انیمیشن چیست؟ تعریف و انواع انیمیشن

انیمیشن به قصه گوها اجازه می دهد تا داستانهایشان را به روشهای خارق العاده ای بیان کنند. دنیای فانتزی و خارق العاده در فیلم های انیمیت شده الهام بخش و بیان کننده داستانهاییست که برای هر سن و سالی جذاب است.

بنابراین اگر داستان نویس هستید یا می خواهید باشید، انیمیشن مکان خوبی برای شروع است. پس انیمیشن چیست؟ و انواع کاریکاتوریست ها و هنرمندان انیمیشن از چه مواردی استفاده می کنند؟ موضوع این مقاله از استودیو فرداست.

ویدیو داستان WALL-E را از استودیو پیکسار تماشا کنید.

انیمیشن چطور ساخته میشود؟

تعریف انیمیشن چیست؟

شبیه سازی حرکات ایجاد شده توسط مجموعه ای از تصاویر، انیمیشن است. اما نحوه عملکرد آن کمی پیچیده تر از این است. قبل از رسیدن به انواع مختلف تصاویر متحرک، بیایید با تعریف انیمیشن شروع کنیم.

تعریف انیمیشن

انیمیشن چیست؟

انیمیشن روشی است برای عکاسی از طرحها، مدل ها یا حتی حرکت عروسک ها، برای ایجاد حرکت در یک سکانس خیالیست.

چشمان ما فقط می تواند یک تصویر را تقریباً حفظ کند. 1/10 ثانیه، هنگامی که چندین تصویر پشت سر هم ظاهر می شوند، مغز آنها را در یک تصویر متحرک واحد ترکیب می کند.

در انیمیشن سنتی، تصاویر روی صفحات شفاف سلولوی کشیده یا نقاشی می شدند تا از آنها عکس گرفته شود. کاریکاتورهای اولیه نمونه هایی از این مورد هستند، اما امروز اکثر فیلم های متحرک با تصاویر کامپیوتری یا CGI ساخته می شوند.

برای ایجاد ظاهر حرکت آرام از طریق این تصاویر کشیده، نقاشی شده یا کامپیوتری، نرخ فریم یا تعداد تصاویر متوالی که در هر ثانیه نمایش داده می شود، در نظر گرفته می شود.

شخصیت های متحرک معمولاً “دو نفره” ضبط می شوند، این بدان معناست که یک تصویر برای دو فریم نشان داده می شود، در مجموع 12 نقاشی در ثانیه.

12 فریم در ثانیه به شما اجازه حرکت می دهد اما ممکن است نامرتب به نظر برسد. در فیلم، اغلب از نرخ فریم 24 فریم بر ثانیه برای حرکت روان استفاده می شود.

انواع مختلف انیمیشن:

انیمیشن سنتی

انیمیشن دو بعدی (مبتنی بر وکتور)

انیمیشن سه بعدی

موشن گرافیک

استاپ موشن

انیمیشن سنتی چیست؟

قدیمی ترین شکل انیمیشن در فیلم است که به آن انیمیشن سل هم می گویند. همانطور که در بالاتر گفتیم، در انیمیشن سنتی، اشیاء بر روی کاغذ شفاف سلولوئید کشیده می شوند. برای ایجاد دنباله متحرک، انیماتور باید هر فریم را ترسیم کند. این همان مکانیزم فلیپ بوک فقط در مقیاس بزرگتر بود.

انیمیشن سنتی اغلب انیمیشن دو بعدی است. علاءالدین، شیرشاه و دیگر کاریکاتورهای قبلی بهترین نمونه ها در این زمینه هستند.

اگرچه، همه دو بعدی سنتی نیستند. اما تا یک دقیقه دیگر به آن خواهیم رسید.

در سالهای اولیه ، انیماتور روی میز طراحی می کرد که در داخل آن نوری وجود داشت ، بنابراین خالق می توانست انیمیشن قبلی خود را ببیند. در حالی که سبک سنتی امروزه تقریباً رایج نیست ، نقاشی ها عموماً روی لوح ها انجام می شود. و رنگ آمیزی دستی توسط دیزنی از پری دریایی کوچک در سال 1989 استفاده نشده است.

در اینجا توضیحی درباره نحوه ایجاد انیمیشن آرون بلز به نام فیلم های متحرک سنتی و دستی تماشا می کنید.

انیمیشن وکتور دو بعدی چیست؟

انیمیشن دو بعدی می تواند زیر مجموعه انیمیشن های سنتی مانند اکثر فیلم های اول دیزنی قرار گیرد. مثل پینوکیو، دیو و دلبر.

اما چیزی به نام انیمیشن مبتنی بر وکتور وجود دارد که می تواند بدون سنتی بودن دو بعدی باشد. با Vector-based ، حرکت در اینجا را می توان توسط بردارها و نه پیکسل ها کنترل کرد. 

منظور از این وکتور ها چیست؟

تصاویری با فرمت های آشنا مانند JPG ، GIF ، BMP ، تصاویر پیکسلی هستند. این تصاویر بدون تأثیر بر کیفیت تصویر نمی توانند بزرگ شوند یا کوچک شوند. گرافیک های بردار نیازی به نگرانی در مورد وضوح ندارند. وکتورها با مسیرهایی با نقاط شروع و پایان مختلف مشخص می شوند، خطوطی که این نقاط را برای ایجاد گرافیک متصل می کنند.

اشکال را می توان برای ایجاد یک شخصیت یا تصویر دیگر ایجاد کرد. مثال زیر این مفهوم را بیشتر توضیح می دهد.

انیمیشن مبتنی بر بردار از مقادیر ریاضی برای تغییر اندازه تصاویر استفاده می کند، بنابراین حرکت هموار است. آنها می توانند دوباره از این خلاقیت ها استفاده کنند تا انیماتور نیازی به کشیدن شخصیت های یکسان بارها و بارها نداشته باشد. می توانید در اطراف این بردارها حرکت کرده و به این طریق متحرک شوید.

این برای انیماتورهایی که بهترین طراحی را ندارند نیز مفید است.

انیمیشن سه بعدی 3D چیست؟

امروزه انیمیشن سه بعدی یا رایانه ای رایج ترین نوع انیمیشن است. اما فقط به این دلیل که رایانه ها به جای نقاشی های دستی وارد عمل شده اند ، لزوما به معنی آسان تر شدن کار نیست.

کامپیوتر فقط ابزار دیگریست و انیمیشن سه بعدی یک فرایند طولانی در ساخت انیمیشن است.

در فیلم های متحرک سه بعدی ، انیمیشن از برنامه ای برای جابجایی اعضای بدن شخصیتها استفاده می کند. آنها زمانی قاب های دیجیتالی خود را تنظیم می کنند که همه قسمت های شخصیت در موقعیت مناسب قرار گیرند. این کار را برای هر فریم انجام می شود و کامپیوتر حرکت هر فریم را محاسبه می کند.

انیماتورها انحناها و حرکاتی را که شخصیت های آنها انجام می دهند تنظیم می کنند. از داستان اسباب بازی در سال 1995 تا کوکو امروز ، انیمیشن سه بعدی به سبک غالب در فیلم های متحرک تبدیل شده است.

انیمیشن سه بعدی از این نظر منحصر به فرد است که برخلاف دو بعدی یا سایر روشهای سنتی ، تمام بدن شخصیت همیشه قابل مشاهده است. اگر یک کاراکتر به طرف دیگر چرخانده شود ، انیماتور فقط باید نمای جانبی را در انیمیشن دو بعدی بکشد ، اما در حالت سه بعدی ، هنوز تمام بدن باید قابل مشاهده باشد. بنابراین ، حتی اگر از رایانه ها استفاده می شود ، فناوری جدید ملاحظات بیشتری را به همراه دارد.

چه از نقاشی به صورت دو بعدی استفاده کنید و چه از محاسبات به صورت سه بعدی ، انیماتورها و فیلمسازان به طور یکسان برای برنامه ریزی هر فریم به استوری بورد نگاه می کنند. برخلاف لایو اکشن ، فیلم های انیمیشن نمی توانند به ترفندهای دوربین در یک لحظه تکیه کنند. به همین خاطر استوری برد راه نجات برای ایجاد انیمیشن است.

موشن گرافیک قطعات گرافیکی دیجیتالی هستند که توهم حرکت را معمولاً برای تبلیغات در فیلم ها ایجاد می کنند، اما هدف نهایی آنها این است که پبامی را به بیننده منتقل کنند. آنها اغلب با صدا برای پروژه های چند رسانه ای ترکیب می شوند.

موشن گرافیک ها نوعی انیمیشن هستند که بیشتر در تبلیغات استفاده می شوند ، معمولاً متن به عنوان موضوع اصلی استفاده می شود. در زیر چند نمونه از انیمیشن موشن گرافیکی با استفاده از روندهای برتر امروز را می توانید تماشا کنید.

استاپ موشن چیست؟

استاپ موشن حرکت شامل claymation ، pixelation ، object-motion ، cutout animation و موارد دیگر است. اما حرکات مکانیکی اصلی شبیه به سبک سنتی مانند یک فلیپ بوک است. با این حال، به جای نقاشی، حرکت متقابل اشیاء فیزیکی را در هر قاب تنظیم می کنند.

در صورت حرکت کوچک، گرفتن یک فریم در یک زمان، تصویر حرکت ایجاد می شود.

تنظیمات دستی عروسک ها، خشت یا حتی افراد واقعی فرایندی طولانی و طاقت فرسا برای انیماتورهاست. والاس و گرومیت ، فرار مرغی و کابوس قبل از کریسمس همه نمونه های عالی از فیلم های استاپ موشن هستند.

استاپ موشن قطعاً شکل قدیمی تری از قصه گویی متحرک است ، به ویژه در مقایسه با انیمیشن کامپیوتری سه بعدی. اما این روند انیمیشن سازی تصاویر به قبل از دیزنی یا پیکسار برمی گردد.

اولین انیمیشن تاریخ

تاریخ انیمیشن

در حالی که مشخص نیست انیمیشن کی و کجا برای اولین بار ساخته شد، مفهوم قصه گویی برای قرن ها مطرح بوده است.

از نمایش عروسکی سایه ای در حدود 200 قبل از میلاد، تا فانوس جادویی در دهه 1650 و اولین پروژکتور تصویر واقعی – به هر حال داستان گویی همیشه از طریق حرکت شروع شده است.

اما در سال 1832 هنگامی که فانتاسکوپ توسط Joseph Plateau اختراع شد، اولین دستگاه انیمیشن سازی گسترده به وجود آمد. و با استفاده از اصل تداوم بینایی ، یک توهم حرکت روان ایجاد کرد. وقتی چندین تصویر در یک تصویر متحرک واحد در مغز ترکیب شوند ، ماندگاری بینایی نامیده می شود. ویدیوی زیر را در باره فریب بین یا فانتاسکوپ ببینید.

دو سال بعد، ویلیام جورج هورنر یک پروژکتور متحرک مشابه ایجاد کرد و نقاشی ها را در داخل یک طبل قرار داد که به شکل دایره ای چرخانده شد.

یکی از بزرگترین نوآوری هایی که پایه و اساس پروژه فیلم را پایه گذاری کرد. هورنر در ابتدا آن را Daedatelum یا “چرخ شیطان” نامید، اما مخترع فرانسوی ، پیر دسوینس ، نسخه خود را با کلمه یونانی “چیزهایی که می چرخند” یا زوتروپ تغییر نام داد.

این ویژگی های اولیه حرکات انیمیت شده ، راه را برای فیلم های انیمیشنی که امروزه می شناسیم باز کرد. و اگر بخواهیم مشخص کنیم که واقعاً بزرگترین دست اندرکار در تولد انیمیشن چه کسی بوده، باید نگاهی به داستان “پدران انیمیشن” بیندازیم.

پدران انیمیشن

تاریخ به ما می گوید که افراد زیادی در ایجاد انیمیشن نقش داشته اند. حتی به نظر می رسد دو “اولین” وجود دارد.

پدر انیمیشن آمریکایی جیمز استوارت بلکتون است. بلکتون اگرچه فیلمساز بریتانیایی بود ، اولین انیمیشن را در آمریکا خلق کرد و یکی از اولین کسانی بود که از تکنیک استاپ موشن استفاده کرد.

در سال 1900 ، او به خاطر ایجاد اولین فیلم متحرک به نام “طراحی سحرآمیز” شناخته شد.

در سال 1906 ، او به ساخت یک فیلم صامت می پردازد که در آن نقشه های روی تخته سیاه با استفاده از فیلم با سرعت 20 فریم در ثانیه ضبط می شوند. و آن را ، مراحل طنزآمیز چهره های خنده دار نامید.

با این حال ، اگر بخواهید از جهان بپرسید که چه کسی “پدر انیمیشن” محسوب می شود ، یک نام برجسته پیدا خواهید کرد. امیل کول ، کاریکاتوریست فرانسوی ، اولین فیلم انیمیشنی ساخته شده را ایجاد کرد. در سال 1908 ، Fantasmagorie برای اولین بار در پاریس نمایش داده شد.

در سال 1914 ، ارل هرد انیمیشن سل را ایجاد کرد و بدین ترتیب به نوعی بنیانگذار سبک سنتی تبدیل شد. البته این امر توانست کل صنعت را برای بیشتر قرن بیستم متحول کند.

در همان سال، قبل از به ثمر رسیدن میکی موس ، اولین فیلم کوتاه متحرک که دارای شخصیت متمایز است توسط کاریکاتوریست ، وینسور مک کی ساخته شده است. رقص “گرتی دایناسور” روی صفحه نمایش زنده می شود.

انیمیشن های دیزنی

اما هیچ کارتونی به اندازه میکی موس نمادین نبود. در حالی که اولین کارتون میکی از نظر فنی کوتاه است، دوبله شده، “هواپیما دیوانه”، اما هرگز توزیع نشد.

“Steamboat Willie”، اولین کارتون دیزنی با صدای هماهنگ در سال 1928 بود که به نمایش درآمد.

در سال 1937 ، سفید برفی و هفت کوتوله اولین انیمیشنی بود که کاملاً با دست کشیده شد. زیبایی و موفقیت سفید برفی با انیمیشن سنتی قدم مهم ورود به صنعت انیمیشن توسط دیزنی بود.

از میان فیلم های دوبعدی محبوب و متحرک سنتی تا CGI امروزی ، قصه گویان جهانهای انیمیشن، روش های خارق العاده ای را برای بیان بهترین داستانهای ممکن ایجاد کرده اند.

و حتی امروز که با ساخت استاپ موشن والاس و گرومیت غوغا کرده اند.

در مورد انیمیشن کامپیوتری هم اگر بخواهیم صحبت کنیم ، Wall-E را انتخاب می کنیم.

انیمیشن یکی از محبوب ترین قالب های فیلم در بین بسیاری از نسل هاست و دیدن تکنیک ها و سبک های جدید در آینده بسیار هیجان انگیز خواهد بود.

دعوت به همکاری انیمیشن

اگر علاقه مند به همکاری با تیم تولید استودیو انیمیشن ما هستید می توانید با ما تماس بگیرید یا در فرم فرصت شغلی رزومه خود را ثبت کنید.

درباره انیمیشن بیشتر بخوانید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵