لنز زوم (zoom lens) چیست

لنز زوم (Zoom Lenz)، معرفی، ویژگی‌ و کاربرد

,

راهنمای کامل برای فهم و استفاده از لنز زوم در عکاسی و فیلم‌سازی

در دنیای جذاب عکاسی، لنزها و به ویژه لنز زوم نقش مهمی در شکل دادن به تصاویر دارند. لنز یک تکه شیشه یا ترکیبی از چندین عنصر شیشه‌ای است که نور را روی حسگر تصویر یا فیلم دوربین متمرکز می‌کند. در حقیقت لنز، نحوه ورود نور به دوربین، پرسپکتیو، عمق میدان و کیفیت کلی تصویر را تحت تاثیر قرار می‌دهد. ویژگی‌هایی مانند فاصله کانونی، اندازه دیافراگم، کیفیت نوری، ژانر تخصصی هدف و تطبیق‌پذیری، لنزهای مختلف را از یکدیگر متمایز می‌سازند.

انتخاب یک لنز مناسب برای سوژه یا سبک عکاسی خاص، کلید دستیابی به نتایج دلخواه و پیش بردن مرزهای خلاقیت در عکاسی است. بنابراین اگر شما هم علاقه به یادگیری در مورد انواع لنزها و لنزهای زوم دارید، این مقاله به شما کمک می‌کند تا با جزئیات این لنزها، نکات انتخاب و استفاده از آن‌ها آشنا شوید. هرگز فراموش نکنید که بعد از آشنایی با نحوه عملکرد لنز زوم و شناخت ویژگی‌هایی همواره به تمرین نیاز است. در حقیقت، انجام تمرین و تست ویژگی‌های مختلف لنز، به شما امکان را می‌دهد که حداکثر بهره‌وری را از آن داشته باشید.

معرفی لنز زوم

لنز زوم، لنزی است که دارای قابلیت تغییر فاصله کانونی و تنظیم بزرگ‌نمایی تصویر است. در واقع این ویژگی از تفاوت‌های اصلی لنز زوم در مقابل لنز پرایم است. لنزهای پرایم دارای فاصله کانونی ثابت هستند و امکان زوم را برای عکاس فراهم نمی کنند. اما لنزهای زوم این امکان را به عکاس می دهند که بدون تغییر فاصله فیزیکی خود از سوژه، زاویه دید را تنظیم و روی آن سوژه، بزرگ‌نمایی یا کوچک‌نمایی انجام دهد. این لنزها از چندین عنصر تشکیل شده‌اند که با هم حرکت می‌کنند و فاصله کانونی را تغییر می‌دهند. طراحی این عناصر به گونه‌ای است که فوکوس را در سراسر محدوده زوم فراهم می‌کنند.

 افرادی که در سطح حرفه ای عکاسی می کنند از هر دو نوع لنز زوم و لنز پرایم استفاد می‌کنند. از مزیت های لنز زوم که به تولید تصاویر و فیلم‌های با کیفیت کمک می‌کند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • پوشش‌دهی طیف وسیعی از فواصل کانونی
 • توانایی تغییر کادربندی و پرسپکتیو با کوچک‌نمایی و بزرگ‌نمایی
 • تنظیم عمق میدان و در نتیجه میزان وضوح پس زمینه و سوژه
 • حفظ عملکرد اپتیکال در سراسر محدوده زوم

نمونه ای از لنز زوم کانن

نمونه ای از لنز زوم کانن

انواع لنز زوم

از جمله انواع لنز زوم می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • لنزهای استاندارد با محدوده کانونی از زاویه دید واید یا تله فوتو کوتاه، مانند 24- 70 میلی‌متر یا 24- 105 میلی‌متر، که همه‌کاره هستند. این لنزها برای طیف وسیعی از ژانرهای عکاسی، از جمله مناظر، پرتره و عکاسی خیابانی مناسب هستند.
 • لنزهای سوپر زوم که محدوده فاصله کانونی گسترده از زاویه دید واید تا تله فوتو مانند 18-300 میلیمتر یا 24-240 میلی‌متر دارند. این لنزها برای عکاسی در سفر مناسب کاربرد دارند.
 • لنزهای واید زوم با تاکید بر زوایای دید وسیع تر مانند 16-35 میلی‌متر یا 10- 24 میلی‌متر که میدان دید وسیعی را ارائه می‌دهند. این لنزها برای عکاسی از منظره، معماری و نماهای داخلی مناسب هستند.
 • لنزهای تله فوتو با میدان دید باریک‌تر و فواصل کانونی طولانی‌تر مانند 70 تا 200 میلی‌متر یا 100 تا 400 میلی‌متر که برای ثبت سوژه‌های دور و دستیابی به عمق کم در کاربردهایی مثل ورزش، حیات وحش و فیلم‌سازی مستند استفاده می‌شوند.
 • لنزهای سینمایی که برای فیلم‌سازی طراحی شده‌اند و کنترل دستی دقیقی روی زوم، فوکوس و دیافراگم ارائه می‌دهند.
 • لنزهای پارفوکال که در تمام طول محدوده زوم، فوکوس را حفظ می‌کنند و با آن‌ها بزرگ‌نمایی یا کوچک‌نمایی را می‌توان بدون از دست دادن فوکوس انجام داد. این ویژگی به طور ویژه در فیلم‌سازی بسیار کاربردی است.
 • لنزهای با دیافراگم متغیر که حداکثر دیافراگم آن‌ها با بزرگ‌نمایی و کوچک‌نمایی تغییر می‌کند. این لنزها مقرون به صرفه هستند اما ممکن است در شرایط دارای نور کم یا عمق میدان کم دارای محدودیت‌هایی باشند.

نمونه ای از لنز زوم کانن

نمونه ای از لنز زوم کانن

 

ویژگی‌های لنز زوم

از جمله ویژگی‌های لنز زوم که در انتخاب آن باید در نظر داشت، می‌توان به محدوده فاصله کانونی، حداکثر دیافراگم، کیفیت ساخت، کیفیت اپتیکال، مکانیزم زوم، اندازه و وزن، سازگاری و قیمت اشاره کرد. این ویژگی‌ها بسته به کاربرد لنز زوم در لنزهای مختلف به صورت متفاوت ظاهر می‌شوند. محدوده فاصله کانونی باید با توجه به سبک و موضوع عکاسی، انتخاب شود. محدوده وسیع‌تر امکان تطبیق‌پذیری بیشتری را برای شما فراهم می‌کند. حداکثر دیافراگم یک لنز زوم، تعیین کننده عملکرد آن در شرایط نور کم و توانایی دستیابی به عمق میدان کم است. هر چه حداکثر اندازه دیافراگم بیشتر باشد، لنز، عملکرد بهتری در این شرایط خواهد داشت. هم‌چنین لنزهای زوم مختلف بر اساس کیفیت ساخت، دارای دوام و مقاومت متفاوتی در برابر گرد و غبار، رطوبت و سایر عوامل محیطی هستند.

در لنز زوم، ویژگی‌هایی مانند وضوح، کنتراست، دقت رنگ و کنترل اعوجاج تصاویر تولید شده، تحت تاثیر کیفیت اپتیکال هستند. با انتخاب لنزهای با عناصر شیشه‌ای با کیفیت، پوشش‌های تخصصی و طرح‌های نوری پیشرفته می‌توانید از کیفیت تصاویر بهینه اطمینان حاصل کنید. در رابطه با اندازه لنز، لنزهای بزرگتر عملکرد اپتیکال بهتری را ارائه می‌دهند، اما حمل آن‌ها سخت‌تر است و برای شرایطی مثل عکاسی دستی یا مسافرت مناسب نیستند. در نهایت لنز باید با پایه و اندازه سنسور دوربین سازگار باشد. قطعا لنزهای با کیفیت بالا که تمام ویژگی‌های ذکر شده را در سطح بالا ارائه می‌دهند، قیمت بالاتری هم دارند. اما تصمیم‌گیری برای قیمت در انتخاب لنز، همیشه بر اساس نیازهای تصویربرداری یا فیلم‌سازی شما تعیین می‌شود.

انواع لنز زوم Canon - استودیو فردا

انواع لنز زوم Canon

 

علاوه بر ویژگی‌های ذکر شده، سایر ویژگی‌های لنز زوم که در فیلم‌سازی مورد استفاده قرار می‌گیرد به شرح زیر است.

 • موتورهای فوکوس خودکار بی صدا که صداهای ناخواسته را در هنگام فیلم‌برداری و به ویژه هنگام ضبط دیالوگ به حداقل می‌رسانند.
 • قابلیت ایجاد جلوه‌های سینمایی منحصر به فرد مانند انتقال حس سرگیجه، غافلگیری یا تشدید احساسات.
 • لرزش‌گیر اپتیکال داخلی (OIS)یا تثبیت‌کننده تصویر درون بدنه (IBIS) که به کاهش لرزش دوربین و ثابت ماندن فیلم کمک می‌کنند.

نکات استفاده از لنزهای زوم در استودیو فیلم‌سازی

هنگام استفاده از لنز زوم در استودیو فیلم‌سازی، با روش‌هایی که ادامه ذکر می‌شوند، می‌توانید بهره‌وری این لنزها را به حداکثر برسانید. از مهم‌ترین نکات، تنظیم دیافراگم است، که بر میزان نور ورودی به دوربین و عمق میدان تاثیر می‌گذارد. در شرایط استودیو با نور مناسب، برای افزایش عمق میدان و تمرکز بیشتر صحنه، می‌توانید از دیافراگم‌های کوچک‌تر استفاده کنید. در کل برای دستیابی به جلوه بصری مورد نظر، انواع تنظیمات دیافراگم را آزمایش کنید. در یک استودیو فیلم‌سازی برای زاویه های دید بازتر از فواصل کانونی کوتاه تر (مثل 18 میلی‌متر) و برای نماهای نزدیک از فواصل کانونی بیشتر (مثل 200 میلی‌متر) استفاده کنید.

هم‌چنین نورپردازی از مسائل مهم در هنگام استفاده از لنز زوم است. ابتدا از روشنایی یکنواخت در کل فریم، به ویژه در کوچک‌نمایی یا بزرگ‌نمایی اطمینان حاصل کنید. از منابع نوری پراکنده مانند سافت باکس ها یا دیفیوزرها استفاده کنید تا با ایجاد نور ملایم و یکنواخت، سایه‌های خشن را به حداقل برساند. در نهایت با تمرین و آشنا شدن با قابلیت ها و محدودیت‌های لنز خود می‌توانید بر استفاده از لنزهای زوم در استودیو فیلم‌سازی، تسلط پیدا کنید.

لنز زوم (zoom lens) چیست

پیشنهادهای خرید لنز زوم

پیشنهاد لنزهای زوم برای فیلم‌سازی

در این بخش به معرفی انواع لنز زوم که به دلیل کیفیت بالا، ویژگی‌های حرفه‌ای و سازگاری با انواع دوربین‌ها در صنعت فیلم‌سازی مورد توجه قرار گرفته‌اند، خواهیم پرداخت:

 • Canon EF 24-70mm f/2.8L II USM

از جمله مهم‌ترین ویژگی‌های این لنز می‌توان به دیافراگم سریع، دوام بالا و کیفیت تصویر عالی اشاره کرد. این لنز دارای محدوده زوم همه‌کاره است و با دوربین‌های Canon DLSR و دوربین‌های بدون آینه سازگار است. دیافراگم آن (f/2.8) در سراسر محدوده زوم ثابت است و نوردهی ثابت و عمق میدان کم را فراهم می‌کند. همچنین عناصر نوری پیشرفته آن اعوجاج و انحراف را به حداقل می‌رساند.

 • Nikon AF-S NIKKOR 70-200mm f/2.8E FL ED VR

 این لنز با کیفیت تصویر عالی، دیافراگم سریع و تثبیت کننده تصویر مؤثر، یکی از لنزهای محبوب در میان فیلم‌سازان است. این لنز با دوربین‌های DSLR نیکون سازگار می‌باشد. دیافراگم f/2.8 این لنز، امکان عملکرد عالی در نور کم و عمق میدان کم را فراهم می‌کند.

 • Sony FE 24-70mm f/2.8 GM

این لنز برای دوربین‌های بدون آینه فول فریم سونی طراحی شده است و به دلیل کیفیت تصویر استثنایی و ساخت حرفه‌ای، بسیار مورد توجه قرار گرفته است. محدوده زوم آن همه‌کاره و دارای دیافراگم ثابت f/2.8 است. این لنز دارای عناصر نوری پیشرفته برای به حداقل رساندن اعوجاج و انحرافات، و هم‌چنین دکمه تنظیم و حفظ فوکوس است.

 • Sigma 18-35mm f/1.8 DC HSM Art

از ویژگی‌های ممتاز این لنز، کیفیت تصویر عالی و دیافراگم سریع است. این لنز با دوربین‌های فرمت APS-C از Canon، Nikon و Sigma سازگار است. این لنز دارای دیافراگم ثابت f/1.8 است که امکان عملکرد استثنایی در نور کم و عمق میدان کم را فراهم می‌کند. استفاده عمده این لنز در عکس‌های سینمایی است.

 • Fujinon MK18-55mm T2.9 و MK50-135mm T2.9

این لنزها به طور خاص برای فیلم‌برداری طراحی شده‌اند و با دوربین‌های Fujifilm X-mount سازگار هستند. این دو لنز، محدوده زوم همه‌کاره را ارائه می‌دهند. دیافراگم ثابت T2.9 دارند که نوردهی ثابت و عمق میدان کم را فراهم می‌کند. این لنزها به عنوان لنزهای با عملکرد نوری بالا، حداقل اعوجاج و کنترل دقیق فوکوس دستی شناخته می‌شوند.

 

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *