اجاره استودیو فیلمسازی

رنگ کروماکی

پرده سبز رنگ کروماکی یا پرده آبی؟

انتخاب رنگ کروماکی، به ویژه انتخاب بین رنگ سبز و آبی، در صنعت عکس و فیلم، قدمتی بیش از یک قرن دارد. حتی هنوز هم، حرفه‌ای‌های صنعت فیلمسازی همچنان با دلایل علمی و تجربی متنوع در انتخاب بین رنگ کروماکی سبز و آبی مشورت می‌کنند.

در این صفحه، استودیو فردا قصد دارد روش استاندارد انتخاب رنگ کروماکی را شرح دهد.

تلفن خرید و سفارش رنگ

021-44433223

پرده سبز رنگ کروماکی- انتخاب بین رنگ سبز کروماکی و رنگ آبی کروماکی

رنگ کروماکی، پرده سبز یا پرده آبی؟

یکی از معیارهای حائز اهمیت در اجرای جلوه‌های ویژه و تغییر پس‌زمینه پروژه‌های تولید، رنگ کروماکی است که برای فیلمسازان و عکاسان بسیار مهم است.

سیستم انتخاب رنگ

کروما معادل واژه ی رنگ در زبان یونانی است. “سیستم رنگ مانسل” به عنوان یک مرجع زیبایی شناسی انتخاب رنگ، فضای رنگی را تعریف می کند که مبتنی بر سه خصوصیت فام، درخشش و خلوص است.

این سیستم هنوز هم کاربرد دارد و در قالب کتاب مرجع و نرم افزار ارائه شده است. اما قبل تر از آن نوردهی چندگانه یکی از دغدغه های علاقه مندان دوربین شده بود.

کروما به عنوان یک مفهوم مشترک در صنایع فیلم و عکاسی نیز به کار می‌رود. این تکنیک برای جداسازی شیء از پس‌زمینه‌ی یک رنگ خاص استفاده می‌شود. به‌عنوان مثال، اگر پس‌زمینه‌ی یک عکس سبز باشد، می‌توان با استفاده از کروماکی، شیء موردنظر را از پس‌زمینه جدا کرد. این تکنیک، امکان ایجاد جلوه‌های ویژه‌ای مانند تغییر پس‌زمینه‌ی عکس، استفاده از جلوه‌های واقعیت مجازی و افزودن جلوه‌های ویژه به فیلم‌ها را برای فیلم‌سازان و عکاسان فراهم می‌کند. در واقع، کروماکی به‌عنوان یکی از ابزارهای اصلی در صنایع فیلم و عکاسی، امکان ایجاد جلوه‌های واقعیت مجازی و جلوه‌های ویژه با کیفیت بالا را برای هنرمندان به ارمغان می‌آورد.

سیستم رنگی مانسل

اولین فیلم کروماکی

جرج آلبرت اسمیت” یک پیشگام سینما، اولین کسی بود که برای اجرای نوردهی دوگانه در عکاسی به دنبال انتخاب رنگ کروماکی بود. و اولین بار در ۱۸۹۸ از آن استفاده کرد.

اولین حذف پس زمینه کروماکی

اوایل قرن بیستم که سینما با خلاقیت و تجربه پیشرفت می کرد، “سرقت بزرگ قطار” اولین فیلمی بود که “ادوین پورتر” در آن پنجره های قطار را سیاه کرد تا مناظر پس زمینه را به آن بیفزاید.
۱۵ سال بعد “فرانک ویلیامز” تکنیک “تراولینگ مات” را اختراع کرد تا بتواند با ادغام چند عکس و فیلم تصویر نهایی را بسازد. در آن فیلم هم از زمینه سیاه استفاده شد.
سرقت بزرگ قطار
اولین انیمیشن کروماکی

انیمیشن‌های کروماکی والت دیزنی

در ۱۹۲۰ والت دیزنی بدنبال ادغام انیمیشن و فیلم بود و برای قرار دادن بازیگر انسان در کنار کاراکتر انیمیشن پس زمینه های با رنگ سفید را انتخاب کرد.

“کمدی های آلیس” اولین سریالی بود که از تلفیق کروماکی و انیمیشن در آن استفاده شد.
پرواز به ریو

رنگ آبی برای تکنیک کروماکی

رنگ آبی برای تکنیک کروماکی در ۱۹۳۳ زمانی استفاده شد که می خواستند در “پرواز به ریو” مثل برف پاک کن جلوی شیشه ماشین تصویر محو شود.

جایزه جلوه‌های ویژه برای رنگ آبی

یا در ۱۹۴۰ در “دزد بغداد” می خواستند صحنه ای را بسازند که یک جن از یک بطری شیشه ای فرار می کند. استفاده از تکنیک کروماکی در این فیلم جایزه بهترین جلوه های ویژه آکادمی را برای این فیلم به همراه داشت.
دزد بغداد 1940

توسعه تکنیک کروماکی

پس از آن “آرتور ویدمر” محقق شرکت کداک و کارمند وارنر برادرز به تحقیق در این پروسه پرداخت و موفق شد خیلی از تکنیک های کروماکی آبی را توسعه دهد.

“پترو ولاهوس” در ۱۹۶۴ این تکنیک را بهینه کرد و برای این اختراع جایزه آکادمی را هم برد. تکنیک او از این واقعیت استفاده می کند که اکثر اشیاء در صحنه های دنیای واقعی از رنگی برخوردار هستند که جزء رنگ آبی آنها از لحاظ شدت با ترکیبات رنگ سبز آنها شباهت دارد.

“زبیگنیف ریچینسکی” هم در ارائه تکنیک پرده آبی کمک بسزایی کرد.
یک چاپگر نوری با دو پروژکتور، یک دوربین فیلم برداری و یک شکاف دهنده پرتو نور استفاده می شد تا بازیگر در مقابل پرده آبی با پس زمینه فیلم در یک زمان ترکیب می شد.

تکنیک کروماکی پر کاربردترین تکنیک فیلمسازی

استفاده از تکنیک کروماکی کمک می کند که یک پروژه ی تولید فیلم کم هزینه تر و مقرون به صرفه تر اجرا شود. کروماکی این اجازه را می دهد که بدون ترک استودیو کروماکی هر جا که بخواهید حضور داشته باشید.

آغاز جنگ ستارگان با تکنیک کروماکی

ورود کامپیوتر به دنیای کروماکی با کنترل چاپگرهای نوری چندگانه آغاز شد.

زمانی که استودیو ILM در پنجمین فیلم “جنگ ستارگان: امپراطوری ضربه می زند” یک چاپگر چهار نوره توسط “ریچارد ادلاند” ساخته شد تا کار مقرون به صرفه تر و کم هزینه تر تولید شود. و طبعا برای این اختراع جایزه آکادمی را هم برد.

کی: دلیل انتخاب رنگ سبز کروماکی و رنگ آبی

چراغ سافت باکس-استودیو فردا

بنابراین سوژه اصلی در برابر یک پس زمینه با طیف نسبتا باریک از رنگ ها که معمولا سبز یا آبی هستند، فیلمبرداری می شود به این خاطر که رنگ سبز کروماکی و رنگ آبی کروماکی دورترین رنگ ها، به پوست هستند.

رنگ سبز کروماکی انتخاب شده به پس زمینه ی ویدیویی جایگزین در نرم افزارهای کروماکی تبدیل می شود.

منظور از “کی” در کروماکی ، اجرای این تکنیک و ترکیب آن است.
معادل فارسی برش فام برای همین ترکیب و روی هم قرار دادن چند فیلم و تصویر کاربرد دارد.

رنگ سبز کروماکی

برای گروه های تولید فیلم که بدنبال اجاره روزانه استودیو کروماکی هستند تمیز بودن رنگ کروماکی در اجرای نورپردازی کروماکی و اجرای تکنیک کروماکی اهمیت بسزایی دارد.

در استودیو فردا دو دیواره ی بزرگ استودیو به رنگ کروماکی سبز اختصاص داده شده است. این امکان وجود دارد بسته به نیاز گروه فیلمبرداری تمامی دیواره های استودیو به رنگ سبز کروماکی تبدیل شوند.

برای پس زمینه پروژه هایی که نیاز به اجاره استودیو کروماکی دارند در استودیو فردا رنگ سبز کروماکی مجیک گرین استفاده می شود.

رنگ کروماکی مجیک گرین

خرید رنگ سبز کروماکی

رنگ سبز کروماکی مجیک گرین در گالن های ۴ کیلویی مناسب برای فضایی به مساحت ۱۰ متر مربع به فروش می رسد.

برای خرید رنگ سبز کروماکی با تلفن استودیو فردا یا شماره ۰۹۱۰۴۱۳۹۰۹۴ تماس بگیرید.

تلفن خرید و سفارش رنگ

021-44433223

درباره کروماکی بیشتر بخوانید.