معرفی و توضیح انواع سبک عکاسی

راهنمای کامل انواع سبک عکاسی، ژانرها، و تکنیک‌ها

آشنایی کامل با انواع سبک عکاسی، ژانر و تکنیک‌

دانستن انواع سبک عکاسی در هر حرفه ای که هستید بسیار مهم و حائز اهمیت است. عکاسی دائما در حال تغییر شکل است. یک عکس را به روش های متفاوتی می توان گرفت، عکاسان همیشه به دنبال مرزهای جدیدی برای شکوفایی در رسانه ها هستند. دانستن انواع مختلف عکاسی به شما امکان می دهد که حضور پررنگ تری در رسانه ها داشته باشید. اولین قدم برای یک عکاس کارآمد، انتخاب ژانر است. انواع مختلف ژانرهای عکاسی باعث ایجاد چالش در انتخاب می شوند. در حالی که ممکن است در مورد اصول اولیه کار با دوربین و نحوه ایجاد یک عکس خود را بی نقص بدانید، ورود به تجارت عکاسی مستلزم داشتن مهارت در انتخاب یک ژانر است. در بسیاری از مواقع، زمانی که شخصی تصمیم می گیرد عکاس شود، تنها از تعداد محدودی از ژانرهای عکاسی آگاه است که می تواند رشد یک حرفه ای را محدود کند.

معرفی و توضیح انواع سبک عکاسی

انواع سبک عکاسی

 

از آنجایی که انواع سبک عکاسی بسیار متنوع است، دانستن در مورد آنها می تواند ایده بسیار خوبی در مورد این باشد که کدام ژانر عکاسی را دنبال کنید و به آن مسلط شوید. تسلط بر یک ژانر خاص عکاسی نه تنها در عرصه حرفه ای حائز اهمیت است، بلکه به عکاس کمک می کند تا در آن زمینه به رسمیت شناخته شود. عکس‌ها احساسات قوی را برمی‌انگیزند، همدلی و درک را برای جهان اطراف ما ایجاد می‌کنند. گاهی اوقات احساسات غمگینی را برمی‌انگیزند و در موارد دیگر باعث ایجاد هیبت می‌شوند. به عنوان یک گونه بصری، انسان اغلب برای ارزیابی یک موقعیت به بینایی وابسته است. این امر نه تنها در زندگی روزمره اتفاق می‌افتد، بلکه در نحوه یادگیری نیز بسیار با اهمیت است.

سبک‌های اصلی عکاسی

سبک‌های اصلی عکاسی عبارتند از:

 • سبک مینیمال
 • سبک کلاسیک
 • سبک رئال
 • سبک سیاه و سفید
 • سبک انتزاعی

یکی از سبک‌های اصلی عکاسی، سبک مینیمال است. عکاسی مینیمالیستی شکلی از عکاسی هنری است که اهمیت سوژه را بدون هر چیز غیرضروری ارائه می دهد. متوجه خواهید شد که عکس‌های مینیمالیستی با نوعی سادگی مشخص می‌شوند. عکاسی کلاسیک اولویت عکاسی صحنه‌ای و کنترل‌شده است و به تکنیک‌های ژست رسمی نیاز دارد. ژست های بیشتر، سورپرایز کمتر! عکاسی کلاسیک تصویری است که بر اساس قوانین خاص در سطح فنی بالا انجام می شود. هیچ جزئیات غیر ضروری وجود ندارد، تمام توجهات معطوف به شخصیت اصلی است. زمانی که ژست های عکاسی در طبیعی ترین حالت خود هستند، سبک عکاسی رئال را رقم می زنند. بدین ترتیب افراد لحظات خود را با کوچکترین جزئیات ثبت خواهند کرد.

به جرئت می توان گفت عکاسی سیاه و سفید محبوب‌ترین سبک عکاسی است. از آغاز عکاسی تا به امروز، مردم عکس‌های B&W را بسیار جذاب‌تر از تصاویر رنگی یافته‌اند. در قلمرو عکاسی انتزاعی، سبک های مختلفی در انتظار کاوش شما هستند که هر کدام رویکرد و هدف متفاوتی دارند. برخی از سبک های محبوب عکاسی انتزاعی عبارتند از:

 • چکیده هندسی: زیبایی متقارن پنهان شده در اشیاء روزمره را کشف کنید تا ظرافت نادیده گرفته شده در ساختارهای معمولی را روشن کنید.
 • چکیده جنبشی: جوهر حرکت و سرزندگی را از طریق تصاویر سیال که با انرژی پویا تپش دارند به دست آورید.
 • چکیده فیلد رنگی: رنگ ها و فرم ها را کاوش کنید، چکیده های احساسی را با رقص رنگ و شکل ببافید.
 • چکیده غنایی: در عکاسی انتزاعی، خود انگیختگی را با اشکال ارگانیک و سیال که بیان شاعرانه را منتقل می کنند، بپذیرید.
 • چکیده مفهومی: احساسات و مفاهیم عمیق را با استفاده از استعاره های بصری و نمادگرایی بیان کنید.

سبک‌های اصلی عکاسی

سبک‌های اصلی عکاسی

ژانرهای عکاسی

ژانرهای عکاسی عبارتند از:

 • عکاسی پرتره
 • عکاسی از غذا
 • عکاسی عروسی
 • عکاسی حیات وحش
 • عکاسی خبری
 • عکاسی تجاری
 • عکاسی خیابانی

یکی از رایج ترین انواع ژانر عکاسی، پرتره می باشد که همیشه مورد تقاضای همگان است. در طول سال، اکثر افراد به عکاسی پرتره نیاز دارند، مانند عکاسی مدل‌ها، عکاسی از دانش‌آموزان مدرسه، عکاسی حرفه‌ای و… بسیاری از رستوران ها و فست فودهای زنجیره‌ای خدمات عکاسی حرفه‌ای از غذا را برای تبلیغ منوی خود و جذب مشتری انتخاب می کنند. آیا آن منوهای رستوران یا تبلیغات رسانه های اجتماعی را با عکس های عالی از همبرگرهای خوش طعم و ماکارونی لذیذ، دیده اید؟ خوب، عکاسی از رستوران همین است. بنابراین، عکاسی از غذا در حال تبدیل شدن به پرمخاطب ترین سبک عکاسی است. عکاسی عروسی نیز یکی از پرکاربردترین ژانرهای عکاسی و همچنین نوعی سبک متفاوت از عکاسی است. از روزهای قبل از عروسی گرفته تا عکاسی روز عروسی، ثبت خاطرات یک مراسم عروسی به عهده‌ی یک عکاس حرفه ای است.

عکاسی حیات وحش یکی دیگر از ژانرهای عکاسی است. این ژانر شامل مستندسازی حیات وحش در “زیستگاه‌های طبیعی” می شود. در بین ژانرهای مختلف، عکاسی حیات وحش حس ماجراجویی را ارائه می دهد. این نوع عکاسی به مجموعه مهارت‌هایی نیاز دارد که شما را از سایر عکاسان متمایز کند. در مورد عکاسی خبری نیز می توان اینگوه گفت که این نوع عکاسی هنر داستان سرایی با کمک تصاویر است. یک ضرب المثل معروف در صنعت عکاسی این است که “یک عکس ارزش هزار کلمه را دارد.” یک عکاس قرار است از رویدادها یا سناریوها عکس بگیرد.

عکاسی تجاری یک بازار بزرگ و پرسود برای هر عکاسی است که به دنبال کسب درآمد از هنر است. عکاسی خیابانی نیز فقط به معنای عکاسی از خیابان نیست (اگرچه ممکن است اینطور باشد) این اصطلاح، به عکس گرفتن از اتفاقات روزمره اشاره دارد که نکته کلیدی آن رک بودن است.

 

ژانرهای عکاسی

ژانرهای عکاسی

تکنیک‌ها و ابزارهای عکاسی

صرف نظر از انواع سبک عکاسی، ابزارهای انگشت شماری وجود دارد که توسط همه عکاسان استفاده می شود. ابزارها برای بهبود گردش کار عکاسی و گرفتن عکس های عالی استفاده می شوند. این ابزارها عبارتند از:

 • لایت روم و فتوشاپ
 • Skylum Luminar Neo
 • فیلترهای لنز
 • فلاش خارج از دوربین
 • کیف دوربین حرفه ای
 • سه پایه
 • هارد اکسترنال SSD
 • کلیپ های ضبط دوربین
 • لنز با دیافراگم باز
 • کیت تمیز کردن لنز
 • استفاده از Actions & Presets برای ویرایش عکس

در بین تکنیک‌ها و ابزارهای عکاسی، لایت روم یک ابزار عالی عکاسی است. این ابزار برای کسانی مناسب است که می خواهند روشی آسان و موثر برای ویرایش تصاویر خود داشته باشند. این برنامه دارای طرح بندی آسان و قابل درک است که حتی برای مبتدی ها نیز کاملا بصری و طبیعی است.  Luminar Neo یک برنامه ویرایشی مبتنی بر هوش مصنوعی است که چند تفاوت منحصر به فرد را از Lightroom و Photoshop ارائه می دهد. تفاوت اصلی در توانایی انجام کارهای پیچیده ویرایش عکس با کلیک یک دکمه است. یکی از بهترین ابزارها برای عکاسان، فیلترهای لنز هستند. این لوازم جانبی در انواع مختلفی وجود دارد تا به شما کمک کند نتایج خاصی را به دست آورید. سه نوع فیلتر وجود دارد که هر عکاس باید آنها را داشته باشد:

 • UV Filters
 • Polarizers
 • ND Filters

سایر ابزارهای عکاسی

در انواع عکاسی، فلاش خارج از دوربین، نسخه قدرتمندتر و قابل شخصی سازی فلاش داخل دوربین شما است. اینها می توانند برای کمک به ایجاد نورهای جالب تر یا روشن کردن یک صحنه تاریک استفاده شوند. اگر کیف شما برای حمل راحت نیست یا دسترسی به وسایل شما را سخت می کند، می تواند عکسبرداری را کاملا خراب کند. هرچه هنگام حمل وسایل خود احساس راحتی بیشتری داشته باشید، عملکرد بهتری خواهید داشت. درایوهای حالت جامد (SSD) مطمئن‌ترین و سریع‌ترین نوع هارد اکسترنال برای عکاسان هستند. این نوع درایو فاقد قطعات متحرک است، مانند دیسک های چرخشی که معمولا در هارد دیسک های خارجی معمولی یافت می شود. کلیپ های ضبط نیز به شما این امکان را می دهد که در حین حرکت به راحتی به دوربین خود دسترسی داشته باشید.

تکنیک‌ها و ابزارهای عکاسی - استودیو فردا

تکنیک‌ها و ابزارهای عکاسی

 

در انواع سبک عکاسی مهم نیست که چند لنز در کیت خود دارید، مطمئن شوید که لنز با دیافراگم باز تهیه می کنید. دیافراگم باز را می توان به عنوان هر لنزی که F/2.8 یا بازتر است در نظر گرفت. اقدامات و تنظیمات از پیش تعیین شده به شما این امکان را می دهد که تصاویر خود را در زمان بسیار کمتری ویرایش کنید. وقتی عکس‌ها را به صورت انبوه ویرایش می‌کنید، می‌تواند تفاوت بزرگی ایجاد کنید! این کار کمک می‌کند تا به نتایج پیچیده ای دست پیدا کنید که مطمئن نیستید چگونه به صورت دستی قابل انجام است. تنظیمات از پیش تعیین شده یک شروع عالی برای ایجاد ویرایش یا افزودن یک جلوه نهایی جالب به تصویر شما هستند.

توصیه‌ها برای علاقه‌مندان جدید عکاسی

در انواع سبک عکاسی، هر عکسی به خوبی و آسانی در یک ژانر عکاسی قرار نمی گیرد. گاهی اوقات، یک تصویر  بین دو یا چند نوع مختلف قرار می گیرد (مانند تصویر منظره ای از تلسکوپ های ساخته دست بشر در زیر کهکشان راه شیری) آیا این منظره، علمی است یا عکاسی نجومی؟ واقعا مهم نیست، این ژانرها مرزی ندارند و دسته بندی ها فقط صحبت در مورد آنها را آسان می کند.

برای گرفتن انواع عکس‌های هنری هیچ چیزی تعیین کننده‌ی مطلق، در مورد کیفیت یک عکس نیست. با استفاده از تصاویر برای حمایت از حقایق، عموم مردم می توانند (فوریت و اهمیت) پیام شما را بهتر درک کنند و شانس ایجاد گفتگو و تاثیرگذاری بر تصمیم گیرندگان را افزایش دهند. به عنوان مثال، عکاسی خیره کننده گالن راول از پناهگاه حیات وحش ملی قطب شمال به حمایت عمومی برای حفاظت از این بیابان شکننده، کمک کرد.

انواع عکس‌های هنری

انواع عکس‌های هنری

نکات کلیدی در انواع سبک عکاسی

اگر در حال یادگیری عکاسی هستید، مواردی که در ادامه بیان می شوند، برای شما مفید خواهند بود:

 • با کاری که انجام می دهید، ارتباط برقرار کنید: درباره ی کاری که انجام می‌دهید، فکر کنید و سعی کنید بهترین عکس ها را ثبت نمایید.
 • جهت انجام انواع سبک عکاسی، از دوربینی که از قبل دارید استفاده کنید: تجهیزات دوربین خیلی مهم نیست. امروزه دوربین ها، لنزها و سایر لوازم جانبی بی شماری در بازار وجود دارد. تفاوت ها تقریبا جزئی هستند، به خصوص در یک قیمت معین.
 • یاد بگیرید که کدام تنظیمات مهم است: بسیار حائز اهمیت است که یاد بگیرید برای انجام محبوب‌ترین سبک عکاسی چگونه دوربین خود را به درستی تنظیم کنید.
 • نکات برجسته را بیش از حد در معرض دید قرار ندهید: هنگامی که تنظیمات دوربین خود را انتخاب می کنید، بسیار مهم است که از نوردهی بیش از حد نقاط برجسته در یک عکس جلوگیری کنید. دلیل؟ بازیابی جزئیات از نواحی سفید یک عکس به سادگی غیرممکن است.
 • در انواع سبک عکاسی به نور توجه کنید: احتمالا مهمترین بخش عکاسی نور است. اگر عکسی با نور مناسب می گیرید، گام بزرگی برای گرفتن یک عکس خوب برداشته اید.
 • در انواع سبک عکاسی بدانید چه زمانی از فلش استفاده کنید: فلاش ها فقط برای محیط های تاریک در نظر گرفته نشده اند. اگر به نور اضافی نیاز دارید، فلش‌ها عالی هستند.

منابع و پیشنهادات

در این مقاله درباره‌ی انواع سبک عکاسی، ژانرهای عکاسی، تکنیک‌ها و ابزارها توضیحاتی داده شد. امیدواریم که این راهنما بتواند بینش بیشتری در مورد برخی از ابزارهای مفید برای عکاسی که از آنها بی اطلاع هستید به شما بدهد!

منابعی که برای نگارش این محتوا استفاده شده است شامل لینک های زیر می باشد:

 • https://www.spyne.ai/blogs/types-of-photography
 • https://www.bwillcreative.com/12-best-tools-for-photographers-to-improve-their-photography/
 • https://photographylife.com/photography-tips-for-beginners

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *