راهنمای فیلمنامه‌ نویسی

چگونه هر‌ روز بنویسید؟

نویسندگان چه می کنند؟ برای فیلمنامه نویس بودن ، تنها کاری که باید انجام دهید این است که بنویسید و بسیاری از مردم با انجام مداوم این کار مشکل دارند.

فیلمنامه نویسانی که ایده ی فوق العاده ای برای فیلم دارند کافیست آن را روی کاغذ بیاورند. شاید هم قبلاً چند صفحه از آن را نوشته باشند، ولی برایشان عبور از خط پایان کاری غیرقابل حل به نظر برسد.

در این مقاله استودیو فردا با برخی توصیه های مفید، هر فیلمنامه نویس می تواند سرانجام اولین پیش نویس را که اولین گام برای ساختن یک فیلم است، به پایان برساند. شما فقط باید یاد بگیرید که چگونه هر روز بنویسید و خود را کاملاً متعهد به پروژه کنید.

چطور هر روز بنویسید

برخی نویسنده ها بدون این که سفارشی داشته باشند ایده‌ ی بکر و دست اول خود را توسعه می‌دهند و فیلم‌نامه ای را می‌نویسند. پس از آن در جستجوی تهیه‌کننده برای ارائه و فروش فیلم‌نامه اقدام می‌کند.

برخی فیلمنامه های خاصی را می نویسند، به این معنی که در صورتی که مورد توجه کارگردانان یا تهیه کنندگان قرار گیرد، به عنوان نمونه نوشتاری یا نمونه ای از کار آنها مورد استفاده قرار گیرد.

تعریف فیلمنامه نویسی گمانی

فیلمنامه نویسی گمانی چیست؟

فیلمنامه احتکاری یا فیلمنامه مشخص، یک فیلمنامه ناخواسته و غیر سفارشی است. این فیلمنامه توسط فیلمنامه نویس نوشته شده است به این امید که در اختیار استودیو فیلم قرار گیرد و در نهایت خریداری شود.

در برخی موارد، اسکریپت گمانی ممکن است هرگز ساخته نشود. این نمونه فقط برای نویسنده ایست که از آن برای دریافت کارهای سفارشی آینده استفاده می کند.

هر روز نوشتن امکان پذیر است.

نوشتن فیلمنامه گمانی سخت است زیرا عملا مهلتی برای تحویل وجود ندارد. یادگیری نحوه نوشتن هر روز برای این کار دشوار است زیرا شما به طور طبیعی کارهای دیگری برای انجام دادن دارید. شما باید به فکر پرداخت اجاره خانه و تعهدات خانوادگی باشید، بنابراین پیدا کردن زمان برای فیلمنامه نویسی برای شما دشوار است. بسیاری از فیلمنامه نویسان در نهایت این هر روز نوشتن را به تأخیر می اندازند زیرا تصور می کنند در هر زمان می توانند به آن بازگردند.

عادات نوشتاری موفق بسیاری وجود دارد که می توانید آنها را در زندگی روزمره خود وارد کنید. حتی اگر یک کار روزانه دارید، می توانید این مراحل را برای کمک به اتمام آن اسکریپت اعمال کنید. پس از اتمام یکی، می توانید به مرحله بعدی بروید و مجموعه ای چشمگیر از فیلمنامه های فیلم را ایجاد کنید.

بله، هر روز نوشتن امکان پذیر است و توصیه می شود. 

یادگیری عادت های نوشتاری به نویسندگان بزرگ کمک بزرگی کرده است. در حال حاضر، بدون هیچ گونه توضیح بیشتر، به سراغ چند تکنیک و راهنمای فیلمنامه نویسی می رویم.

یکی از بهترین عادت های نوشتن

طرح کلی

بسیاری از نویسندگان در شروع فیلمنامه خود مشکل دارند زیرا نمی دانند بعد از آن کجا باید بروند.

برای ایجاد یک اسکریپت خوب، لزوماً نیازی به طرح کلی ندارید، اما اگر در نحوه نوشتن هر روز مشکل دارید، پیاده سازی آن می تواند یک عادت خوب باشد.

یک طرح کلی اسکریپت می تواند شما را در فیلمنامه شما راهنمایی کند، بنابراین شما دقیقاً می دانید چه چیزی باید بعد از آن بنویسید. با این حال، شما نباید محدود به طرح کلی باشید. ممکن است در طول راه ایده بهتری ارائه دهید. این یک طرح فوق العاده است که می تواند به شما در راه انداختن موتورهای مغزتان کمک کند.

دستیار تهیه کننده کیست استودیو فردا

یک روتین برای نوشتن بسازید.

دِدلاین یا مهلت برای نوشتن تعیین کنید.

وقتی در حال نوشتن فیلمنامه گمانی خود هستید، رئیسی بالا سرتان نیست که مطمئن شود که همیشه در حال نوشتن هستید. در عوض، شما باید خود را مسئول بدانید و این شامل تعیین مهلت است.

اگر به زمان اضافی نیاز دارید، ممکن است یک ماه یا سه ماه طول بکشد. بخش مهم فقط تعیین تاریخ مشخص بدون تغییر آن است.

هنگامی که یک مهلت تعیین شده دارید، دقیقاً می دانید که چقدر باید روزانه بنویسید. اگر برای نوشتن فیلمنامه 90 صفحه ای به خودتان 30 روز فرصت دهید، فقط باید سه صفحه در روز بنویسید. این کار بسیار راحت تر از نوشتن 90 صفحه به طور همزمان است.

حتی اگر زمان زیادی ندارید، می توانید صبح یا عصر را به نوشتن سه صفحه اختصاص دهید.

هر روز مثل یک حرفه ای بنویسید

فقط بنویس (حتی اگر بد باشد)

هیچ فیلمنامه نویسی فیلمنامه برنده اسکار را در اولین پیش نویس نمی بیند. شما ممکن است سعی کنید با دیالوگ های شوخ (یا نحوه نوشتن دیالوگ با کوئنتین تارانتینو) و مجموعه های اکشن و بسته بندی شده خالی شوید. مشکلی نیست.

بهتر است حداقل چیزی بنویسید تا اینکه هیچ نگویید. ممکن است از گفتگویی که می نویسید راضی نباشید، اما نباید ساعت ها آنجا بنشینید و به صفحه نمایش خود خیره شده و به دنبال چیزی بهتر باشید. فقط باید آنچه را که می توانید بنویسید و ادامه دهید.

هنگامی که کلمات در صفحه قرار می گیرند، ملموس می شوند. شما باید فعلا ادامه دهید و بعداً به آن بخش بازگردید. شما زمان زیادی برای تجسس در صحنه و ارائه چیزی بهتر در دومین، سومین و چهارمین پیش نویس خواهید داشت. بیش از هر چیز، نوشتن موفق فقط نوشتن چیزی است نه هیچ نوشتن.

استراحت بین تمرینات نوشتن روزانه

بدانید چه زمانی نباید بنویسید.

زندگی جریان دارد. شاید شما می خواستید فیلمنامه نویسی خود را در 30 روز به پایان برسانید، اما اکنون روز 31 است و شما هنوز 20 صفحه دارید. خود را به دلیل عدم رعایت مهلت خود سرزنش نکنید. شما فقط یک انسان هستید خودتان انتخاب کرده اید و در آینده نزدیک به کار خود پایان دهید و آن 20 صفحه را تمام کنید.

نویسندگان تمام روز چه می کنند؟ حقیقت این است که آنها پروژه های مختلف دیگری نیز دارند. آنها ممکن است وظایفی برای اداره یا مراقبت از خانواده خود داشته باشند. اکثر نویسندگان هشت ساعت در روز وقت ندارند تا به نوشتن بپردازند، بنابراین شما مجبور نیستید خود را بر اساس استانداردهای دست نیافتنی نگه دارید.

چاک پالنیوک، که رمان او با فیلمنامه Fight Club که همه می شناسیم اقتباس شده است ، قیاس بسیار خوبی با روند نگارش دارد. در ویدئوی زیر ، او نوشتن را با دستشویی رفتن مقایسه می کند. در اصل، وارد شوید، خارج شوید و روز خود را ادامه دهید.

اگر هم حوصله نوشتن ندارید، بیخودی وقت خودتان را با پای کاغذ و قلم و پشت کامپیوتر نشستن هدر ندهید. در حالی که ایجاد عادت های نوشتاری روزانه خوب است، داشتن زندگی نیز خوب است. شما نمی خواهید افراط کنید و نوشتن اسکریپت خود را برای ماه ها عقب بیندازید، اما هر چند وقت یک بار استراحت روزانه لازم است.

امیدواریم از خواندن این راهنمای فیلمنامه نویسی لذت برده باشید.

نظرات و تجربه هایتان در اینباره برای ما بنویسید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵