درمیان
  داوود محمدی درمیان گفته:

  سلام وعرض خسته نباشی
  واقعا ازتون ممنونم بابت مطالبی که گذاشتین اخه منو بیشتر مشتاق ساخت یک فیلم کوتاه کرد ومثل یک کلاس مشاوره ی 5دقیقه ایی بود وبه اندازه ی خودش مفید بود .
  صحبت دیگه ایی ندارم .بازم ممنون خدانگهدار

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۳.۳ از ۵