اسلوموشن چیست؟

آموزش اسلوموشن (SLOW MOTION) در فیلمسازی

هر کسی که حداقل دو ساعت درگیر امور اداری در یک مجموعه ای مثل تعویض پلاک بوده می تواند تایید کند که حالات احساسی تحت تأثیر زمان در افراد شکل می گیرند.

با نگاه فیلمسازی قصد داریم در این مقاله از استودیو فردا یکی از رایج ترین تکنیک های دستکاری زمان « حرکت آهسته » و نحوه استفاده از Slow Motion برای افزودن شدت احساسی عمیق تر به یک صحنه یا سکانس را مورد بحث قرار دهیم.

استفاده از اسلوموشن برای خلق لحظات ناب

هنر اسلوموشن (حرکت آهسته) در فیلم

در هنر حرکت آهسته در فیلمسازی نمونه های آموزنده ای از نظر سینمایی وجود دارند و برخی از خلاقانه ترین کاربردهای حرکت آهسته در 60 سال گذشته را نشان می دهند. یک فیلمساز باید از کاربردهای منحصر به فرد اسلوموشن الهام بگیرد و الگوهای متداولی استفاده شده را مطالعه کند.

چگونه با اسلوموشن لحظات ناب بسازیم؟

آموزش اسلوموشن در فیلمهای اکشن

در فیلم های اکشن و جنگی به وفور از اسلوموشن استفاده می شود. در واقع برای نمایش هرج و مرج در صحنه های نبرد از حرکت آهسته برای جلب توجه بیننده به جزئیات مهم استفاده می کنند.

در واقع به طور کاملتر می توان گفت تجربه مشاهده را با در دست گرفتن زمان بیشتر می شود. استفاده از اسلوموشن در صحنه های اکشن به فیلمسازان اجازه می دهد تا در هرج و مرج و نزاع تصویرسازی کنند، نمایشی در مقیاس عظیم با بزرگنمایی ایجاد کنند و به تأثیر عمیق تری برسند.

مثلا در فیلم 300 اسلوموشن قسمت های مورد علاقه کارگردان از سکانس های نبرد را صورت حرکت آهسته نشان می دهد. اسلوموشنی که در این فیلم استفاده می شود سینمایی، احساسی و به طرز عجیبی خیره کننده است! و به کارگردان کمک می کند تا کل داستان نبرد را بیان کند و در عین حال احساس مبارزه را نیز بیان کند.

صحنه ها را کند می کنیم تا بتوانیم از همه جزئیات لحظه لذت ببریم، و سپس دوباره سرعت  می بخشیم تا هیجان ایجاد کنیم. و این بهترین کار برای خلق اثر حماسی و احساسیست.

فیلم های جنگی در صحنه های نبرد و به طور کلی صحنه هایی با اکشن زیاد، اغلب از اسلوموشن استفاده می کنند. در حالی که هر فیلمی از نظر ساختار ممکن است مانند 300 نباشد.

بسیاری از فیلم ها هم هستند که از یک روش منحصر به فرد حرکت آهسته برای غرق کردن تماشاگران در تصویر استفاده می کنند.

کاربرد اسلوموشن در ساخت لحظات ماندگار

اسلوموشن صحنه های مرگ

بعد از صحنه های نبرد و اغلب صحنه های مرگ و میر است کخ با آنها ترکیب می شود. 

ثبت لحظات آخر در حالت آهسته به بیننده این امکان را می دهد که همه جنبه های مرگ را کاوش کند، در حالی که شدت آسیب هر جراحت یا گلوله نیز احساس می شود.

کاربرد اصلی اسلوموشن

کاربرد اسلوموشن

زمانی که کارگردان از حرکت آهسته استفاده می کند، قصد دارد توجه بیننده را به جزئیات کوچک جلب کند.

با انجام این کار است که جزئیات اهمیت پیدا می کنند. به طور مشابه ، وقتی از اسلوموشن برای تمرکز بر واکنش احساسی شخصیت نسبت به یک شخص، مکان یا رویداد استفاده می شود، آن لحظه اهمیت پیدا می کند.

 

کاربرد اسلوموشن در ساخت لحظات ناب

اسلوموشن ، مسمومیت و تغییر ادراک

ویدئوی پالمر را ببینید که در آن شخصیت ها از داروی خیابانی به نام “Slo-Mo” برای تغییر درک خود از زمان استفاده می کنند. در طول این سکانس های ناشی از مواد مخدر ، کل فیلم کند می شود تا حالت های عاطفی و روانی آنها را منعکس کند.

در حالی که داروی “اسلومو” ممکن است مختص این فیلم باشد ، نشان می دهد که حرکت آهسته راهی قدرتمند برای تماشاگران است تا تجربیات یک شخصیت در مورد مسمومیت یا تغییر ادراک را به اشتراک بگذارند.

 

درباره فیلمسازی بیشتر بخوانید.

این مقاله ترجمه ای آزاد از آموزش اسلوموشن بود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵