۶ قدم ضروری برای تبدیل شدن به تدوین گر حرفه ای

چگونه تدوین گر حرفه ای شویم؟

چگونه می توانم تدوینگر فیلم شوم؟

چقدر طول می کشد تا تدوینگر فیلم شوید؟

کار تدوین فیلم را از کجا شروع کنم و مسیر حرفه ای تدوینگر فیلم چگونه است؟

اگر بدنبال پاسخ این سوالات هستید، این مقاله ی استودیو فردا را برای شما آماده کرده ایم.

چگونه تدوینگر شویم؟

وظایف تدوینگر

تدوین فیلم یک مهارت بسیار فنی است اما در عین حال پر از خلاقیت است. این روزها، اکثریت تمام فیلم ها به صورت دیجیتالی با استفاده از برنامه هایی که به عنوان “برنامه های تدوین غیر خطی” شناخته می شوند، تدوین می شوند. و دیگر زمان برش فیزیکی و چسباندن سلولول ها به یکدیگر به پایان رسیده است.

ویدیوی زیر نگاهی به تاریخ تدوین فیلم می اندازد و نحوه تدوین گر شدن را که مستلزم ترکیب مهارت های فنی و همچنین خلاقیت است را توضیح می دهد.

در فیلمسازی مدرن، تسلط بر نرم افزارهای تدوین فیلم برای تدوینگر ضروریست. تدوینگر کسی ست که در کنار کارگردان کار می کند تا فیلم را پس از تولید از تمام موادی که در طول تصویر برداری اصلی ضبط شده جمع آوری و شکل دهی کند.

چگونه تدوین گر فیلم شویم؟

۱- مطالعه فریم به فریم فیلم ها

اولین قدم برای یادگیری نحوه تدوین فیلم، مطالعه فیلم است. قبل از اینکه بتوانید تدوین کردن را شروع کنید، بسیار مهم است که درک درستی از نحوه فیلمبرداری فیلم ها و نحوه مونتاژ آنها داشته باشید.

 

تدوین صحنه های فیلم های مورد علاقه خود را مطالعه کنید تا بفهمید چگونه تدوین شده اند و چه عملیاتی روی آنها انجام شده است. فیلمهای مورد علاقه خود را فریم به فریم بررسی کنید تا به دید بیشتری از ماجرا دست پیدا کنید.

فقط فیلم هایی که جایزه بهترین تدوین را برده اند تماشا و بررسی نکنید؛ به  فیلم های با تدوین بد هم نگاهی بیندازید! به دنبال مشکل کار بگردید برای بهتر شدن فیلم به راهکار تدوینگری فکر کنید.

در ویدیوی زیر تجزیه و تحلیل یک تدوین به خصوص بد در Bohemian Rhapsody نشان داده می شود. 

علاوه بر مطالعه فیلم، بهتر است که خود تدوین را مطالعه کنید. مراحل تدوین فیلم را مطالعه کنید و با تکنیک های مختلف ویرایش مانند برش مقطعی و موازی آشنا شوید.

برای تدوینگر شدن به چه چیزی نیاز دارید؟

۲-چند نرم افزار تدوین یاد بگیرید.

می پرسید برای ویرایشگر فیلم به چه چیزی نیاز دارید؟ برای تدوین فیلم هم سخت افزار و هم نرم افزار وجود دارد؛ اما مهمتر از همه تسلط تدوینگر بر این نرم افزار هاست.

نرم افزارهای تدوین فیلم بسیاری در بازار وجود دارند. اما تعداد انگشت شماری از آنها توسط متخصصان استفاده می شود.

سالهای طولانی، Avid Media Composer تنها برنامه تدوین استاندارد صنعت محسوب می شد. اما این طرز فکر در سال های اخیر با افزایش محبوبیت ویرایش برنامه هایی مانند Adobe Suite و Final Cut تغییر کرده است.

در ویدیوی زیر نگاهی به پشت صحنه Gone Girl، یکی از بهترین فیلم های دیوید فینچر بیندازید و ببینید چگونه از Adobe Creative Cloud برای ویرایش فیلم استفاده شده است.

در نظر داشته باشید اگر تازه کار هستید، اشکالی ندارد که با یک برنامه و نرم افزار تدوین ساده شروع به یادگیری مفاهیم پایه و تمرین کنید.

اما در نظر داشته باشید اگر می خواهید تدوینگر حرفه ای باشید و سفارش کار قبول کنید، حتما باید حداقل به یک نرم افزار تخصصی تدوین مسلط باشید.

دست است که استفاده از یک نرم افزار تدوین حرفه ای می تواند کمی دلهره آور به نظر برسد، اما آموزش های آنلاین زیادی از پس تولید فیلم در اینترنت وجود دارد که به شما کمک می کند تا همه چیز را راحت یاد بگیرید.

می خواهم تدوینگر حرفه ای شوم.

۳-هر چه سریعتر شروع کنید.

اگر به این فکر می کنید که چگونه می توانید ویرایشگر فیلم شوید، ساده ترین راه این است که فقط این کار را انجام دهید.

شما می توانید ویرایش را به تنهایی شروع کنید.

کوچک شروع کنید و آرام آرام پیش بروید. تمرین کردن مهارت شما را بیشتر می کند.

از زمانتان برای آشنایی با اصول و تکنیک های تدوین فیلم و یادگیری نحوه کنترل ریتم فیلم به عنوان تدوینگر استفاده کنید.

همچنین بسیار مهم است قواعد اصلی فیلم مانند عکس العمل برای ویرایش صحنه های منسجم را یاد بگیرید.

کانالهای آپارات و یوتیوب پر از آموزش های مفید برای یادگیری تدوین در سطوح مبتدی، متوسط و پیشرفته است. برای اولین تدوین های خود، بیشتر بر عمل ویرایش تمرکز کنید تا بر نتیجه نهایی.

این فرآیند را به طور کامل درک کنید ، نرم افزار و میانبرهای صفحه کلید آن را در دست بگیرید. شروع به درک سلیقه ویراستاری شخصی خود کنید. شما می توانید با ویرایش مجدد صحنه های فیلم یا با فیلمبرداری از تصاویر ساده و قطع آن با یکدیگر شروع کنید.

اگر تا به حال گیر افتاده اید ، همیشه می توانید از آموزش ها عقب بمانید یا از بزرگانی مانند تلما شونمایکر برای راهنمایی در مورد نحوه تدوین فیلم دیدن کنید.

اگر می خواهید فیلم خود را برای چند مرحله تدوین فیلمبرداری کنید، حتما چند قدم جلوتر فکر کنید. کارگردانان غالباً به این فکر می کنند که چگونه همه چیز قبل از فیلمبرداری با هم کنار خواهند آمد. و شما باید همین کار را از نظر تدوین گر انجام دهید.

ویدیوی زیر توصیه های بسیار خوبی برای فیلمبرداری فیلم های کم هزینه با در نظر گرفتن ویرایش ارائه می دهد.

وقتی که احساس کردید به عنوان تدینگر برای شروع همکاری آماده هستید، سعی کنید به فردی که  کانال YouTube یا اینستاگرام دارد پیشنهاد دهید و و یدیوهای ویاورا برایش تدوین کنید. یا اگر به توانایی های خود اطمینان دارید، با فیلمسازان مستقل همکاری کنید و پیشنهاد تدوین فیلم های کوتاه آنها را بدهید.

آیا به آموزشگاه، مدرسه فیلم و دانشگاه فیلمسازی برای تدوینگر شدن برویم؟

۴- آموزشگاه فیلمسازی چه کمکی می کند؟

اختیار و انتخاب با خود شماست. مدرسه فیلم برای مسیر حرفه ای تدوینگر شدن اجباری نیست. اما می تواند به بهبود و گسترش مجموعه مهارت های شما کمک کند و ممکن است منجر به ارتباطات مهم صنعت شود.

استودیو های فیلمسازی و آموزشگاه ها می توانند مکانی عالی برای ارتباط با متخصصان جدید صنعت و تازه کارها باشد. متداول ترین سوالات در باره این موضوع این است: آیا مدرسه فیلم ارزشش را دارد؟

ممکن است مدرک تحصیلی در برخی از شرایط شغل تدوینگر فیلم ذکر شود، اما تعداد زیادی برنامه تدوین نیز وجود دارد که در آن هیچگونه شرایط داستن مدرک تدوینگر فیلم وجود نداشته باشد.

برخی از استودیوها، تهیه کنندگان و فیلمسازان هنگام انتخاب افرادی که در پروژه استخدام می کنند، تحصیلات و مدرک تحصیلی را در نظر می گیرند.

دیگران فقط به تجربه اهمیت می دهند و اهمیتی نمی دهند که چه مدرکی در مورد توانایی هایتان ارائه می کنید. برخی از فیلمسازان به اعتبار آموزشگاه ها قسم می خورند، در حالی که برخی دیگر آن را اتلاف وقت و هزینه می دانند.

کیفیت یک تجربه مدرسه فیلم بسته به اینکه در کدام مدرسه فیلم سینمایی تحصیل می کنید بسیار متفاوت خواهد بود. بزودی یک راهنمای بهترین مدارس فیلمسازی برای شما آماده خواهیم کرد تا خودتان تصمیم بگیرید که آیا آموزش تدوینگر شدن در آموزشگاه های فیلمسازی برای شما مناسب است یا خیر. اما قطعا می دانید این روزها می توانید بهترین آموزش ها را آنلاین تهیه کنید.

۵- فریلسنری پروژه تدوین بگیرید.

هنگامی که زمان جستجوی شغل تدوینگر فیلم فرا می رسد، پیدا کردن کار به عنوان ویرایشگر ویدئوی مستقل تقریباً آسان تر از آن است که مستقیماً برای تدوین یک فیلم به صورت تمام وفت وقت بگذارید.

کار تدوین مستقل می تواند هزینه های شما را بپردازد، تمرین و تجربه خوبی است که می تواند به شما در تهیه یک رزومه جذاب و یک نسخه نمونه کار زیبا کمک کند. اطمینان حاصل کنید که فقط تصاویری با ظاهر حرفه ای را در پورتفولیو خود قرار دهید و مطمئن باشید که آنها را جذاب کنید تا هر کسی که آن را تماشا می کند، شگفت زده شود.

وب سایت های  خارجی مستقل مانند Upwork.com و Fiverr.com مکان های خوبی برای شروع جستجوی مشاغل مستقل فیلم هستند. همچنین می توانید در وب سایت های خاص صنعت ، مشاغل تدوینگر فیلم مانند productionhub.com و staffmeup.com را جستجو کنید.

وب سایت های انجام میدم و پونیشا هم برای گرفتن پرئژه فریلنسری در ایران مناسب هستند.

ویرایش آگهی های تجاری، پروژه های فیلمبرداری، ویدئوهای املاک و مستغلات و محتوای رسانه های اجتماعی ممکن است رویای شما برای ویرایش فیلم ها را به طور کامل برآورده نکند. اما یک تجربه است و کار در بخش مستقل می تواند به شما کمک کند تا در بلند مدت به پروژه های تدوین حرفه ای فیلم برسید.

اطلاعات استخدام تدوین گر حرفه ای

مرحله ۶: دستیار تدوین گر شوید.

اگر تا به حال یک فیلم بلند را تدوین نکرده اید ، تدوین گر حرفه ای شدن برای یک فیلم بزرگ عملاً غیرممکن است. به راحتی می توان نقش تدوینگر را در یک فیلم مستقل تضمین کرد ، اما هنوز هم یک زمینه چالش برانگیز و رقابتی برای برجسته شدن است.

شما می توانید شغل بسیار بهتری را در یافتن شغلی در بخش تحریریه در موقعیت ابتدایی بدست آورید. در تویدیوی زیز یک توضیح عمیق در مورد ویژگی های دستیار تدوین گر هنگام ورود به سیستم و سازماندهی فیلم را تماشا کنید.

نقش دستیار تدوین معمولاً به عنوان یک موقعیت ابتدایی در نظر گرفته می شود و در برخی پروژه ها حتی ممکن است بیش از یک دستیار تدوین گر نیاز باشد. تدوینگران بزرگ معمولا قبل از پروژه های بزرگ در بسیار از پروژه ها دستیار تدوین بوده اند.

زمانی که به عنوان دستیار تدوین کار می کنید هر فرصتی را برای پیشرفت و یادگیری جستجو کنید. 

درباره فیلمسازی بیشتر بخوانید.

دعوت به همکاری تدوینگر فیلم

علاقه مندان همکاری با تیم تولید استودیو فردا می توانند اطلاعات خود را در فرم فرصت شغلی ثبت کنند.

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۲.۳ از ۵