بهترین نرم افزارهای ساخت انیمیشن

معرفی ۱۰ برنامه ساخت انیمیشن دوبعدی و سه بعدی

امروز می بینیم که انیمیشن دریچه های بی شماری از داستان را برای فیلمسازان باز کرده است. و به اهالی انیمیشن اجازه داده تا جهان، شخصیت ها و ماجراجویی هایی که از تخیل هنرمندان خارج شده را به روی صفحه نمایش بزرگ بیاورند.

اگر در جستجوی یافتن بهترین نرم افزار ساخت انیمیشن برای خود هستید، این مقاله استودیو فردا برای شما آماده شده است. در این مقاله ما لیستی از بهترین برنامه های انیمیشن سازی را تهیه کرده ایم تا نقاط قوت، ضعف، کاربرد در صنعت و حتی هزینه هر یک را توضیح دهیم.

نرم افزار ساخت انیمیشن برای مبتدی ها

با استوری برد شروع کنید.

مهم تر از اینکه بخواهیم شروع کنیم و به شما یک لیست 10 تایی نرم افزار انیمیشن سازی بدهیم، می خواهیم درباره اهمیت استوری برد صحبت کنیم. انیمیشن سازی اغلب می تواند یک فرایند سخت و خسته کننده باشد.

برای کارآمدی پروژه و خلاقیت بیشتر، داشتن یک پایه محکم قبل از استفاده از بهترین نرم افزارهای انیمیشن ضروری به نظر می رسد. و کلید یک پایه محکم یک استوری بورد محکم است.

استوری برد به شما امکان می دهد داستان خود را تجسم، اصلاح و آماده کنید. همچنین به شما امکان می دهند قبل از همه چیز به حد کافی آزمایش و کاوش کنید.

پس قبل از همه چیز یادتان بماند، یک انیماتور بدون استوری برد کار را شروع نمی کند.

استوری برد فیلم داستان اسباب بازی

بهترین برنامه های ساخت انیمیشن

بیایید لیست بهترین برنامه انیمیشن سازی را با نگاهی به حوزه نرم افزار ساخت انیمیشن دو بعدی شروع کنیم. شرکت ادوبی دارای چند نرم افزار ساخت انیمیشن با هدف ساخت انیمیشن دو بعدی است. یکی از محبوب ترین آنها ادوبی انیمیت است که قبلاً به عنوان Flash شناخته می شد.

ادوبی انیمیت به شما این امکان را می دهد که انواع تکنیک های مختلف مانند نقاشی های دستی، انیمیشن عروسکی و انیمیشن فریم به فریم را ترکیب کنید.

به همین دلیل ، این گزینه مناسب برای کسانی است که وب سایت ها یا برنامه ها ی تعاملی می سازند. ممکن است ادوبی انیمیت بهترین انتخاب برای ساخت انیمیشن داستانی نباشد، اما یادگیری Animate بسیار ساده تر از برنامه های انیمیشن سازی در این لیست است.

بهترین نرم افزار انیمیشن سازی

نگویید که از اول تا آخر قرار است درباره نرم افزار ساخت انیمیشن دو بعدی صحب کنیم؛ اجازه بدهید درباره یک نرم افزار انیمیشن سازی دو بعدی دیگر از ادوبی صحبت کنیم.  Adobe Character Animator از فناوری پیشرفته ای برای موشن کپچر استفاده می کند که برای زنده نمایی کاراکتر های استفاده می شود.

به زبان ساده، نرم افزار ساخت انیمیشن از دوربین وب و میکروفن شما برای انیمیت کردن عبارات و اکشن کاراکتر در زمان واقعی استفاده می کند. ادوبی کاراکتر انیماتور می تواند چشم های شما را به طور دقیق ردیابی کند، لب ها را برای گفتگو همگام سازی کند و حرکات ساده ای را برای تحریک شخصیت شما انجام دهد. می توانید کاراکترها را ایجاد کنید یا به راحتی الگوهای شخصیت را بصورت آنلاین از منابع مختلف دانلود کنید.

استفاده از ادوبی کاراکتر انیماتور می تواند زمان زیادی را در طول تولید انیمیشن صرفه جویی کند. همچنین می تواند به یک انیمیشن سازی کار آمد تر تبدیل شود، بخاطر اینکه بازیگران هنگام اجرا شخصیت خود را در زمان واقعی می بینند.

بهترین برنامه انیمیشن سازی ادوبی

آخرین مورد در لیست برنامه های ساخت انیمیشن دو بعدی متحرک Adobe After Effects است. ادوبی افتر افکت یکی از شناخته شده ترین نرم افزارهای Adobe است که در درجه اول به دلیل توانایی ایجاد انیمیشن های گرافیکی، انیمیشن موشن گرافیک و قابلیت های انیمیشن VR شناخته می شود.

وقتی پای انیمیشن های داستانی به میان می آید، بسیاری از انیمیشن سازها از Adobe Illustrator برای ایجاد نقاشی های اولیه استفاده می کنند. سپس آنها را برای ایجاد انیمیشن ها به After Effects می آورند.

بهترین نرم افزار ساخت انیمیشن رایگان

اگر بخواهید قانونی و با پشتیبانی از نرم افزارهای شرکت ادوبی استفاده کنید قطعا رایگان نیستند و این قانون برای بیشتر نرم افزار های رایگان صدق می کند. اما اگر به دنبال یک نرم افزار انیمیشن سازی دوبعدی رایگان هستید، شاید بهتر باشد Pencil 2D را بررسی کنید. این نرم افزار انیمیشن رایگان کاملاً متن باز و حتی رایگان برای استفاده تجاری است.

نرم افزار انیمیشن رایگان دارای یک رابط بصری و مینیمالیستی است؛ بطوری که هرکسی می تواند نحوه متحرک سازی را بدون نیاز به یادگیری رابط کاربری پیچیده یا هزینه یادگیری بالا بیاموزد.

روند کار Pencil 2D یکپارچه بوده و آن را به یک نرم افزار انیمیشن رایگان عالی برای مبتدیان تبدیل کرده است. به راحتی می توانید هرچیزی را در صحفه کار شطرنجی با بردار انتقال دهید. و به شما این امکان را می دهد که همه را در یک جریان کار سیال ترسیم و رنگ کنید.

لیست بهترین نرم افزار ساخت انیمیشن

بلاخره قصد داریم پرونده نرم افزارهای ساخت انیمیشن دو بعدی را ببندیم و بهترین برنامه انیمیشن سازی سه بعدی را معرفی کنیم.بخاطر همین موهو را در مرز انیمیشن سازی دوبعدی با سه بعدی معرفی می کنیم.

Moho یک نرم افزار متحرک دو بعدی همه کاره است که گردش کار کارآمد و روان را هدف قرار می دهد. موهو مخصوصاً برای کسانی که دوست دارند با استفاده از تکنیک های آزاد انیمیت کنند و به ابزارهای مختلف نقاشی دستی و ابزار براش ها آزاد نیاز دارند مناسب است.

Moho همچنین دارای پشتیبانی از دستکاری نور 3D Objects و پشتیبانی از ویژگی های 3D Object برای همه انیماتورهای سه بعدی است. و این ویژگی به شما کنترل بیشتری می دهد و توانایی تغییر متریالهای سه بعدی را داشته باشید.

لیست بهترین نرم افزار انیمیشن سازی

در میان معرفی لیست بهترین نرم افزار انیمیشن سازی، بهتر است Toon Boom Harmony را هم معرفی کنیم.نرم افزاری که برای ساخت بیشتر سریال های دوبعدی انیمیشن تلویزیونی استفاده شده و شاید متوجه آن نباشید اما این نرم افزار انیمیشن سه بعدی در پشت انیمیشن سازی برخی از انیمشین های معروف مثل سیمپسونها قرار دارد.

هنوز منتظر برنامه انیمیشن سازی بهتری هستید؟

مایا نرم افزار ساخت انیمیشن خیلی معروفی از نظر انیماتورهاست. و یکی از نرم افزارهای استاندارد در صنعت انیمیشن است. مایا اولین نرم افزار انیمیشن است که برای برخی از بهترین فیلم های سینمایی تاکنون استفاده می شود.

مایا اولین نرم افزار انیمیشن برای استودیوهای بزرگی مانند دیزنی و پیکسار است. اخیراً هم ابزار اصلی برای ساخت فیلم های لایو اکشن و پروژه های CGI مانند Avengers: Infinity War ، Hugo و The Girl with the Dragon Tattoo شده است.

مایا به توانایی خود در ایجاد متریال سه بعدی پیچیده، واقع گرایانه، جلوه های ویژه واقع گرایانه و شخصیت ها و دنیاهای انیمیشن می بالد.

اگر به دنبال یک نرم افزار ساخت انیمیشن های سه بعدی فوق العاده واقع گرایانه برای پروژه های فیلم زنده و یا یک انیمیشن سه بعدی فوق العاده هستید، مایا انتخاب قطعی شما خواهد بود.

بهترین برنامه ساخت انیمیشن

اگرچه در این لیست به شما بهترین نرم افزار ساخت انیمیشن از هر نظر را معرفی کرده ایم. اما یادگیری تمامی برنامه های انیمیشن سازی آسان نیست. بسیاری از برنامه های ساخت انیمیشن چالش برانگیز و پیچیده هستند. به همین دلیل است که Cinema 4D قصد دارد یک نرم افزار انیمیشن سازی موثر و در عین حال آسان برای یادگیری به شما معرفی کند. تا بتوانید زمان بیشتری را برای انیمیشن سازی صرف کنید و زمان کمتری را برای آموزش انیمیشن سازی صرف کنید.

Cinema 4D یکی از بهترین مدعیان نرم افزار انیمیشن آسان در این لیست است. این نرم افزار به کاربران اجازه می دهد تا انیمیشن های پر از جزئیات با قابلیت مدل سازی، نورپردازی و بافت ایجاد کنند.

سینما 4D معمولاً هم توسط استودیوهای انیمیشن حرفه ای و هم توسط انیماتورهای مبتدی استفاده می شود. Cinema 4D به دلیل قابلیت اطمینان و ثبات خود در طول گردش سریع کار در بین نرم افزارهای ساخت انیمیشن مشهور است.

لیست بهترین برنامه انیمیشن سازی ترکیبی با فیلم

نرم افزار انیمیشن Houdini که اغلب رقیب مایا محسوب می شود، خود را به عنوان یک نرم افزار فرآیندی معرفی می کند. این برای انیماتورهایی که عاشق کاوش در تکرارهای مختلف و همکاری آسان در انیمیشن خود هستند بسیار جذاب به نظر می رسد.

گردش کار مبتنی بر گره هودینی به هنرمندان اجازه می دهد تا تکرارهای مختلف را به صورت سازمان یافته کاوش کنند که در نهایت می تواند منجر به ایجاد انیمیشن های سه بعدی بهتر شود. Houdini همچنین دارای یک رابط کاربری بسیار قابل تنظیم است که به شما امکان می دهد گردش کار خود را سفارشی و شخصی سازی کنید.

قیمت هودینی بسته به آنچه شما ایجاد می کنید و برای چه کسانی ایجاد می کنید متفاوت است. اگر شما فقط کنجکاو هستید ، Houdini حتی همچنین یک نسخه یادگیری رایگان از نرم افزار خود را ارائه می دهد تا بتوانید قبل از خرید آن را تست کنید.

با اطمینان بهترین نرم افزار انیمیشن سازی حرفه ای و رایگان

آخرین نرم افزار انیمیشن سازی که مطمئناً در لیست بهترین نرم افزار ساخت انیمیشن قرار می گیرد، Blender است. Blender از همه مراحل تولید انیمیشن های سه بعدی پشتیبانی می کند.

در نرم افزار بلندر ابزارهایی برای انیمیشن سازی، ریگ بندی، مدل سازی، کامپوزیتینگ، رندرینگ و حتی موشن ترکینگ پیدا خواهید کرد.

حتی اگر قصد استفاده از هر ابزاری را ندارید، Blender در حال تبدیل شدن به یک ابزار فوق العاده محبوب برای استورب برد سازی بطور ساده است، چه برای یک پروژه انیمیشن یا حتی برای پروژه فیلم رئال.

 

بهترین جای ماجرا درباره نرم افزار بلندر هنوز نمی دانید!

Blender یک نرم افزار سه بعدی منبع باز است که به صورت رایگان در دسترس است. نرم افزار انیمیشن رایگان یک منبع عالی برای هرکسی است که کار انیمیشن را آغاز می کند.

همین الان به سایت بلندر بروید و با خیال راحت نرم افزار بلندر را رایگان دانلود کنید.

اگر مبتدی هستید و می خواهید از امروز یادگیری را شروع کنید، پیشنهاد می کنیم از امروز آموزش نرم افزار انیمیشن سازی بلندر را شروع کنید.

و این تمام ماجرا نیست! میثم حسینی، کارگردان انیمیشن و مدرس برتر بلندر در ایران این روزها در استودیو انیمیشن فردا سرپرست استودیو انیمیشن و جلوه های ویژه استودیو کروماکی فرداست.

آموزش های خلاقانه کار با نرم افزار بلندر او توسط بسیاری از سایت های خارجی به ویژه سایت شرکت بلندر منتشر شده است. دعوت می کنیم ویدویهای آموزشی خلاقانه او را در کانال یوتیوب میثم حسینی تماشا کنید. 

بزودی در استودیو فردا برای کارآموزان و علاقه مندان انیمیشن دوره های کارآموزی و آموزش انیمیشن را برای علاقه مندان برگزار خواهیم کرد. علاقه مندان می توانند در صفحه استودیو انمیشن اطلاعات خود را جهت حضور در دوره های آموزشی بلندر ثبت کنند.

درباره فیلمسازی بیشتر بخوانید.

2 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵