مونتاژ در فیلمسازی چیست؟

تفاوت مونتاژ با تدوین در فیلمسازی

یکی از اساسی ترین جنبه‌های رسانه فیلم، توانایی ویرایش و تنظیم مجدد تصاویر و عکس‌ها برای ایجاد یک داستان است. به طور کلی سخت ترین کار تدوین فیلم این است که همزمان موثر و کارآمد باشد. این امر باعث می‌شود در حالی که مخاطب کاملاً درگیر قصه شده، بتواند داستان را درک کند.

یکی از مفیدترین ابزارهایی که فیلمسازان برای اجرای آن دارند مونتاژ است. مونتاژ چیست و فیلمسازان چگونه از آن استفاده می کنند؟ موضوع این مقاله از استودیو فرداست.

تعریف مونتاژ

بیایید در ابتدا مونتاژ را تعریف کنیم؟

قبل از یادگیری نحوه نوشتن مونتاژ در فیلمنامه، ابتدا باید تعریف مونتاژ و اینکه چرا فیلمسازان در وهله اول از آن استفاده می کنند را درک کنید. ابتدا، اجازه دهید مونتاژ را تعریف کرده و دلایل مختلفی را برای گنجاندن آن در فیلمنامه بعدیتان بررسی کنیم.

آشنایی با مونتاژ فیلم

مونتاژ مجموعه ای از تصاویر جداگانه، متحرک یا ثابت است که با هم ویرایش می‌شوند و دنباله‌ای پیوسته را ایجاد می‌کنند. مونتاژ فیلمسازان را قادر می‌سازد تا در یک بازه زمانی کوتاهتر حجم وسیعی از اطلاعات  با کنار هم قرار دادن عکس‌های مختلف، فشرده سازی زمان از طریق ویرایش یا درهم تنیدن چندین داستان به مخاطب منتقل کنند.

کلمه “مونتاژ” از فرانسوی گرفته شده است – به معنی “مونتاژ” یا “ویرایش”.

تکنیک های رایج مونتاژ فیلم

موسیقی
کات های سریع
روایت صوتی
مینیمال یا بدون دیالوگ
حرکات مکرر دوربین

مونتاژ برای چه مواردی استفاده می‌شود؟

ممکن است به ژانر فیلم بستگی داشته باشد. در موارد دیگر ممکن است بستگی به این داشته باشد که چه اطلاعاتی به مخاطب منتقل می شود. در اینجا شش دلیل وجود دارد که چرا فیلمسازان از آنها با شش مثال مونتاژ برای یادگیری استفاده می کنند.

مونتاژ در چه مواردی استفاده می شود؟

بالا بردن سرعت زمان

اولا، مزیت مونتاژ در ساخت یک فیلم چیست؟ این امر عمدتا برای انتقال اطلاعات زیاد به مخاطب در مدت زمان کوتاه کار کاربرد دارد. و این کار هم برای ارائه زمینه و هم برای یک فیلم عالی است. اگر بخواهیم به یک مثال واضح در این باره اشاره کنیم سکانس اول Pixar’s Up نمونه ای عالی از این موضوع است.

صحنه آغازین کل یک عمر عشق را در چند دقیقه احساسی تعریف می کند. در ویدئو می توانید این روایت داستانی را خیلی سریع ببینید.

ویرایش مونتاژ می تواند فوق العاده کارآمد باشد زیرا زمان را متراکم می کند. توالی های ایجاد شده به این ترتیب می تواند باعث شود هفته ها ، ماه ها یا حتی سالها کمتر از یک دقیقه بر روی صفحه نمایش داده شوند.

صحنه آغازین کل یک عمر عشق را در چند دقیقه احساسی تعریف می کند. در ویدئو می توانید این روایت داستانی را خیلی سریع ببینید.

قرار است بینندگان را بخندانید!

در کنار کمدی شاید بخواهید بدانید مونتاژ یک فیلم اکشن چگونه است؟ فقط کافی است فیلمهای راکی را ببینید.

ویرایش مونتاژ می تواند فوق العاده کارآمد باشد زیرا زمان را متراکم می کند. توالی های ایجاد شده به این ترتیب می تواند باعث شود هفته ها ، ماه ها یا حتی سالها کمتر از یک دقیقه بر روی صفحه نمایش داده شوند.

صحنه آغازین کل یک عمر عشق را در چند دقیقه احساسی تعریف می کند. در ویدئو می توانید این روایت داستانی را خیلی سریع ببینید.

مونتاژ کاراکتر

اغلب، فیلمسازان باید در مدت زمان کوتاهی تغییر و رشد یک شخصیت را بیان کنند. این می‌تواند در تنظیم بقیه فیلم مهم باشد. 

به عنوان مثال، مونتاژ فیلم معروف راکی احتمالاً کلاسیک ترین مثال از این است. اما بیایید به نمونه‌ای که به همان اندازه مثر است نگاهی بیندازیم. در مولان، شخصیت‌ها تمرین می‌کنند و برای جنگ تمرین می‌کنند. آنها ناامید کننده شروع می‌شوند و به عنوان رزمندگان به پایان می‌رسند.

کاربرد مونتاژ

ترکیب چند خط داستانی

فیلم‌هایی که با چندین خط داستانی کار می‌کنند، اغلب روایت‌های مختلف در یک صحنه باید در هم آمیخته شوند. این امر به ویژه برای استفاده از چندین خط داستانی در کنار هم موثر است. بنابراین، مونتاژها می‌توانند موضوع فیلم را در یک صحنه به خانه برسانند.

همچنین می‌تواند برای افزایش شدت یک نقطه اصلی طرح مورد استفاده قرار گیرد و روی هر شخصیتی در هر خط داستانی تأثیر بگذارد. 

نمونه های موضوعی مونتاژ

با کنار هم قرار دادن معنا ایجاد کنید.

کنار هم قرار گرفتن چیزی است که از زمانی که در تئوری مونتاژ شوروی مشهور شد، در مونتاژ مورد استفاده قرار گرفت. معنا و اطلاعات منتشر شده به شدت بر نحوه چیدمان و کنار هم قرار گرفتن عکس ها تکیه دارند.

این اساس اثر کولشوف است. به عنوان مثال، مشهورترین صحنه ای که از این تأثیر استفاده می کند، صحنه تعمید از پدرخوانده است. این ویرایش عکس های ترور رهبران مختلف مافیا را با غسل تعمید برادرزاده مایکل کورلئونه تنظیم می کند تا از تعمید مایکل به عنوان دُن جدید مطلع شود.

بنابراین اگر صحنه ها جدا از هم بودند، این امر به این وضوح یا تأثیرگذار نبود. به همین دلیل، Cinefix این را در رتبه یک به عنوان بهترین سکانس تمام دوران قرار می دهد.

مونتاژها به دلیل توانایی منحصر به فرد خود در انتقال حجم وسیعی از اطلاعات در زمان کوتاهتر ، می توانند برخی از به یاد ماندنی ترین صحنه ها را در یک فیلم ایجاد کنند.

در نتیجه، درک نحوه عملکرد یک مونتاژ در یک داستان به شما کمک می کند تا مخاطبین خود را به طور موثر درگیر کرده و به جذاب ترین شکل ممکن با آنها ارتباط برقرار کنید.

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵