مثلث نوردهی در عکاسی و فیلمبرداری

دیافراگرام، ایزو و سرعت شاتر

نور مسئول هر تصویری است که هم در عکاسی و هم در فیلمبرداری ثبت می شود. نحوه دریافت نور توسط دوربین توسط سه متغیر تعیین می شود که مثلث نوردهی را تشکیل می دهند.

دراین مقاله استودیو فردا به سوالات مثلث نوردهی چیست؟ چگونه می توان از هر یک از سه تنظیمات آن برای گرفتن یک تصویر استفاده کرد؟ پاسخ می دهیم.

همچنین سه متغیری که نوردهی یک تصویر را ایجاد می‌کنند، عمیقاً بررسی می‌کنیم. در ادامه نیز نگاهی به نمودار مثلث نوردهی می اندازیم که می توانید آن را به عنوان مرجع برای تصویر برداری استفاده کنید.

فهرست مطالب مثلث نوردهی

مثلث نوردهی چیست؟

اجازه بدهید اول مثلث نوردهی را تعریف کنیم.

اگرچه مثلث عکاسی نوردهی یک اصطلاح است، اما از سه عنصر مختلف تشکیل شده است. برای یادگیری استفاده از مثلث نوردهی، باید نحوه عملکرد هر متغیر را درک کنید. برای درک بهتر، اجازه دهید مثلث نوردهی را تعریف کنیم.

تلفن آفیش و اجاره استودیو

021-44433223

تعریف مثلث نوردهی

مثلث نوردهی چیست؟

مثلث نوردهی از سه متغیر تشکیل شده است که نحوه گرفتن نور توسط دوربین را تنظیم می کند: دیافراگم، سرعت شاتر و ISO. این سه عنصر با هم به درستی یک شات را نشان می دهند. سه متغیر مثلث نوردهی همگی به یکدیگر وابسته هستند. به عنوان مثال، تنظیم یکی از سه متغیر مستلزم تعدیل متغیر دیگری برای حفظ نوردهی مناسب است. از مثلث نوردهی به عنوان مثلث عکاسی و مثلث دوربین نیز یاد می شود.

دیافراگم، سرعت شاتر و ایزو متغیرهای اصلی مثلث دوربین هستند که نوردهی را کنترل می کنند. با این حال، هر متغیر بر کیفیت های دیگر یک تصویر نیز تأثیر می گذارد. عمق میدان، تاری حرکت و نویز همه توسط عناصر عکاسی مثلث نوردهی تعیین می‌شوند.

مثلث نوردهی از چه چیزی تشکیل شده است؟

دیافراگم
ISO
سرعت شاتر

توضیح مثلث نوردهی در عکاسی

دیافراگم

مثلث نوردهی چگونه کار می کند؟ برای درک بهتر مثلث نوردهی، اجازه دهید هر متغیر را یکی یکی بررسی کنیم و با دیافراگم شروع کنیم. تعریف تحت اللفظی دیافراگم به معنای “باز شدن” یا “سوراخ” است. دیافراگم لنز دوربین سوراخی است که میزان عبور نور از فیلم یا حسگر را تنظیم می کند.

هنگامی که دکمه شاتر دوربین زده می شود، دیافراگم تا یک عرض از پیش تعیین شده باز می شود و مقدار مشخصی نور را وارد می کند. دیافراگم با ISO و سرعت شاتر برای کنترل نوردهی کار می کند. در اینجا تصویری از یک برگه تقلب مثلث نوردهی وجود دارد که می توانید هنگام عکسبرداری از پروژه بعدی خود آن را برای مرجع ذخیره کنید.

مثلث نوردهی عکاسی و فیلمبرداری - studiofarda

همانطور که از نمودار مثلث نوردهی می بینید، عرض دیافراگم لنز دوربین با f/stop با اعدادی مانند 1.4، 2، 2.8، 4، 5.6، 8، 11 و 16 اندازه گیری می شود.

دیافراگم های کوچکتر، مانند f/16، نور کمتری را وارد می کنند. دیافراگم های بزرگتر مانند f/1.4 نور بیشتری را وارد می کنند. برای درک بهتر دیافراگم، به تفکیک ویدیوی عمیق دیافراگم ما نگاهی بیندازید. به تفاوت های بصری در اندازه دیافراگم و چگونگی افزودن آن به داستان سرایی بصری کلی توجه کنید.

همانطور که از ویدیو می بینید، دیافراگم نه تنها بر نوردهی، بلکه بر عمق میدان نیز تأثیر می گذارد. دیافراگم‌های کوچک مانند f/16 عمق میدان عمیقی ایجاد می‌کنند و اجازه می‌دهند بیشتر در فوکوس باشند. دیافراگم‌های بزرگ‌تر مانند f/1.4 عمق میدان کم‌تری ایجاد می‌کنند که امکان ایجاد پس‌زمینه تار را فراهم می‌کند.

در حالی که دیافراگم یک متغیر فوق العاده مهم در عکاسی مثلث نوردهی است، به شدت به متغیر بعدی ما یعنی سرعت شاتر بستگی دارد.

عناصر مثلث نوردهی در عکاسی

سرعت شاتر

هنگامی که دکمه شاتر دوربین فشار داده می شود، دیافراگم باز می شود. مدت زمانی که دیافراگم باز می ماند توسط سرعت شاتر دوربین تعیین می شود. سرعت شاتر مدت زمان قرار گرفتن سنسور دوربین در معرض نور را کنترل می کند.

سرعت شاتر در کسری از ثانیه اندازه گیری می شود. برای مثال، سرعت شاتر 1/60 شاتر را به مدت یک شصتم ثانیه باز نگه می دارد. هر چه سرعت شاتر در زمان طولانی‌تر باشد، نور بیشتری وارد می‌شود. اگر از نظر زمان کوتاه‌تر باشد، نور کمتری وارد می‌شود. در اینجا ویدیویی توسط Phlearn وجود دارد که سرعت شاتر و تأثیر آن بر نوردهی را تجزیه می‌کند.

مانند سایر عناصر مثلث نوردهی، سرعت شاتر نه تنها بر نوردهی، بلکه بر سایر عناصر بصری نیز تأثیر می گذارد. برای سرعت شاتر، تاری حرکت تحت تأثیر قرار می گیرد. هنگام عکاسی با نور محدود، ممکن است فکر کنید که ایده خوبی است که سرعت شاتر خود را تنظیم کنید تا نور بیشتری وارد شود. بنابراین، آن را روی 1/20 تنظیم می کنید.

نقطه ضعف سرعت شاتر طولانی تر مانند 1/20، این است که تاری حرکت زمانی که از یک سوژه متحرک عکس می گیرید یا خود دوربین در حال حرکت است، بسیار برجسته تر می شود.

در نقطه مقابل سرعت شاتر، سرعت شاتر سریع مانند 1/1000 واضح است، اما نور کمتری را نیز به داخل می‌دهد و برای عکس‌های تیره‌تر چندان ایده‌آل نیست. این افکت در هنگام فیلمبرداری نیز اعمال می شود.

سرعت های شاتر سریع مانند 1/1000 عکس های واضحی می گیرد که می تواند برای چشم انسان تند و غیر طبیعی به نظر برسد. سرعت شاتر آهسته تر باعث تاری حرکت و تصاویر خارج از فوکوس بیشتر می شود.

وقتی صحبت از فیلمبرداری و سرعت شاتر به میان می آید، زوایای شاتر و قانون 180 درجه به شما کمک می کند تا ظاهری سینمایی داشته باشید. زوایای شاتر چیست؟

زوایای شاتر راهی برای توصیف رابطه بین نرخ فریم و سرعت شاتر فراهم می کند. از مفهوم کرکره های چرخشی برای نشان دادن نحوه عبور نور از یک دهانه زاویه دار در هر دور استفاده می کند. زوایای بزرگتر برابر است با عبور نور بیشتر. این به شاترهای کندتر و تاری حرکت بیشتر تبدیل می شود.

به این مثال از Saving Private Ryan نگاهی بیندازید که از سرعت شاتر آهسته‌تر برای عکس‌های پرشورتر و لرزان استفاده می‌کند.

اگرچه سرعت شاتر دوربین‌های دیجیتال مدرن از شاتر چرخشی استفاده نمی‌کند، زوایای شاتر هنوز ابزار اصلی برای توصیف تاری حرکت در یک تصویر و نحوه ارتباط آن با نرخ فریم هستند. مهمترین مفهومی که باید در مورد زوایای شاتر به خاطر بسپارید، قانون شاتر 180 درجه است.

این قانون به سادگی به این معنی است که برای دستیابی به مقدار طبیعی تاری حرکت در عکس خود، به سادگی نرخ فریمی را که در حال عکاسی هستید دو برابر کنید تا سرعت شاتر خود را پیدا کنید. این سرعت شاتر سینمایی نیز شناخته می شود.

سرعت شاتر استاندارد سینمایی - استودیو فردا

سرعت شاتر سینمایی، حرکت را به شیوه ای که برای چشم انسان طبیعی ترین است، ثبت می کند. به عنوان مثال، اگر با نرخ فریم 30 فریم در ثانیه عکاسی می کنید، سرعت شاتر سینمایی برای عکاسی 1/60 خواهد بود.

هنگامی که نور برای مدت زمان مشخصی با سرعت شاتر از دیافراگم عبور می کند، در نهایت بر روی سنسور دوربین در یک دوربین دیجیتال فرود می آید. حساسیت سنسور دوربین به نور توسط متغیر بعدی ما – ISO تعیین می شود.

عناصر مثلث نوردهی در فیلمبرداری

ISO تعیین می کند که حسگر دوربین دیجیتال چقدر به نور حساس است. در یک دوربین فیلمبرداری، ISO به حساسیت یک فیلم خاص به نور اشاره دارد. با فناوری جدید در دوربین‌های DSLR، حسگر دوربین می‌تواند ISO و حساسیت خود را به نور بسته به نور موجود یک عکس تنظیم کند.

ISO در مقادیر ISO مانند 50، 100، 200، 400، 800، 1600، 3200 و غیره اندازه گیری می شود. مقدار ISO پایین تر مانند 50 باعث می شود حسگر دوربین نسبت به نور حساسیت کمتری داشته باشد. مقدار ISO بالاتر مانند 1600 حسگر دوربین را نسبت به نور حساس تر می کند. این آموزش ویدیویی ارتباط بین مقادیر ISO و نوردهی را تجزیه می کند.

ممکن است هنگام عکاسی با نور محدود، ISO آنقدر خوب به نظر برسد که درست نباشد. و این به این دلیل است که بیش از حد خوب است که درست باشد. افزایش ISO برای روشن‌تر کردن عکس هزینه دارد. این هزینه نویز تصویر است.

نویز تصویر، تغییرات تصادفی در اطلاعات رنگ در یک تصویر است. نویز باعث ایجاد تغییرات بافتی و بصری در یک عکس می شود که در صورت وجود در مقادیر زیاد، می تواند بی کیفیت و غیرحرفه ای به نظر برسد.

با این حال، در داخل فیلمسازی، برخی از سینماگران مقادیر کم نویز تصویر را برای تقلید از اثر دانه‌بندی فیلم آزمایش کرده‌اند که می‌تواند بافت و انرژی را به یک عکس اضافه کند. این مقاله ویدیویی به این موضوع می پردازد که چگونه دانه های فیلم و نویز می توانند تصمیمی هنری برای ایجاد یک ظاهر بصری منحصر به فرد باشند.

اکنون که هر یک از عناصر مثلث نوردهی را درک می کنید، ممکن است این سوال برایتان پیش بیاید که “مثلث نوردهی برای چه چیزی استفاده می شود؟” پاسخ سریع این است که برای نمایش صحیح یک تصویر استفاده می شود. با این اوصاف، نحوه نوردهی صحیح یک تصویر بسته به موقعیتی که در آن عکس می گیرید متفاوت خواهد بود. بیایید به چند سناریو رایج بپردازیم که به شما کمک می کند تا متوجه شوید که چگونه بین سه متغیر تعادل ایجاد کنید تا یک عکس عالی بگیرید.

استفاده از مثلث نوردهی

نوردهی با نور زیاد

هنگام عکاسی در محیطی با نور زیاد، مانند عکس بیرونی ظهر، مزایا و معایبی وجود دارد. مزیت آن این است که می‌توانید با ISO پایین مادری دوربین خود عکاسی کنید که به حداقل نویز تصویر و محدوده دینامیکی کامل اجازه می‌دهد.

اما برای جلوگیری از نوردهی بیش از حد در عکس، باید دیافراگم، سرعت شاتر یا هر دو را تنظیم کنید. اگر در حال گرفتن عکس ثابت هستید، ممکن است بخواهید با سرعت شاتر بالاتر شروع کنید تا میزان نور وارد شده به دوربین را کاهش دهید.

این به شما امکان می دهد نور را بدون به خطر انداختن دیافراگم و عمق میدان مورد نظر خود کنترل کنید. برای نکات بیشتر در مورد عکاسی در تنظیمات روشن، نکات این ویدیوی B&H Photo را بررسی کنید.

اگر تصویر شما هنوز بیش از حد نوردهی است، دیافراگم خود را به چیزی بزرگتر مانند f/16 ببندید. اگرچه این بر عمق میدان شما تأثیر می گذارد، اما به نوردهی مناسب عکس شما کمک می کند.

اگر در محیطی روشن فیلمبرداری می کنید، لوکس تنظیم سرعت شاتر خود را نخواهید داشت. بیایید نگاهی به این صحنه از No Country for Old Men بیاندازیم. صحنه یک مکان بیرونی با نور خورشید خشن صحرا در ظهر است

بیایید نگاهی بیندازیم که متغیرهای مختلف مثلث نوردهی ممکن است در این صحنه روی چه چیزی تنظیم شده باشند.

سرعت شاتر:
برای حفظ سرعت شاتر سینمایی هنگام عکاسی با سرعت 24 فریم در ثانیه، سرعت شاتر روی 1/48 ثانیه تنظیم می شود.

دیافراگم:
دیافراگم این صحنه باید تا حد امکان کوچک باشد تا میزان نور وارد شده را کاهش دهد. عمق میدان نیز عمیق است. عکسبرداری با f/16.

ISO:
برای تعیین ISO این عکس با نور روشن، به بررسی ISO اصلی دوربین خواهیم پرداخت. هیچ کشوری برای پیرمردها در یک ARRICAM Lite با ISO اصلی 500 گرفته نشده است. بسته به اینکه عکس هنوز بیش از حد نوردهی داشته باشد، ISO روی 500 یا کمتر تنظیم می شود.

ویژگی:
اگر عکس با توجه به نور شدید خورشید همچنان بیش از حد نوردهی شود، از یک فیلتر ND نیز برای کاهش نور بدون تنظیم دیافراگم استفاده می شود. این به شما امکان می دهد با دیافراگم بازتر بدون نوردهی بیش از حد عکس بگیرید.

کاربرد مثلث نوردهی

نوردهی با نور محدود

در طرف دیگر طیف نور، عکاسی با نور محدود است. این ممکن است در هنگام عکاسی در شب، در مکان‌های بسته داخلی یا عکاسی بدون تجهیزات نورپردازی زیاد باشد.

برای جلوگیری از نوردهی کم، باید تعادلی بین هر سه متغیر نوردهی پیدا کنید که عکس شما را به درستی در معرض دید قرار می دهند و در عین حال به ظاهر بصری مورد نظرتان نیز دست می یابند. این نمودار مثلث نوردهی یک مرجع عالی برای استفاده در هنگام تعیین اینکه چه تنظیماتی اجازه ورود نور بیشتری را می دهد و چه عوارض جانبی را در پی خواهد داشت.

بیایید نگاهی به نمونه‌ای از فیلم 1917 در نور کم بیندازیم. در این صحنه، تنها منبع نور از چراغ قوه است. یافتن تعادل در نوردهی مثلث عکاسی به نوردهی مناسب عکس کمک می کند و در عین حال کیفیت تصویر را حفظ می کند.

بیایید نگاهی بیندازیم که متغیرهای مختلف مثلث نوردهی ممکن است در این صحنه روی چه چیزی تنظیم شده باشند.

سرعت شاتر:
برای حفظ سرعت شاتر سینمایی هنگام عکاسی با سرعت 24 فریم در ثانیه، سرعت شاتر روی 1/48 ثانیه تنظیم می شود.

دیافراگم:
دیافراگم این صحنه باید تا حد امکان کوچک باشد تا میزان نور وارد شده را کاهش دهد. عمق میدان نیز عمیق است. عکسبرداری با f/16.

ISO:
برای تعیین ISO این عکس با نور روشن، به بررسی ISO اصلی دوربین خواهیم پرداخت. هیچ کشوری برای پیرمردها در یک ARRICAM Lite با ISO اصلی 500 گرفته نشده است. بسته به اینکه عکس هنوز بیش از حد نوردهی داشته باشد، ISO روی 500 یا کمتر تنظیم می شود.

ویژگی:
اگر عکس با توجه به نور شدید خورشید همچنان بیش از حد نوردهی شود، از یک فیلتر ND نیز برای کاهش نور بدون تنظیم دیافراگم استفاده می شود. این به شما امکان می دهد با دیافراگم بازتر بدون نوردهی بیش از حد عکس بگیرید.

اگر به فکر عکاسی در یک سناریوی کم نور هستید، حتما این ویدیو را ببینید که چند تکنیک نورپردازی در مورد نحوه عکاسی در نور کم با استفاده از هر سه عنصر مثلث نوردهی را توضیح می دهد.

یافتن تعادل بین هر سه در محیطی با نور کم به شدت به آنچه می خواهید عکس بگیرید بستگی دارد. برای مثال، اگر می‌خواهید ویدیویی با عمق میدان کم بگیرید، باز کردن صفحه تا f/1.4 ممکن است برای نمایش مناسب عکس شما کافی باشد. اما اگر می خواهید با عکاسی با f/5.6 عمق میدان عمیقی داشته باشید، ممکن است لازم باشد ISO خود را افزایش دهید.

کار با مثلث نوردهی

نوردهی سوژه متحرک

عملکرد اصلی مثلث عکاسی نوردهی نوردهی مناسب یک تصویر است. اما مثلث نوردهی برای گرفتن عکس برای چه چیزی مفید است؟ متغیرهای مختلف مثلث نوردهی می توانند بر نحوه ظاهر شدن حرکت در یک عکس تأثیر بگذارند.

هنگام ثبت تصاویر با حرکات سریع و سریع، سرعت شاتر بالاتر معمولاً بهتر است. در عکاسی از طبیعت بی‌جان، گرفتن پرنده‌ای که در آسمان پرواز می‌کند، با سرعت شاتر پایین‌تر بسیار تار به نظر می‌رسد. سرعت شاتر سریعتر در حدود 1/500 ثانیه تا 1/1000، می تواند پرنده را در اواسط عمل با وضوح و وضوح کامل به تصویر بکشد.

برای درک بهتر اینکه چگونه سرعت شاتر بر تاری و وضوح حرکت تأثیر می گذارد، این آموزش ویدیویی را بررسی کنید.

هنگام فیلمبرداری، حرکت سریع از سرعت شاتر سریع نیز بهره می برد. رویدادهای ورزشی، صحنه های اکشن یا کنسرت زنده مستلزم حرکات سریع است. اگر با سرعت شاتر آهسته عکس بگیرید، این حرکات می توانند تار یا حتی خارج از فوکوس به نظر برسند.

به این صحنه از John Wick 3 نگاه کنید. صحنه مبارزه تار نیست، اما ترد و واضح است، به احتمال زیاد به دلیل سرعت شاتر بالا.

سرعت شاتر
اگرچه باید از قانون شاتر 180 درجه پیروی کنید، اما زمان هایی وجود دارد که آن را خم کنید. فیلمبرداری یک صحنه اکشن یکی از آنهاست. افزایش سرعت شاتر در این صحنه تا حدود 1/125 ثانیه، حرکات را واضح تر و شدیدتر با حداقل تاری حرکتی می کند.

دیافراگم
از آنجایی که سرعت شاتر افزایش می یابد، مقدار نور ورودی کاهش می یابد. برای ایجاد تعادل در این حالت و نمایش مناسب عکس، دیافراگم تا حدود f/2.8 باز می شود تا نور وارد شود اما عمق میدان را حفظ کند.

ISO
تنظیم ISO به ISO اصلی دوربین بستگی دارد. با این حال، میزان نور مناسبی در عکس وجود دارد و احتمالاً نیازی به افزایش ISO از حدود ISO 500 نخواهد بود.

به خاطر داشته باشید که سرعت شاتر بیشتر مستلزم تنظیم متغیر نوردهی دیگر برای ورود نور بیشتر است. همچنین سرعت شاتر سینمایی شما را می شکند، بنابراین مراقب این تنظیم باشید و تصمیم بگیرید که آیا به آن نیاز است یا خیر.

تسلط بر مثلث نوردهی یک مهارت اساسی برای هر عکاس و فیلمبردار است. اگرچه ممکن است فوق العاده فنی به نظر برسد، اما چیزی است که به بهترین فیلمبرداران و عکاسان اجازه می دهد تا تصاویر خلاقانه ای را که تصور می کنند ثبت کنند.

خواندن و درک متغیرهای مختلف مثلث نوردهی تنها بخشی از نبرد تسلط بر نوردهی است. بخش دوم بیرون آمدن و آزمایش عملکردهای مختلف دوربین شما است. صرف زمان برای عکسبرداری به اندازه تحقیقاتی که انجام داده اید مهم است. حالا بیرون بروید و تیراندازی کنید!

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵