انیمه چیست؟

سرآغاز، تکامل و نمونه های مدرن انیمه

یکی از محصولات جانبی باورنکردنی ظهور رسانه های جدید، دسترسی گسترده به فیلم‌ها و نمایش‌های تلویزیونی بین المللی است. به طور خاص، مخاطبان غربی بیش از هر زمان دیگری در معرض دنیای انیمه‌ها قرار می‌گیرند. محبوبیت روزافزون انیمه‌ها حتی استودیوهای آمریکایی را وادار به تولید نمایش هایی شبیه به انیمه کرده است.

اینکه چرا می گویم شبه انیمه یا انیمه چیست؟ موضوع جذاب این مقاله از استودیوفرداست.

انیمه ژاپنی

بیایید انیمه را تعریف کنیم.

اصطلاح انیمه می تواند برای بسیاری از مخاطبان غربی تازگی داشته باشد. با این حال، در چند دهه گذشته، یک پیشرفت موفق در زمینه های سرگرمی بوده است.  قبل از اینکه به این موضوع انیمه از کجا آمده و چگونه ساخته می شود بپردازیم، بیایید اول آن را تعریف کنیم.

از انیمه چه می دانید؟

اصطلاح انیمه [a · nuh · mei] محاوره ای ژاپنی است که به عنوان مخفف عبارت «انیمیشن» به کار می رود. به طور کلی در ژاپن ، کلمه انیمه (نوشته شده ア ニ メ) مترادف با هر نوع انیمیشن از هر کجا است.

با این حال ، در سطح بین المللی ، انیمه معمولاً به عنوان انیمیشن شناخته می شود که از ژاپن تولید شده است. تمایز بین انیمه و کاریکاتور بیشتر فرهنگی است تا فنی و ریشه آن بیش از 100 سال پیش است.

فیلم ها و نمایش های تلویزیونی کلاسیک انیمه:

اولین انیمه ژاپنی

تاریخچه انیمه

قدمت خود انیمه به بیش از صد سال می رسد. اولین انیمه تأیید شده در سال 1917 با نام Namakura Gatana با مدت زمان پخش تنها چهار دقیقه تولید شد. با گذشت زمان، انیمه اوج و فرود خود را با موانع مختلف هم در ژاپن و هم در سطح بین المللی روبرو کرده است.

ویدئو زیر خلاصه ای از تاریخچه انیمه و چگونگی تکامل آن از ریشه های 1917 به انیمیشن هایی است که امروزه می بینیم.

در طول تکامل آن، هنرمندان مختلف محدودیت های انیمه و داستان های گفته شده با آن را پیش برده اند. به نظر می رسد ژانرهای آن مانند هنر خود بی حد و حصر هستند. بسیاری از تماشاگران غربی تصوری از ظاهر معمول انیمه ها دارند.

با این حال  هنرمندی و سبک های انیمه بر طیفی به ظاهر بی حد و حصر وابسته به خود هنرمندان قرار می گیرد. علیرغم سبک های مختلف، یک چیز در تمام تولیدات انیمه قطعی است؛ این روند واقعا سخت است.

نحوه کار انیمه

انیمه چگونه ساخته می شود؟

انیمه از نظر فنی با تولیدات انیمیشن فرهنگ غربی تفاوتی ندارد. که اگر بخواهید چیزی در مورد آن بدانید، زمان و کار فوق العاده زیادی می برد. داستانها باید نوشته شوند، استوری برد شوند، کارگاه تولید راه بیفتد، انیماتیک ساخته شود، صداگذاری و متحرک سازی شوند. این فرآیندی است که ممکن است ماهها و اغلب سالها به طول انجامد. انیمه از استودیو کاملی از هنرمندان ایجاد می شود که معمولاً توسط یک کارگردان هدایت می شود.

امروزه با وجود فناوری جدیدی که به هنرمندان اجازه می دهد با ابزارهای دیجیتالی بسازند، تولید انیمه همچنان شکل سختی است. فناوری دیجیتال با استفاده از تکنیک های نورپردازی و جزئیات بیشتر، پوشش را در مورد ظاهر انیمیشن ها تحت فشار قرار داده است، اما از زحمت هنرمندان کم نکرده است.

چیزی که انیمه را بسیار مهم می کند، تخیل هنرمندان سازنده آن است. این رسانه اجازه می دهد تا در هر ژانری که قابل تصور است، محدودیت هایی اعمال شود و درهایی به روی داستانهایی باز می شود که در غیر این صورت قابل تعریف کردن نخواهند بود.

آیا انیمه در غرب هم طرفدار دارد؟

انیمه در فرهنگ غربی

با گذشت زمان انیمه راه خود را به فرهنگ غربی باز کرده است. علی رغم اینکه در قلب سرگرمی های اصلی قرار نگرفته است، آنقدر مخاطب غربی پیدا کرده است که تولیدات انیمیشن غربی نمایش هایی به سبک انیمه ایجاد کرده است. نمایش هایی مانند The Boondocks و Avatar: The Last Airbender برنامه های آمریکایی ساخته شده با تأثیر انیمه ژاپنی هستند.

این یک بحث عمومی را مطرح می کند “آیا کارتون های آمریکایی که شبیه انیمه هستند انیمه محسوب می شوند؟” در حالی که هنوز پاسخ طرفداران به این سوال مورد بحث است، اجماع رایج این است که انیمه فقط به انیمه های ژاپنی اشاره دارد. با این حال، این خط با توجه به همکاری هنرمندان آمریکایی و ژاپنی در نمایش ها و فیلم های جدید، محو می شود.

انیمه چیست

همانطور که گفته شد، اینکه آیا می توان نمایش های خاصی را “انیمه” نامید یا نه، دلخواه نیست. آنچه مهم است به رسمیت شناختن این سبک به عنوان یک رسانه داستان سرایی فوق العاده سرگرم کننده و قدرتمند است.

ریشه ها و تأثیرات ژاپنی آن را به یک شکل منحصر به فرد از داستان تبدیل کرده است که مورد توجه بین المللی قرار گرفته است. دنبال کنندگان مانند هایائو میازاکی ، ماکوتو شینکای و ساتوشی کن نه تنها بهترین فیلم های انیمیشن را خلق کرده اند، بلکه برخی از بهترین فیلم های متحرک تاریخ را نیز خلق کرده اند. مهم نیست که چه علایقی دارید یا ژانرهایی که دوست دارید، این احتمال وجود دارد که یک نمایش یا فیلم مورد علاقه شما در آن وجود داشته باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵