ابرقهرمان چیست؟

خلق کاراکتر ابر قهرمان سینمایی

چرا ما عاشق ابرقهرمانان هستیم؟ آیا به این دلیل است که ما در مورد داشتن قدرت هایی که ما را بزرگتر از آنچه هستیم، خیال می کنیم؟ آیا به این دلیل است که ما در یک جهان ناعادلانه به دنبال عدالت هستیم؟ آیا به این دلیل است که ما خسته شده ایم و چیز بهتر از این وجود ندارد؟

بله، اما علاقه ما به ژانر ابرقهرمان بیشتر از سرگرمی است. در این مقاله استودیو فردا ما درباره اینکه یک ابرقهرمان چیست، تاریخ این ژانر، ابرشرورها و اینکه چرا ما اینقدر ابر قهرمانان را دوست داریم بحث خواهیم کرد.

زمان برداشتن ماسک ابرقهرمانان فرارسیده!

پرده برداری از تاریخچه ابرقهرمانی

تعریف ابرقهرمان

چگونه باید ابر قهرمان را تعریف کنیم؟

ابرقهرمانان به بخش مهمی از فرهنگ اصلی تبدیل شده اند، از مارول و دی سی گرفته تا همه شرکت های مثل آنها.

کتاب های کمیک، فیلم ها و سریال ها تنها تعدادی از مکان هایی هستند که می توانید ابرقهرمانان را پیدا کنید. قبل از اینکه بفهمیم چرا، باید بدانیم ابرقهرمان چیست.

ابرقهرمان شناسی

ابرقهرمان چیست؟

ابرقهرمان یک کاراکتر با قدرت خارق العاده است که کارهای قهرمانانه را انجام می دهد. بر خلاف پلیس، آتش نشانان یا پزشکان، که همگی در نوع خود قهرمان هستند، ابرقهرمانان با قابلیت های منحصر به فرد خود، مانند پرواز، قدرت، سرعت یا شکست ناپذیری مشخص می شوند.

همچنین انتظار می رود ابرقهرمانان بر اساس یک قانون اخلاقی دقیق عمل کنند. آنها همیشه به عنوان “خوب” طبقه بندی می شوند و به ندرت، از این مسیر دور می شوند. سرانجام، یک ابرقهرمان باید همدرد باشد. اگر مخاطب نتواند با شخصیت همذات پنداری کند، ابرقهرمان اصلاً قهرمان نیست.

انواع ابرقهرمان

ابرقهرمانان اشکال مختلفی به خود می گیرند؛ از خدایان گرفته تا جهش یافته های نوجوان.

در اینجا تعدادی از کهن الگوهای رایج تر آمده است.

شخصیت ابرقهرمان

یک شخصیت ابر قهرمانی چگونه شکل می گیرد؟

می خواهیم بگوییم تفاوت قهرمان و ابرقهرمان چیست؟

همانطور که قبلاً گفته شد، سه ویژگی مهم ابرقهرمانی عبارتند از: قدرت یا توانایی خاص ، اخلاق و همدلی.

ابرقدرتها می توانند از منابع بیشماری ناشی شوند. برخی با این موهبت ها به دنیا می آیند، مانند جهش یافته های سری مردان ایکس.

یا ممکن است یک تصادف یا اتفاقی رخ دهد که این توانایی ها در آنها ایجاد شود، مانند عنکبوت رادیواکتیو که پیتر پارکر را گاز می گیرد. ابرقدرت ها عامل اصلی این هستند که قهرمان را فوق العاده می کند، بخاطر اینکه اولین چیزی است که باعث جذب مخاطب می شود.

بسیاری از مردم رویای انجام کارهای غیرممکن را دارند، خواه پرواز در سراسر جهان، یا بلند کردن یک کامیون!

تخیل به ما کمک می کند تا از واقعیت خشن دنیای خود فرار کنیم. و هرچه این ابرقدرت جالب تر باشد، بهتر است.

شعبده بازی می تواند برای هر کسی یک ترفند مهمانی سرگرم کننده باشد، اما برای یک ابرقهرمان زیاد مناسب نیست.

 

اخلاق یکی دیگر از عوامل مهم در شخصیت یک ابرقهرمان است. شخصیت هایی که ما در داستان (یا حتی در زندگی واقعی) به دنبال آنها هستیم اغلب بازتابی از شخصیتی هستند که می خواهیم باشیم. به همین دلیل است که ابرقهرمانان همیشه “بچه های خوب” در یک داستان هستند. اکثریت بشریت تلاش می کنند تا در این دنیا کارهای خوبی انجام دهند.

بر کسی پوشیده نیست، اشکالات و اشتباهات ما دنیایی پر از دشواری، مبارزه و نزاع ایجاد می کند.

ابرقهرمانان مورد تحسین ما می توانند با تروریسم بجنگند یا عزیزان خود را از آتش سوزی ساختمان ها نجات دهند.

ابرقهرمانان دفاع از حقیقت و عدالت در دنیایی هستند که به هر دو مورد نیاز دارد.

به عنوان مثال وقتی فیلمنامه پلنگ سیاه را بخوانید و یک قهرمان با درگیری داخلی خواهید یافت. اگر بهترین فیلم های ابرقهرمانی را تماشا کنید، متوجه خواهید شد که شخصیت این شخصیت ها وجود دارد که آنها را ثابت نگه می دارد.

با این اوصاف، باید واقع گرایی در ابرقهرمانان وجود داشته باشد. قهرمانی با اخلاق “کامل” خسته کننده، قابل پیش بینی و باورنکردنی است.

این یک پارادوکس بشریت است: ما می خواهیم کار خوبی انجام دهیم، اما اغلب برعکس عمل می کنیم. یک ابرقهرمان خوب نوشته شده دارای نقص است و اشتباه می کند.

در اینجا ویدئویی در مورد تعریف ابرقهرمانی از استن لی وجود دارد که تمام ماجرا را توضیح می دهد.

موردی که قبل از ویدیو گفته شد همان چیزی است که آنها را دلسوز و مرتبط می کند. قهرمانانی مانند بتمن قانون مبارزه با جنایت را نقض می کنند، زیرا سیستم قضایی که آنها از آن محافظت می کنند ضعیف است. تونی استارک خودشیفته و الکلی است. بیوه سیاه پوش قبلاً جاسوس و قاتل بوده تا اینکه زندگی خود را تغییر داد.

اغلب انسانیت یک ابرقهرمان است که آنها را بسیار دوست داشتنی می کند. دیدن آنها در موقعیت های باورپذیری که من و شما به طور روزانه تجربه می کنیم به آنها احساس واقعی می دهد. مرد عنکبوتی در اوقات فراغت با جنایت مبارزه می کند، اما مجبور است با درام دبیرستان نیز سر و کار داشته باشد. واندر وومن باید علی رغم الهه جاودان بودن، زندگی عادی داشته باشد. این ترکیب هر دو حالت معمولی و فوق العاده است که یک قهرمان را واقعا دیدنی می کند.

اولین ابرقهرمان که بود؟
داستان اولین ابرقهرمان جهان

وقتی از کسی بپرسید اولین ابرقهرمان جهان کی بود، اکثر مردم می گویند سوپرمن. در حالی که این پاسخ کاملاً اشتباه نیست، اما دقیقاً درست هم نیست.

پیش از سوپرمن ابرقهرمانان “نمونه اولیه” زیادی وجود داشتند. شخصیت هایی مانند هوگو هرکول و تارزان بودند که روزنامه ها و مجلات را مزین می کردند. گرین هورنت و رنجر تنها تماشاگران را در رادیو به وجد آوردند. قطعا قهرمانانی در کتاب های مصور قبل از سوپرمن وارد شده بودند، مانند Doctor Occult و Sheena ، Queen of the Jungle.

گفته می شود، سوپرمن اولین ابرقهرمان واقعی است، چون پایه و اساس هر ابرقهرمانی بود که به زودی به دنبالش خواهد آمد.

سوپر من اولین ابرقهرمان

سوپرمن برای اولین بار در جلد کتاب کمیک منتشر شده توسط D.C. به نام Action Comics #1 در سال 1938 ظاهر شد. این کتابها داستان اصلی معروف آخرین پسر کریپتون را پوشش می دادند. بچه ای را برای فرار از دنیای در حال مرگ در سفینه فضایی قرار می دهند. در زمین، کودک رشد می کند و قدرت های باشکوهی را ایجاد می کند و مسیر تاریخ را تغییر می دهد.

سوپرمن به عنوان قهرمان مستضعفین، ژانر ابرقهرمان را به ارتفاعات جدیدی می رساند.

Detective Comics بعداً تعدادی از محبوب ترین ابرقهرمانان تاریخ مانند Batman ، Wonder Woman و The Flash را خلق کرد.

البته رقابت در این صنعت همیشه با موفقیت همراه بوده است. یک شرکت کمیک بوک معروف به Timely Comics انتشارات مختلفی تولید کرد. در حالی که هرگز به همان موفقیت دی سی دست پیدا نکرد! با این حال، این شرکت متوقف شد و در نهایت انتشارات خود را با نام جدیدی، Marvel Comics آغاز کرد.

بعدها استن لی و جک کربی به نوشتن داستانیی مانند Fantastic Four ، The Incredible Hulk و Spider-Man ادامه دادند. و مارول به رقیب اصلی دی سی تبدیل شد و توانست در عصر کنونی فیلم ها و رسانه ها از آنها پیشی بگیرد.

ضد قهرمان
ابرقهرمان بدون ضد قهرمان معنایی ندارد.

یک بار ویژن، ابرقهرمان مارول گفت: “قدرت ما باعث ایجاد چالش می شود. چالش باعث درگیری می شود. و درگیری فاجعه به بار می آورد.”

قهرمانان ماجراجو نیاز به شخصیت های منفی دارند. اراذل و اوباش معمولی فقط تا حد مسخصی پیش می روند. اگر قرار باشد یک ابرقهرمان واقعاً از نظر قدرت و اخلاق مورد آزمایش قرار گیرد، باید با فردی قوی تر از خود بجنگد. در قصه گویی، ما از این رابطه به عنوان نبرد بین قهرمان و آنتاگونیست یاد می کنیم.

بزرگترین ابرشرورها چیزی فراتر از پسران بد شهر هستند. آنها یا نقطه مقابل ابرقهرمانان هستند یا نسخه خراب آنها. سوپرمن حافظ صلح و حافظ بشریت است در حالیکه لکس لوثر معتقد است سوپرمن بزرگترین تهدید برای بشریت است.

بنابراین، لکس لوتر قصد دارد که سوپرمن را به هر وسیله ای  نابود کند.

پروفسور ایکس و هم مگنتو هم می خواهند دنیایی بهتر برای جهش یافتگان بسازند. با این حال، یکی می خواهد این کار را از طریق صلح انجام دهد، در حالی که دیگری خواهان قیام خشونت آمیز است. انگیزه یک ابرشرور هر چه باشد، باید آنها را در تضاد مستقیم با یک ابرقهرمان قرار دهد.

یک قهرمان بزرگ را فقط می توان با یک دشمن بزرگ آزمایش کرد. پیشنهاد می کنیم حتما نگاهی به لیست بدنام ترین شرورهای تمام دوران بیندازید.

درباره فیلمسازی بیشتر بخوانید.

این مقاله ترجمه ای آزاد از شرح کامل ابرقهرمان و ضد قهرمان بود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵