سافت باکس چیست؟

معرفی کاربرد سافت باکس در نورپردازی به همراه راهنمای خرید

سافت باکس‌ها (Soft-box) از ابزاران اصلی عکاسی هستند. در واقع به ندرت عکاسی را می شود پیدا کرد که در استودیو عکاسی یا فیلمبرداری خود سافت باکس نداشته باشد.

در این مقاله استودیو فردا به موضوع اینکه سافت باکس چیست و چرا برای عکاسان اهمیت دارد صحبت می کنیم. در ادامه  انواع سافت باکس و کاربردشان را همراه با مزایا و معایب و در مورد زمان استفاده از سافت باکس صحبت می کنیم. همچنین سافت باکس های موجود و تأثیرات متفاوت هر یک را تجزیه و تحلیل خواهیم کرد؛ و در نهایت یک راهنما برای خرید سافت باکس ارائه می‌کنیم.

فهرست مطالب سافت باکس

یکی از تجهیزات نورپردازی محسوب میشود‌ که قطعا تا به حال حداقل برای گرفتن یک عکس پرسنلی وارد آتلیه عکاسی شده‌اید و آن را دیده‌‌‌اید. لحظه گرفتن عکس توسط عکاس در یک ثانیه نوری از تجهیزات مقابل، به شما می‌تابد. نام آن دستگاه، سافت باکس است.

سافت باکس چیست و چه کاربردی در تصویربرداری دارد

چراغ سافت باکس چیست؟

سافت باکس ها در اندازه ها و اشکال گوناگون وجود دارند ، اما همه آنها به یک شکل طراحی شده اند. طراحی آنها بخاطر کاهش کیفیت نوری است که عکاسان دوست دارند داشته باشند. برای درک بهتر طراحی آنها ، بیایید نگاهی به تعریف آن بیندازیم.

 اگر بخواهیم چند نوع را بگوییم، میتوان از نوع مربعی، مستطیلی، نواری، پارابولیک، اکتا و… نام برد. هر یک از انواع سافت باکس برای یک گونه خاصی از تصویربرداری استفاده میشوند.

اشکال متفاوت سافت باکس چه تغییری ایجاد می‌کنند؟

نوع پارابولیک یک چتر با عمق بیشتر است که اگر در مقابل آن یک پوشش دیفیوزر قرار دهیم نور ملایم تر و اگر از پوشش دیفیوزر استفاده نکنیم، نور تندتری خواهیم داشت. این نوع برای عکاسی پرتره، محصولات زیبایی، عکاسی مد، مصاحبه‌ها و فیلمبرداری مناسب است‌. 

سافت باکس مربع و مستطیل، رایج‌ترین نوع است که تقریبا در هر نوع عکاسی استفاده میشوند. نوع اکتا دقیقا مانند نوع مربع است فقط دهانه‌ی آن هشت ضلعی است. برای عکاسی پرتره و مد و ایجاد یک حلقه نوری زیبا در چشمان مدل میتوان از آن استفاده کرد.

معایب و مزایای سافت باکس

مهمترین نکته و مزیت این کالا یکسان و نرم‌تر کردن نور سخت منبع نوری است که باعث میشود شما عکس‌هایی با جزئیات و کیفیت بالاتری داشته باشید. اما باید در نظر داشت که هیچ دستگاهی بدون عیب نیست. یکی از معایب آن ابعاد بزرگش است که فضای زیادی را اشغال می کند. نور این کالا را نمیتوان تنظیم کرد و جهت دهی به آن به دلیل نداشتن درهای تنظیم کننده ممکن نیست. اما با وجود این مسائل این دستگاه عضو جدا نشدنی یک استودیو عکاسی است.

وبلاگ استودیو فردا

استودیو فردا

محصولات

جدید
دیدگاه

سافت باکس عکاسی

سافت باکس چیست؟

سافت باکس در واقع یک اصلاح کننده نور است که نور یک منبع مصنوعی را در یک جعبه سیم‌دار قرار داده و آن را از طریق یک لایه انتشار نوردهی می‌کند. سافت باکس معمولاً در عکاسی به عنوان منبع نوری نرم استفاده می‌شود که سایه‌های تند را به حداقل می‌رساند.

دیوارهای یک سافت باکس به طور معمول منعکس کننده هستند تا شدت نور را در حین خروج از صفحه جلویی جلو افزایش دهند. جعبه سافت باکس به دلیل کیفیت نور نرمی که تولید می کند، در انواع ژانرهای عکاسی و فیلمبرداری استفاده می شود.

موارد استفاده از سافت باکس(Soft box)

نور نرم

کی لایت

کاهش سایه های تند

نحوه استفاده از سافت باکس(Soft box)

استفاده از این دستگاه در انواع عکاسی ها مرسوم و رایج است. چه در فضای داخلی و چه فضای باز این دستگاه کمک میکند که نور بهتر و طبیعی‌تری داشته باشید. برای عکاسان آماتور توصیه می‌کنیم که هرچه ساده‌تر از این دستگاه استفاده کنند. از پرده‌ای استفاده شود که بهتر نور را پخش کند.

در هنگام تنظیم نور دقت کنید که بدون بزرگنمایی جلوه بهتری از اجزا طبیعی سوژه را به نمایش بگذارید. توجه داشته باشید که وظیفه شما این است که با استفاده درست و به جا از نور و سایه، ویژگی‌های طبیعی سوژه را به بهترین نحو ثبت کنید.

فضای داخلی استودیو عکاسی - استودیو فردا

انواع مختلف سافت باکس

راهنمای خرید سافت باکس

برای خرید این کالا باید اول از هر چیزی نوع و هدف خود از خرید را مشخص کنید. در بالا گفتیم که برای هر نوع از عکاسی چه سافت باکسی مناسب‌تر است. برای سوژه‌های عکاسی کوچک نیاز به داشتن یک سافت باکس یک متری نیست و البته برای عکاسی از فضای بزرگ یک دستگاه ۲۰سانتیمتری نیاز شما را رفع نمی‌کند‌. اگر سوژه‌های شما متنوع است پیشنهاد ما، سافت باکس بزرگ است. چرا که برای سوژه‌های کوچک میتوان نور یک دستگاه بزرگ را به طور مناسبی تنظیم کرد ولی بر عکس این موضوع امکان پذیر نیست.

 از صفر تا صد سافت باکس‌ را توضیح داده‌ایم. درباره انواع سافت باکس حتما اطلاعات کافی را کسب کرده و با اهداف خود تطبیق داده و سپس اقدام به خرید بکنید.

برای تصمیم گیری در مورد اینکه کدام سافت باکس را بخرید، ممکن است سردرگم شوید زیرا تنوع زیادی برای انتخاب وجود دارد. در نهایت سافت باکس‌ها از نظر دو ویژگی متفاوت هستند: اندازه و شکل.

اول، اجازه دهید نگاهی به اندازه های مختلف بیندازیم.

ابعاد و سایز سافت باکس-استودیو فردا

ابعاد و سایز سافت باکس

سافت باکس‌ها در انواع مختلف در دسترس و قابل خرید هستند اما می‌توان آنها را به طور کلی به اندازه های کوچک، متوسط یا بزرگ طبقه بندی کرد.

sofbox sizes - استودیو فردا

ممکن است تصور شود که نور بزرگتر از نور کوچکتر گسترده تر است. به طور شگفت انگیزی، هر سه اندازه مساحت یکسانی را در نور پوشش می‌دهند با این فرض که فاصله منابع نوری از سوژه شما یکسان باشد.

تفاوت بین اندازه‎‌های مختلف سافت باکس‌ها را می‌توان در کیفیت نور مشاهده کرد. واحدهای بزرگتر نور ملایم و سایه‌های نامشخص تولید می‌کنند. واحدهای کوچکتر نور شدیدتر و سایه‌های واضح‌تری ایجاد می‌کنند. برای بهتر فهمیدن این موضوع، ویدئوی زیر را با هر سه اندازه مقایسه کنید.

علاوه بر کیفیت نور، ممکن است بخواهید مکان عکاسی خود را بیشتر در نظر بگیرید. اگر عکاسی بیرونی زیادی انجام می دهید، ممکن است بخواهید نور کوچکتر و قابل حمل تری را انتخاب کنید.

شکل سافت باکس

علاوه بر اندازه، سافت باکس ها در اشکال مختلف موجود هستند. مدلهای مستطیلی، مربعی، نواری و هشت ضلعی وجود دارد.

شکل سافت باکس ها-استودیو فردا

شکل سافت باکس برای چه مواردی استفاده می شود؟

اشکال مختلف نواحی مختلف را در بر می گیرد و ریزش های متفاوتی دارد. انتخاب شکل نور خود بستگی زیادی به آنچه دارید از آن عکاسی می کنید دارد.

شکل مستطیل سافت باکس به دلیل طول عمودی برای پرتره ها و ترکیبات عمودی بسیار مناسب است. آنها همچنین می توانند برای ترکیبات گسترده تر و افقی چرخانده شوند.

قالب مربع سافت باکس در عکاسی پرتره از نمای نزدیک رایج است. آنها همچنین برای استودیوهای کوچکتر با فضای سر محدود ایده آل هستند. نقطه ضعف چراغ های مربع شکل این است که هنگام نوشتن عکس های عمودی سقوط می کنند.

هشت ضلعی برای عکاسی مد و پرتره ایده آل است زیرا جلوه ای طبیعی در اطراف خود دارد. بازتاب نور هشت ضلعی در چشمان سوژه به صورت دایره ای شکل است که طبیعی تر نیز به نظر می رسد. در اینجا یک آزمایش میدانی از نور هشت ضلعی برای درک بهتر نحوه استفاده از آن ارائه شده است.

سافت باکس های نواری ابعاد طولانی تری دارند و برای روشنایی لبه یا حاشیه ایده آل هستند. هنگامی که شما نیاز به کمی جداسازی به تصویر خود دارید تا از صاف شدن آن جلوگیری کنید، بسیار کاربرد دارد.

کاربرد سافت باکس در انواع تصویربرداری

پیشتر در مورد کاربرد این دستگاه صحبت کردیم. حالا درمورد کاربرد آن در انواع تصویربرداری میخواهیم صحبت کنیم. تقریبا چیزی که در همه موارد مشترک است این است که سافت باکس نور را به صورت نرم و یکنواخت‌تری روی سوژه می‌تاباند. این باعث می‌شود که جزئیات به صورت دقیق‌‌تر نشان داده شوند. همچنین از ایجاد سایه‌های نامطلوب و خطی جلوگیری می‌کند.

تفاوت استفاده از سافت باکس در عکاسی با فیلمبرداری

تفاوتی که وجود دارد در نحوه استفاده و کار با سافت باکس است. در عکاسی سوژه به صورت ثابت است. کنترل دقیقی روی مکان و زاویه دستگاه می‌توان داشت که برای تحقق احساس مورد نظر بسیار حیاتی است. انعطاف پذیری بالایی به منظور ایجاد طیف نور متنوع نیز وجود دارد.

کاربرد سافت باکس در انواع تصویربرداری

اما در فیلمبرداری سوژه‌ها پویا هستند. فیلمسازان باید در نظر بگیرند که نور تجهیزات چگونه با سوژه‌های در حال حرکت برخورد دارند و باید آن‌ها را طوری تنظیم کنند که حتی با حرکت بازیگران و اشیا سایه‌های کمتری ایجاد شود و نور یکنواخت بماند. همچنین برای داشتن یک نور یکسان در کل صحنه‌ها و تصاویر نهایی نیاز است که دمای نور سافت‌ باکس با بقیه منابع نوری یکی باشد. در فیلمبرداری نیاز است که از تجهیزات پرتابل استفاده شود که با ماهیت متحرک بودن فیلمبرداری در صحنه‌های مختلف همراه باشد.

زمان استفاده از سافت باکس

سافت باکس ها بهترین دوست عکاسان استودیویی هستند. چرا که آنها یک نور فوق العاده و همه کاره هستند که می توانند برای عکاسی از هر نوع سوژه ای استفاده شوند. یکی از رایج ترین دلایل استفاده از آن نور ملایم در فضاهای استودیویی کنترل شده و اغلب محدود است. با این حال، آنها می‌توانند در هر مکانی استفاده شوند.

سافت باکس‌ها اغلب به عنوان کی لایت یا به عنوان چراغ فیل لایت استفاده می‌شوند. نور ملایم، آنها را به یک پرکننده عالی تبدیل می‌کند که می‌تواند از خراب شدن تصویر جلوگیری کند. این امر به ویژه در تنظیم نور سه نقطه ای بسیار مهم است. در ویدئوهای زیر، درباره اهمیت پر شدن نور را در ایجاد تصاویر زیبا صحبت می‌کنیم.

موقعیت سافت باکس می تواند انواع مختلفی از سبک های نورپردازی را ایجاد کند که آنها را بسیار متنوع می کند. خواه نورپردازی رامبراند باشد یا کیاروسکو، آنها می توانند به شما کمک کنند خواه بخواهید به تصویری روشن ، کلیدی بالا یا تصویری دراماتیک با کنتراست دست پیدا کنید. 

استفاده خلاقانه از تجهیزات نوری

هدف همه سافت باکس‌ها تولید نور ملایم‌تر است که سایه‌های تند را کاهش داده و روی سوژه‌ها می‌پیچد. اما کیفیت و شکل نور بسته به نوع استفاده شما می‌تواند متفاوت باشد.

استفاده خلاقانه از این کالا می‌تواند عکس‌های بسیار جذابی در اختیار شما قرار دهد. نحوه قرار گرفتن این دستگاه نسبت به هر سوژه‌ای نوع خاصی از عکاسی را ثبت می‌کند. این بستگی به خلاقیت شما دارد که چگونه هارمونی بین این دو را ایجاد کنید. میتوانید سافت باکس را پشت سر سوژه قرار دهید و در مقابل یک رفلکتور قرار دهید و اینگونه عکس‌هایی با کیفیت بالا با ثبت جزئیات کامل داشته باشید. یا برای عکاسی از شیشه با استفاده خلاقانه از چند دستگاه، عکس‌هایی حرفه‌ای و صنعتی بگیرید.

تفاوت سافت باکس با سایر تجهیزات نوری

اکتاباکس: سافت باکس و اکتاباکس تفاوتی در تکنیک و نوع عملکرد ندارند. بیشتر در ظاهر و اندازه متفاوت هستند. سایز اکتاباکس بزرگتر از سافت باکس‌ است و در نتیجه قیمت اکتاباکس بیشتر است.

سافت باکس چتری

چتر: تفاوت اصلی سافت باکس با چتر در این است که نور چتر نرم‌تر است. زیرا نور چتر ابتدا به چتر برخورد کرده و سپس از دیفیوزر عبور میکند در صورتی که نور سافت باکس مستقیما از دیفیوزر رد میشود. اما باید بدانیم که تنوع سافت باکس‌ها گزینه‌های بیشتری برای طرح‌های مختلف در عکاسی ارائه میدهند.

مقایسه سافت باکس با چتر

سوال متداول عکاسان این است که “تفاوت جعبه سافت باکس با سایر منابع نوری با نور ملایم چیست؟” بیایید با نگاهی به مقایسه سافت باکس و چتر نورپردازی شروع کنیم.

چترها نوری نرم و غیرمستقیم تولید می کنند که از آن پرتاب می شود. غالباً نورده تر، اما چند منظوره تلقی می شود. سافت باکس ها جهت گیری و کنترل بیشتری نسبت به چتر دارند. برای مشاهده مقایسه بین جعبه های سافت باکس و اصلاح کننده های چراغ چتر ، فیلم زیر را مشاهده کنید.

در حالی که هر دو سافت باکس و چتر نور گسترده ای را ایجاد می کنند، اما از نظر جهت و میزان نوردهی آنها متفاوت هستند. اگر عکاس مبتدی هستید، چترها ارزان تر و بهتر هستند. با این حال، اگر کمی تجربه نورپردازی در آستین داشته باشید و به چیزی با کنترل از راه دور نیاز دارید، می توانید سافت باکس را انتخاب کنید.

تفاوت سافت باکس با رینگ لایت

مقایسه رینگ لایت با سافت باکس

غیر از اصلاح کننده چتر ، سافت باکس ها اغلب با انواع منابع نوری مانند رینگ لایت ها مقایسه می شوند. تفاوت رینگ لایت با سافت باکس در کیفیت نوری است که تولید می کنند.

سافت باکس ها، همانطور که اشاره کردیم، نور نرم و بزرگی را ایجاد می کنند که هنوز می تواند سایه هایی با انتقال یکنواخت به برجسته ها ایجاد کند.

از طرف دیگر ، یک رینگ لایت، واقعاً نور یکنواختی ایجاد می کند که نسبت نور در دو طرف سوژه شما برابر است.

مقایسه رینگ لایت با سافت باکس-استودیو فردا

یکی از مزایای رینگ لایت این است که می تواند نورگیرهای سرد و دایره ای شکل ایجاد کند که در چشم سوژه شما منعکس می شود. اگر به دنبال سبک نورپردازی پویاتر هستید که هنوز سایه و کمی کنتراست ایجاد کند، ممکن است بخواهید به استفاده از سافت باکس متمایل شوید. اگر می خواهید یک روشنایی کاملاً یکنواخت داشته باشید، رینگ لایت بهترین گزینه است.

مقایسه سافت باکس با دیگر منابع نوری

تفاوت سافت باکس با پنل LED

LED: سافت باکس یا پنل LED! مساله این است.

باید بگوییم که به هدف شما از عکاسی بستگی دارد. برای عکاسی از فضا و یا سوژه‌های بزرگ بهتر است از سافت باکس استفاده کنید و برای سوژه‌های کوچکتر از LED. البته در نظر داشته باشید هر شاخه LED چندین برابر یک سافت باکس لامپی قیمت دارد. پس بودجه خود را هم در نظر بگیرید.

آخرین مورد در لیست مقایسه های ما، سافت باکس و پانل LED است. اخیرا پانل‌های چراغ LED به دلیل تنوع و سهولت استفاده بسیار محبوب شده‌اند. با این حال، آنها از نظر کیفیت نور تولید شده با سافت باکس‌ها تفاوت دارند. سافت باکس‌ها برای پخش نور از طریق اصلاح کننده طراحی شده‌اند. چراغ‌های LED نوعی منبع نور هستند که نوری را تولید می کنند که می‌تواند گسترده باشد، اما پخش نشود.

برای نوردهی بیشتر پانل نور LED، به هر حال به یک اصلاح کننده نور نیاز دارید. ویدیوی زیر درباره مقایسه سافت باکس و چراغ‌های LED را برای درک بهتر این مفهوم بررسی کنید.‌

پانل‌های LED نورهای مناسبی برای خرید هستند. اما مقایسه آنها با سافت باکس‌ها کمی دشوار است زیرا شما در اصل منبع نور را با اصلاح کننده نور مقایسه می‌کنید. همیشه برای خرید سافت باکس یا هر منبع نوری سوالی که باید بپرسید این است که می‌خواهم از چه نوع نور استفاده کنم و بر اساس پاسخ تصمیم خود را بگیرید.

نتیجه گیری

تا اینجا با کاربرد سافت باکس در تصویربرداری شامل عکاسی و فیلمبرداری آشنا شدید و تفاوت آن را با دیگر اجزای نورپردازی در استودیو و فضای باز شناختید. شما همچنین می‌توانید از انواع سافت باکس در استودیو فردا برای پروژه‌های تولید خود استفاده کنید. نورپردازی در انواع پروژه‌های تولید و فیلمبرداری همواره با چالش‌های جذاب و زمان بر همراه بوده است. یادآور می‌شویم که یک تصویر خوب همواره پس از آموزش با تمرین و تکرار ساخته می‌شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵