بدلکاری پیمان ابدی

بدلکاری چیست؟ معرفی شغل و رشته‌ی بدلکاری

تعریف بدلکاری و اهمیت آن در صنعت فیلمسازی

به حرکات فیزیکی نمایشی که به منظور القای حس واقعی به تماشاگران جلوی دوربین و توسط بدلکاران حرفه‌ای انجام می شوند، بدلکاری گفته می‌ شود. بدلکاران ممکن است به صورت تخصصی فقط برای انجام حرکات نمایشی یک بازیگر استخدام شوند. در واقع بدلکاران بازیگران جایگزینی هستند که در مواقع حساس و برای اجرای حرکات نمایشی و سخت، به جای بازیگران اصلی وارد صحنه می‌شوند. این رشته به دلیلِ افزودن هیجان به صحنه های فیلم، ایجاد حسِ واقعی در صحنه‌های مختلف اهمیت زیادی در صنعت فیلمسازی دارد. رشته‌ی‌بدلکاری در کنار خطراتی که به همراه دارد، جذابیت های خاص خود را نیز دارد.

حرکات نمایشی به شکل های مختلف و در صحنه های متفاوت فیلم انجام می شود. بدلکاری‌ فیلم رشته‌‌ای است که ریسک زیادی می‌طلبد و بدلکار باید در کنار شجاعت احتیاط‌های لازم را در نظر داشته باشد. این هنر به صورت سقوط آزاد، آتش‌سوزی و صحنه های رانندگی با سرعت و تصادف انجام اجرا می‌شود.

بدلکاری فیلم

بدلکاری فیلم

معرفی انواع بدلکاری

بدلکاری به شیوه‌های مختلف و روی صحنه‌های گوناگون اجرا می‌شود. بدلکاران یا روی انواع حرکات نمایشی کار می‌کنند و مهارت کسب می‌کنند یا این که به طور تخصصی فقط روی یک نوع حرکت نمایشی تمرکز دارند. برخی از بدلکاران به طور گروهی فعالیت می‌کنند و تیم بدلکاری تشکیل می‌دهند. انواع حرکات نمایشی که بدلکاران انجام می‌دهند، شامل موارد زیر هستند:

  • بدلکاران متخصص حوزه رانندگی، اجرای تصادفات مختلف و حرکات نمایشی مربوط به سرعت
  • حرکات نمایشی مرتبط با آتش‌سوزی و اجرای سوختگی های مختلف
  • حرکات فیزیکی مربوط به سقوط از ارتفاع و اجرای نمایش های مربوط به زمین خوردن و افتادن در فیلم ها
  • حرکات فیزیکی مرتبط با فیلم های اکشن و نمایش مبارزه
  • پارکور، نمایش آکروباتیک، حرکات مربوط به خلبانی و حرکات نمایشی در زیر آب و غواصی

مواردی که به آن ها اشاره کردیم، مهارت‌های مختلف بدلکاران در بدلکاری‌ فیلم است. این رشته تاثیر بسیار زیادی در صنعت فیلمسازی دارد و جذابیت صحنه‌های فیلم را دوچندان می‌کند. قطعا اجرای بسیاری از حرکات توسط خود بازیگران خطرات زیادی به همراه دارد؛ وجود بدلکاران متخصص این خطرات را برطرف می‌کند.

 

بدلکاری‌فیلم

بدلکاری‌فیلم

استفاده از جلوه های ویژه در صحنه های فیلم

استفاده از جلوه‌های کامپیوتری و جلوه‌های ویژه برای اجرای بسیاری از صحنه‌ها، اجتناب ناپذیر است. برای اجرایی کردن بسیاری از صحنه‌ها، تجهیزات واقعی کاربرد ندارند و بدلکاری هم پاسخگو نیست. برای مثال اجرای صحنه‌های مربوط به میدان جنگ، صحنه‌های مربوط به کهکشان و اعماق اقیانوس و سفر به فضا، نیازمند استفاده از جلو‌های کامپیوتری هستند.

استفاده از vfx برای ایجاد چنین صحنه هایی بسیار کاربردی است. در برخی از موارد تمامی صحنه‌ها با استفاده از جلوه‌های کامپیوتری اجرا می‌شوند. بعضی اوقات تا جایی که امکان دارد صحنه‌ها به صورت واقعی ضبط می‌شوند و بعد با استفاده از vfx کیفیت صحنه‌های ضبط شده را بیشتر می کنند. فیلم Mad Max با استفاده از این روش فیلمبرداری شده است. جلوه‌های کامپیوتری vfx بعد از این که فیلمبرداری انجام شد برای بهبود تصاویر به کار می‌رود، در حالی که جلوه‌های میدانی به طور مستقیم در صحنه فیلمبرداری اعمال می‌شوند.

بدلکاران حرفه‌ای

بدلکاران حرفه‌ای

تاریخچه بدلکاری

بر اساس گزارش‌های رکورد گینس، اولین کسی که برای اجرای حرکات نمایشی روی صحنه به عنوان بدلکار استخدام شد، فرانک هاناوی بود. وی در فیلم سرقت بزرگ قطار در سال ۱۹۰۳، پرش روی اسب انجام داد که طی آن شهرت زیادی کسب کرد. اولین بدلکاری‌ها مربوط به فیلم‌های صامت است که با روش‌های ابتدایی تولید می‌شدند.  فیلم‌های صامت آن زمان برای سرگرمی و بر پایه طنز تولید می‌شدند. بازیگران برای جذب تماشاگران بیشتر روش‌های نمایشی مختلف و خطرناک را آزمایش می‌کردند و این امر واکنش مثبت تماشاگران سینمای صامت را به همراه داشت.

یکی از صحنه‌های نمایشی در فیلم‌های صامت مربوط به کشتی بخار بیل(جونیور) در سال ۱۹۲۸ است. دار رابینسون که به عنوان بهترین بدلکار تاریخ بدلکاری‌ فیلم شناخته شده است، ۱۹ رکورد جهانی را جابه جا کرد و ۲۱ رکورد اول جهان در رشته‌ی بدلکاری را به نام خود به ثبت رساند. پریدن از برج CN در سال ۱۹۸۰ در تورنتوی کانادا یکی از این رکوردها بود.

اولین بدلکار حرفه ای در سینمای هالیوود، هلن گیبسون بود که از هواپیما پرید. اولین صحنه ای که در آن حرکات نمایشی اجرا شد مورد بحث است اما گفته می‌شود بین سال‌های ۱۹۰۳ تا ۱۹۱۰ اجرا شده است.

گفته می شود اولین حضور بدلکار به احتمال زیاد، فرانک هانوی در فیلم سرقت بزرگ قطار در سال ۱۹۰۳ است. اولین اجرای‌ بدلکاری قابل توجه در سال ۱۹۰۸ در فیلم” کنت مونت کریستو” انجام شد که بدلکار با پرش وارونه به درون دریا پرید. لاو یکی از بدلکاران حرفه ای است که در سال ۱۹۱۲ وارد دنیای سینما شد، شهرت او به دلیل بالا رفتن از ساختمان های بلند و اجرای چتر بازی است.

رشته‌ی بدلکاری توسط چارلی چاپلین، باستر کیتون و کیستون کوپس توسعه یافت. باستر کیتون به عنوان یک بازیگر کمدین های صامت نقش بسزایی در توسعه‌ی این رشته داشت. این افراد بدلکاران حرفه‌ای هالیوود بودند که اجراهای به یاد ماندنی از خود به جا گذاشتند.

آموزش و مهارت‌های بدلکاری

چگونه بدلکار شویم؟

رشته‌ی بدلکاری در کنارِ جذابیت‌هایی  که برای خود بدلکاران و تماشاگران دارد، قطعا خطرات جانی به همراه دارد. این رشته مستلزم دقت و احتیاط فراوان است. قبل از ورود به رشته‌ی‌بدلکاری تمام جوانب را در نظر بگیرید و مطمئن شوید واقعا به این حوزه تعلق دارید. قدرت فیزیکی بدلکاران و سرعت عمل بالا در اجرای حرکات نمایشی بسیار حائز اهمیت است. وقت و انرژی بسیاری باید صرف تمرین و اجرای حرکات فیزیکی دراین هنر شود.

در صورتی که از چالش های این رشته آگاهی دارید و آماده رویارویی با مشکلات بدلکاری‌فیلم هستید، احتمالا شما فرد مناسب این رشته هستید. ورود به هر حوزه‌‌ی حرفه‌ای موانع و مشکلات زیادی دارد که باید با تلاش و پشتکار با آن ها روبه رو شوید. شما به عنوان بدلکار با افراد مختلف در این رشته آشنا خواهید شد. بدلکاران اغلب به صورت گروهی فعالیت می کنند که این موضوع نیازمند اعتماد اعضای گروه به یکدیگر است. به عنوان بدلکار باید بتوانید با دیگر اعضای تیم ارتباط خوبی داشته باشید و در ایجاد هماهنگی های لازم توانا باشید.

ایجاد شبکه‌ی ارتباطی با افراد بدلکار و مدیربرنامه های این هنر مسیر درست برای ورود به جامعه‌ی بدلکاران است. شما می‌توانید با تولیدکنندگان مستقل که در سطح کوچک اقدام به ساخت فیلم می‌کنند ارتباط بگیرید. چالش‌های موجود در این رشته را در نظر بگیرید و مسیر خود را بشناسید.

 

بدلکاری پیمان ابدی

بدلکاری پیمان ابدی

مهارت‌های لازم برای بدلکاران

یکی از اولین مهارت های لازم برای بدلکاران این است که یاد بگیرید چگونه سقوط ایمن را انجام دهید. قبل از شروع حرفه ای در این زمینه، فعالیت آسان و ابتدایی وجود دارد که می توانید انجام دهید. از حرکات آسان شروع کنید و به سمت سخت‌تر پیش بروید. حتما از تجهیزات ایمنی استفاده کنید. پدهای تصادف و فرود به کار ببرید. اغلب حرکات بدلکاری شامل صحنه‌های سقوط و مبارزه هستند. داشتن مهارت‌های رزمی برای بدلکار امتیاز محسوب می‌شود. با کسب مهارت های رزمی فرصت پیشرفت خود را مهیا کنید.

برای کسب مهارت‌های لازم می‌توانید در دوره‌ها، کلاس‌ها و کارگا‌ه‌های بدلکاری شرکت کنید. برای شروع کار بهتر است صحنه های کوتاه را امتحان کنید. انجام حرکات ساده شروع خوبی است تا شما را وارد دنیای حرفه‌ای تر کند.

تجهیزات بدلکاران در ایمن کردن حرکات نمایشی مهم‌ترین نقش را دارند. انواع شیب راهه، دستگاه کنترل از راه دور، سکوهای پرش خودرو، دستگاه سرعت کاه، صندلی کوهنوردی و جلیقه‌ی بالاتنه، طناب‌های کوهنوردی و سیم بوکسل، تشک بدلکاری، خودروی ادوات بدلکاری، لباس ضد آتش، تجهیزات مهم رشته‌ی بدلکاری هستند. لباس ضد ضربه، لباس ضد یخ و ضد آب، از دیگر تجهیزات بدلکاری هستند.

 

استفاده از بدلکاران در انواع فیلم‌ها

رشته‌ی‌بدلکاری در فیلم‌های علمی تخیلی، درام و فیلم‌های اکشن کاربرد بسیار دارد. فیلم‌های چشم طلایی، ضد مرگ، ماموریت غیرممکن، دلیجان، مکس دیوانه: جاده خشم، فیلم‌های مشهور جهان از لحاظ صحنه‌های بدلکاری هستند.

بدلکاران

بدلکاری

بدلکاری در ایران

با توجه به ظهور استعداد های درخشان بدلکاری در ایران از جمله مهسا احمدی و پیمان ابدی و اجراهای متفاوت امیر بدری، استقبال از این رشته هر روزه در ایران بیش‌تر می‌شود. اجرای برنامه‌های استعداد یابی  نیز کمک شایانی به ظهور استعداد های نو در این زمینه می کند.

افراد زیادی در ایران به توسعه این هنر نمایشی کمک کردند و با حضور هنرمندانه خود اشتیاق سایر را برانگیختند. قطعا توسعه‌ی این رشته نیازمند توجه و سرمایه گذاری بیش‌تر است.

آینده‌ی بدلکاری‌فیلم و بدلکاران حرفه‌ای

با توجه به پیشرفت در زمینه ی ساخت تجهیزات بدلکاری و استفاده از روش‌های کم خطرتر در اجرای حرکات نمایشی، پیش بینی می شود خطرات این رشته در آینده کم‌تر شود. از آن جایی که تجربه استفاده از بدلکاری در سینمای هالیوود و جهان با نتایج خوشایند رو به رو شد، آینده ای روشن برای فعالان این حوزه پیش بینی می شود.

امیر بدری یکی از مشهور‌ترین بدلکاران ایران است که شیوه های نوین بدلکاری را اجرا می‌کند و اجراهای متفاوت و زیبایی را به نمایش گذاشته است. مهسا احمدی، ارشا اقدسی، پیمان ابدی، امیرحسین خنجری، ذبیح‌الله ذبیح پور، علیرضا قره خانی، علیرضا فتحی، مهدی جوزی از جمله بدلکاران مشهور و موفق ایران هستند. دار رابینسون، هل نیدهام، میشل یئو، باستر کیتون، جکی چان، سیمون کرین، جیسون استاتهام، از جمله بدلکاران مشهور جهان هستند که در فیلم های موفق زیادی بدلکاری کردند.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۳.۵ از ۵
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *