lights 2 - استودیو فردا

آموزش نور پردازی کروماکی

در فیلمسازی، معمولا می شنویم که می گویند: اشکالی ندارد، بعدا در تدوین درستش می کنیم!

در حالی که کار با پرده سبز به عملیات پس تولید زیادی احتیاج دارد، اگر صحنه را به درستی نورپردازی و روشن نکنید، فایده ای ندارد. یک صفحه کروماکی دنیای جدیدی از امکانات را برای پروژه بعدی شما باز می کند. اگر قصد استفاده از پرده سبز کروماکی را دارید، این راهنمای کامل نورپردازی که توسط تیم محتوا استودیو فردا آماده شده است را بخوانید.

بهترین چراغ ها برای گرین اسکرین

اهمیت نورپردازی پرده سبز

کروماکی کردن ابزاری ارزشمند در مجموعه جلوه های ویژه شماست. استفاده از گرده سبز بسیار ساده است ، به ویژه وقتی که کروماکی را بلد هستید، اما می خواهید مطمئن شوید که نورپردازی و چراغ های مناسب برای پس زمینه خود را دارید.

به احتمال قوی تا به حال در فیلم های سینمایی چلوه های ویژه ضعیف را مشاهده کرده اید. سرعت شاتر پایین و تعادل نامناسب رنگ  از عوامل مهم در کیفیت کار می توانند باشند، اما لازم است به تنظیماتی که روی پرده سبز هم انجام می دهید نگاهی بیندازید.

پس زمینه سبز بی کیفیت و چراغ های نامناسب باعث ناهمواری تصویر دوربین می شوند و برخی مناطق تاریک تر از مناطق دیگر به نظر می رسند. و در این صورت کروماکی کردن نواحی تیره رنگ سخت تر می شود، به خصوص اگر اجسام شفاف یا موهای ظریف در داخل تصویر وجود داشته باشند.

نورپردازی کروماکی چگونه است؟

اولین نکته در مورد نور پردازی کروماکی باید مطمئن شوید، این است که سوژه تصویر شما به اندازه کافی دور از صفحه سبز باشد تا از بازتاب نور روی سوژه جلوگیزی شود. همچنین باید صفحه سبز و سوژه را به طور جداگانه نوردهی کنید تا عوامل تدوین پروژه راحتتر بتوانند کارشان را انجام دهند.

حتی اگر استودیو کروماکی خانگی و چراغ های ارزان قیمتی دارید ، باز هم می توانید به بهترین نور پردازی کروماکی ممکن در صفحه سبز برسید. فقط راهنمای ما و چند نکته ساده در مورد نور پردازی کروماکی  را دنبال کنید و از این بعد پروژه های حرفه ای تری را کار خواهید کرد.

آموزش نور پردازی کروماکی و نوردهی

چگونه پرده سبز را نوردهی کنیم؟

در اینجا یک نمودار از تنظیمات اصلی برای نوردهی بهینه هر صفحه کروماکی به شما نشان می دهیم، اگرچه روشنایی دقیق صحنه شما بسته عوامل مختلفی متفاوت خواهد بود. توجه داشته باشید که سوژه پس زمینه شما میبایست هرکدام به طور جداگانه نوردهی شوند.

نوردهی کروماکی

اولین نکته در مورد نور پردازی کروماکی باید مطمئن شوید، این است که سوژه تصویر شما به اندازه کافی دور از صفحه سبز باشد تا از بازتاب نور روی سوژه جلوگیزی شود. همچنین باید صفحه سبز و سوژه را به طور جداگانه نوردهی کنید تا عوامل تدوین پروژه راحتتر بتوانند کارشان را انجام دهند.

حتی اگر استودیو کروماکی خانگی و چراغ های ارزان قیمتی دارید ، باز هم می توانید به بهترین نور پردازی کروماکی ممکن در صفحه سبز برسید. فقط راهنمای ما و چند نکته ساده در مورد نور پردازی کروماکی  را دنبال کنید و از این بعد پروژه های حرفه ای تری را کار خواهید کرد.

تنظیم ست و تجهیزات کروماکی

چه شما یک کیت نورپردازی سبز ارزان قیمت داشته باشید و چه تجهیزاتی که کاملا حرفه ای، اگر پرده کروماکی یا صفحه سبز کاغذی دارید باید سطح آن کاملا صاف باشد.

یکی از نکات مهم این است که از هر گونه مواد بازتابنده در عکس اجتناب کنید. جواهرات و عینک می تواند کار شما را پیچیده کند. اگر می دانید که برای یک عکس خاص به یک صفحه سبز احتیاج دارید، باید موارد مورد نیاز را چک کرده و در صورت نیاز تنظیم کنید.

نور ها و چراغ ها را تنظیم کنید.

اما اگر می خواهید نحوه نوردهی پرده سبز را بدانید، می توانید چند چراغ ارزان و یا لامپ فلورسنت را از تهیه کنید و روی پرده کروماکی تست کنید.

مهم نیست که چراغ های خاص یا حرفه ای تهیه می کنی؛ فقط باید مطئمن شوید که نور پردازی کروماکی در همه اینها یکسان است. البته دمای رنگ چراغ های مختلف (نور گرم و سرد) متفاوت است. حواستان باشد این منجر به عدم تعادل رنگ ناهموار می شود.

اول سوژه را نوردهی کنید.

پس از نوردهی صفحه سبز ، قطعا سایه روی پرده می افتد. اما قبل از تمرکز روی خود صفحه سبز، باید مطمئن شوید که سوژه تصویر به درستی نوردهی شده است.

به طور کلی، سوژه شما باید حدود 3 متر با صفحه سبز فاصله داشته باشد و برای نور دهی سوژه و پرده، به چراغ های زیر احتیاج دارید.

کی لایت : نور کروماکی منبع نور غالب برای نوردهی سوژه است. طبیعتاً باید با هرجایی که منبع نور (یعنی خورشید یا سایر چراغهای ساختمان) باشد مطابقت داشته باشد.

بک لایت : نور پشت جلوه ای هاله ای نرم در موهای سوژه ایجاد می کند. بیشتر زمانی استفاده می شود که سوژه باید در محیط استودیویی باشد.

فیل لایت : نور پر کننده محیط را در صحنه ایجاد می کند و به نرم شدن سایه های ایجاد شده توسط نور کلید کمک می کند.

صفحه سبز را نوردهی کنید.

هنگامی که می خواهید صفحه سبز و سوژه خود را نور پردازی کنید، هر چراغ باید با همان فاصله و یک زاویه باشد. این بهترین روش برای اطمینان از نورپردازی یکسان در سراسر است.

در این دو نمودار مشاهده خواهید کرد که شماره 1 (سمت چپ) روی سوژه سایه می اندازد ، در حالی که تنظیم شماره 2 (راست) سایه ها را خارج از محدوده دید دوربین نگه می دارد.

آموزش نورپردازی کروماکی

در حالی که می توانید با زوایای مختلف بازی کنید، به طور کلی ایده خوبی است که دو چراغ سبز صفحه خود را در موقعیتی مشابه تصویر سمت راست بالا نگه دارید. به این ترتیب دوربین هیچ سایه ای را پشت سوژه نمی گیرد. در عوض سایه ها، دور از دید دوربین ظاهر می شوند. تنها چیزی که برای شما باقی  می ماند سبزِ سبز خواهد بود.

گرین اسکرین را به درستی نشان دهید.

در آخر، شما می توانید مانیتور دوربین خود را از نظر میزان نوردهی که دوربین شما می گیرد بررسی کنید. شما روشنایی کمتری نسبت به حالت عادی می خواهید تا دوربین رنگهای خارج از سبز را ضبط نکند.

همچنین ایده خوبی است که در تنظیمات ISO دوربین خود را کاهش دهید. گاهی اوقات، نقاط رنگی تصادفی در عکس شما ظاهر می شود، اما در ISO این میزان را کاهش می دهید. اما اطمینان حاصل کنید که ISO را بیش از حد پایین نیاورید زیرا این می تواند صفحه سبز را کم نوردهی کرده و مشکلات دیگری را به دنبال داشته باشد.

هنگامی که دوربین خود را تنظیم می کنید، ممکن است متوجه شوید که باید چند چراغ را تغییر دهید. پیش بروید و این کار را انجام دهید زیرا بعداً شما را از دردسرهای زیادی نجات می دهد. هنگامی که همه چیز خوب به نظر می رسید، آماده شروع فیلمبرداری هستید.

آموزش نور پردازی برای ویدیو

سه نکته مهم نور پردازی پرده سبز

در ابتدا آسان به نظر می رسد. فقط چند چراغ روشن کنید و فیلم بگیرید. اما برای شما از صحنه، نادیده گرفتن برخی از اصول اولیه فیلمسازی با صفحه سبز آسان است. در اینجا چند نکته برای صفحه سبز وجود دارد که باید به خاطر داشته باشید تا مطمئن شوید صحنه شما تا حد ممکن خوب ظاهر می شود.

برای اول کار یک صفحه سبز کوچک انتخاب کنید.

نورپردازی سه نقطه ای برای یک صفحه سبز می تواند برخی از عکس های ستاره ای را ارائه دهد. اما همچنین می تواند منجر به نشت روی سوژه شما شود. به این نمودار توجه کنید.

چگونه کرومامی را نور پردازی و نوردهی کنیم؟

هرچه سطح شما بزرگتر باشد، نور سبز بیشتری منعکس می شود. این مساله به ویژه در صورت داشتن نمای نزدیک از یک سوژه و کاراکتر مهم است. شما نیازی به یک صفحه نمایش بزرگ در پشت آنها ندارید. این امر همچنین در هزینه های شما صرفه جویی می کند زیرا می توانید یک صفحه کوچکتر یا یک پارچه کروماکی تهیه کنید تا استودیو کروماکی خود را بسازید.

به تنظیمات داخل و خارج دوربین خود تسلط داشته باشید.

دوربین های مدرن فوق العاده حساس به نور هستند. این بدان معناست که شما ممکن است به آنقدر به نور نیازی نداشته باشید که پس زمینه صفحه سبز شما بهترین ظاهر را داشته باشد.

شما باید به دنبال افزایش حساسیت به نور یا ISO دوربین خود باشید. حتی اگر نمی توانید بهترین نورها را تهیه کنید، ممکن است دوربین شما بتواند ضعف را از بین ببرد. تعدادی از بهترین دوربین های ویدئویی موجود در بازار را بررسی کنید تا ببینید آیا آنها مناسب کار شما هستند یا خیر. و قبل از رسیدن عکاسی یا فیلمبرداری با تنظیمات مختلف حسابی بازی کنید.

در نهایت مشکلات را در پس تولید رفع کنید.

اول این مقاله به شما گفتیم که از تعمیر و اصلاح اشتباهات در مرحله تدوین خودداری کنید؛ شما واقعاً باید هر آنچه در توان دارید انجام دهید تا یک صفحه سبز را به درستی نور پردازی و نوردهی کنید تا بعداً مجبور به تعمیر و انجام اصلاحیه روی آن نشوید. با این حال، ممکن است اشتباهاتی رخ دهند.

احتمال این موضوع بیشتر است که تازه چند روز بعد متوجه شوید که سایه هایی روی صفحه سبز شما وجود دارد. اما نگران نباشید زیرا راه هایی برای تعمیر صفحه سبز ضعیف در Premiere Pro وجود دارد.

اگرچه می توانید صفحه سبز مرتب را در پس تولید و تدوین درست کنید، اما این کار قطعا برای شما دشوار و وقت گیر خواهد بود. اما در نظر داشته باشید فقط چند دقیقه طول می کشد تا چراغ ها به روش صحیح تنظیم شوند.

مطمئن باشید اصلاح رنگ ممکن است ساعت ها طول بکشد. به جای در دردسر افتادن در وقت خود صرفه جویی کنید و چراغ های مناسب صفحه سبز خود را تنظیم کنید.

یک پرده سبز حرفه ای می تواند ابزار مناسبی در تجهیزات استودیویی فیلم ساز شما باشد. و با نورپردازی مناسب ، می توانید صحنه های منحصر به فرد را به راحتی در پروژه بعدی خود قرار دهید. پیشنهاد استودیو فردا پرده کروماکی مجیک گرین برای پروژه های خلاقانه شماست. شما می توانید برای تهیه پرده کروماکی مجیک گرین با ما تماس بگیرید و یا برای خرید حضوری به استودیو فردا تشریف بیاورید.

درباره کروماکی بیشتر بخوانید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵