سافت باکس چیست؟

چراغ سافت باکس چه کاربردی در نور پردازی دارد؟

سافت باکس های ابزار اصلی عکاسی هستند. در واقع به ندرت عکاسی را می شود پیدا کرد که در استودیو عکاسی یا فیلمبرداری خود سافت باکس نداشته باشد.

در این مقاله استودیو فردا به موضوع اینکه سافت باکس چیست و چرا برای عکاسان بسیار مهم است صحبت می کنیم. و در مورد زمان استفاده از سافت باکس هم صحبت می کنیم. همچنین انواع مختلف سافت باکس های موجود و تأثیرات متفاوت هر یک را تجزیه و تحلیل خواهیم کرد.

چراغ سافت باکس چیست؟

سافت باکس ها در اندازه ها و اشکال گوناگون وجود دارند ، اما همه آنها به یک شکل طراحی شده اند. طراحی آنها بخاطر کاهش کیفیت نوری است که عکاسان دوست دارند داشته باشند. برای درک بهتر طراحی آنها ، بیایید نگاهی به تعریف آن بیندازیم.

سافت باکس عکاسی

سافت باکس چیست؟

سافت باکس در واقع یک اصلاح کننده نور است که نور یک منبع مصنوعی را در یک جعبه سیم دار قرار داده و آن را از طریق یک لایه انتشار نوردهی می کند. سافت باکس معمولاً در عکاسی به عنوان منبع نوری نرم استفاده می شود که سایه های تند را به حداقل می رساند. دیوارهای یک سافت باکس به طور معمول منعکس کننده هستند تا شدت نور را در حین خروج از صفحه جلویی جلو افزایش دهند. جعبه سافت باکس به دلیل کیفیت نور نرمی که تولید می کند، در انواع ژانر های عکاسی و فیلمبرداری استفاده می شود.

سافت باکس در چه مواردی استفاده می شود؟

نور نرم

کی لایت

کاهش سایه های تند

سافت باکس استودیویی چه کاربردی دارد؟

زمان استفاده از سافت باکس

سافت باکس ها بهترین دوست عکاسان استودیویی هستند. چرا که آنها یک نور فوق العاده و همه کاره هستند که می توانند برای عکاسی از هر نوع سوژه ای استفاده شوند. یکی از رایج ترین دلایل استفاده از آن نور ملایم در فضاهای استودیویی کنترل شده و اغلب محدود است. با این حال، آنها می توانند در مکان نیز استفاده شوند.

سافت باکس ها اغلب به عنوان کی لایت یا به عنوان چراغ فیل لایت استفاده می شوند. نور ملایم، آنها را به یک پر کننده عالی تبدیل می کند که می تواند از خراب شدن تصویر جلوگیری کند. این امر به ویژه در تنظیم نور سه نقطه ای بسیار مهم است. در ویدئوهای زیر، درباره اهمیت پر شدن نور را در ایجاد تصاویر زیبا صحبت می کنیم.

موقعیت سافت باکس می تواند انواع مختلفی از سبک های نورپردازی را ایجاد کند که آنها را بسیار متنوع می کند. خواه نورپردازی رامبراند باشد یا کیاروسکو، آنها می توانند به شما کمک کنند خواه بخواهید به تصویری روشن ، کلیدی بالا یا تصویری دراماتیک با کنتراست دست پیدا کنید. 

هدف همه سافت باکس ها تولید نور ملایم تر است که سایه های تند را کاهش داده و روی سوژه ها می پیچد. اما کیفیت و شکل نور بسته به نوع استفاده شما می تواند متفاوت باشد.

انواع مختلف سافت باکس

راهنمای خرید سافت باکس

برای تصمیم گیری در مورد اینکه کدام سافت باکس را بخرید ، ممکن است سردرگم شوید زیرا تنوع زیادی برای انتخاب وجود دارد. در نهایت سافت باکس ها از نظر دو ویژگی متفاوت هستند: اندازه و شکل.

اول، اجازه دهید نگاهی به اندازه های مختلف بیندازیم.

ابعاد و سایز سافت باکس-استودیو فردا

ابعاد و سایز سافت باکس

سافت باکس ها در انواع مختلف در دسترس هستند اما می توان آنها را به طور کلی به اندازه های کوچک، متوسط یا بزرگ طبقه بندی کرد.

ممکن است تصور شود که نور بزرگتر از نور کوچکتر گسترده تر است. به طور شگفت انگیزی، هر سه اندازه مساحت یکسانی را در نور پوشش می دهند با این فرض که فاصله منابع نوری از سوژه شما یکسان باشد.

تفاوت بین اندازه های مختلف سافت باکس ها را می توان در کیفیت نور مشاهده کرد. واحدهای بزرگتر نور ملایم و سایه های نامشخص تولید می کنند. واحدهای کوچکتر نور شدیدتر و سایه های واضح تری ایجاد می کنند. برای بهتر فهمیدن این موضوع، ویدئوی زیر را با هر سه اندازه مقایسه کنید.

علاوه بر کیفیت نور، ممکن است بخواهید مکان عکاسی خود را بیشتر در نظر بگیرید. اگر عکاسی بیرونی زیادی انجام می دهید، ممکن است بخواهید نور کوچکتر و قابل حمل تری را انتخاب کنید.

شکل سافت باکس

علاوه بر اندازه، سافت باکس ها در اشکال مختلف موجود هستند. مدلهای مستطیلی ، مربعی ، نواری و هشت ضلعی وجود دارد.

شکل سافت باکس ها-استودیو فردا

شکل سافت باکس برای چه مواردی استفاده می شود؟

اشکال مختلف نواحی مختلف را در بر می گیرد و ریزش های متفاوتی دارد. انتخاب شکل نور خود بستگی زیادی به آنچه دارید از آن عکاسی می کنید دارد.

شکل مستطیل سافت باکس به دلیل طول عمودی برای پرتره ها و ترکیبات عمودی بسیار مناسب است. آنها همچنین می توانند برای ترکیبات گسترده تر و افقی چرخانده شوند.

قالب مربع سافت باکس در عکاسی پرتره از نمای نزدیک رایج است. آنها همچنین برای استودیوهای کوچکتر با فضای سر محدود ایده آل هستند. نقطه ضعف چراغ های مربع شکل این است که هنگام نوشتن عکس های عمودی سقوط می کنند.

هشت ضلعی برای عکاسی مد و پرتره ایده آل است زیرا جلوه ای طبیعی در اطراف خود دارد. بازتاب نور هشت ضلعی در چشمان سوژه به صورت دایره ای شکل است که طبیعی تر نیز به نظر می رسد. در اینجا یک آزمایش میدانی از نور هشت ضلعی برای درک بهتر نحوه استفاده از آن ارائه شده است.

سافت باکس های نواری ابعاد طولانی تری دارند و برای روشنایی لبه یا حاشیه ایده آل هستند. هنگامی که شما نیاز به کمی جداسازی به تصویر خود دارید تا از صاف شدن آن جلوگیری کنید، بسیار کاربرد دارد.

سافت باکس چتری

مقایسه سافت باکس با چتر

سوال متداول عکاسان این است که “تفاوت جعبه سافت باکس با سایر منابع نوری با نور ملایم چیست؟” بیایید با نگاهی به مقایسه سافت باکس و چتر نورپردازی شروع کنیم.

چترها نوری نرم و غیرمستقیم تولید می کنند که از آن پرتاب می شود. غالباً نورده تر، اما چند منظوره تلقی می شود. سافت باکس ها جهت گیری و کنترل بیشتری نسبت به چتر دارند. برای مشاهده مقایسه بین جعبه های سافت باکس و اصلاح کننده های چراغ چتر ، فیلم زیر را مشاهده کنید.

در حالی که هر دو سافت باکس و چتر نور گسترده ای را ایجاد می کنند، اما از نظر جهت و میزان نوردهی آنها متفاوت هستند. اگر عکاس مبتدی هستید، چترها ارزان تر و بهتر هستند. با این حال، اگر کمی تجربه نورپردازی در آستین داشته باشید و به چیزی با کنترل از راه دور نیاز دارید، می توانید سافت باکس را انتخاب کنید.

تفاوت سافت باکس با رینگ لایت

مقایسه رینگ لایت با سافت باکس

غیر از اصلاح کننده چتر ، سافت باکس ها اغلب با انواع منابع نوری مانند رینگ لایت ها مقایسه می شوند. تفاوت رینگ لایت با سافت باکس در کیفیت نوری است که تولید می کنند.

سافت باکس ها، همانطور که اشاره کردیم، نور نرم و بزرگی را ایجاد می کنند که هنوز می تواند سایه هایی با انتقال یکنواخت به برجسته ها ایجاد کند.

از طرف دیگر ، یک رینگ لایت، واقعاً نور یکنواختی ایجاد می کند که نسبت نور در دو طرف سوژه شما برابر است.

مقایسه رینگ لایت با سافت باکس-استودیو فردا

یکی از مزایای رینگ لایت این است که می تواند نورگیرهای سرد و دایره ای شکل ایجاد کند که در چشم سوژه شما منعکس می شود. اگر به دنبال سبک نورپردازی پویاتر هستید که هنوز سایه و کمی کنتراست ایجاد کند، ممکن است بخواهید به استفاده از سافت باکس متمایل شوید. اگر می خواهید یک روشنایی کاملاً یکنواخت داشته باشید، رینگ لایت بهترین گزینه است.

مقایسه سافت باکس با دیگر منابع نوری

تفاوت سافت باکس با پنل LED

آخرین مورد در لیست مقایسه های ما، سافت باکس و پانل LED است. اخیرا پانل های چراغ LED به دلیل تنوع و سهولت استفاده بسیار محبوب شده اند. با این حال، آنها از نظر کیفیت نور تولید شده با سافت باکس ها تفاوت دارند. سافت باکس ها برای پخش نور از طریق اصلاح کننده طراحی شده اند. چراغ های LED نوعی منبع نور هستند که نوری را تولید می کنند که می تواند گسترده باشد، اما پخش نشود.

برای نوردهی بیشتر پانل نور LED، به هر حال به یک اصلاح کننده نور نیاز دارید. ویدیوی زیر درباره مقایسه سافت باکس و چراغ های LED را برای درک بهتر این مفهوم بررسی کنید.

پانل های LED نورهای مناسبی برای خرید هستند. اما مقایسه آنها با سافت باکس ها کمی دشوار است زیرا شما در اصل منبع نور را با اصلاح کننده نور مقایسه می کنید. همیشه برای خرید سافت باکس یا هر منبع نوری سوالی که باید بپرسید این است که می خواهم از چه نوع نور استفاده کنم و بر اساس پاسخ تصمیم خود را بگیرید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵