پرده کروماکی

پرده کروماکی

همه چیز درباره پرده کروماکی در فیلمسازی

پرده کروماکی یک ابزار تولید فیلم و تصویر و یکی از تجهیزات کروماکی است که برای ترکیب دو یا چند تصویر بکار گرفته می شود.
در این مقاله از استودیو فردا به تعریف و دلایل استفاده از پرده سبز می پردازیم و در ادامه نمونه هایی از پشت صحنه فیلم های تلویزیونی و سینمایی ایرانی در آنها از پرده سبز کروماکی استفاده شده است را معرفی می کنیم. در آخر اطلاعات لازم برای خرید پرده کروماکی را ارائه می کنیم.

پرده کروماکی چیست و چه کاربردی در فیلمسازی دارد؟

پیشتر در مقاله استودیو کروماکی اینگونه توضیح دادیم:” کروماکی یک تکنیک جلوه های ویژه بصری برای قرار دادن چند فیلم یا تصویر روی هم است”.

امروزه نیاز به استفاده از تکنیک کروماکی در فیلمبرداری و عکاسی دیجیتال برای بریدن و قرار دادن یک تصویر برای پس زمینه ای جدید بیش از پیش احساس می شود.

بسیاری از مشتریان استودیو کروماکی فردا به فضایی بیشتر از یک پرده سبز ۳ در ۵ نیاز دارند و برای تولیدات خود استودیو کروماکی اجاره می کنند.

استفاده از پرده سبز در فیلمسازی

فیلم های سینمایی و برنامه های تلویزیونی

پرده کروماکی یکی از پرکاربردترین تجهیزات فیلمسازی است که در سریال های تلویزیونی و فیلمهای سینمایی از آن استفاده می شود. در پشت صحنه فیلم قانون مورفی به کارگردانی رامبد جوان یک پرده سبز به خلق تصویر تصادف اتومبیل کمک کرده است.

در قسمت اول سریال تلویزیونی دوقلوها شبکه ۲ در سکانس های فیلمبرداری از خودرو در حال حرکت و یا سکانس های فیلمبرداری از پوگو استیک از پرده کروماکی سبز استفاده شده است.

انواع پرده های کروماکی

انواع پرده سبز کروماکی

پرده کروماکی در دو نوع پرده سبز کروماکی ثابت و فون کروماکی قابل حمل(پرتابل) با دو رنگ سبز و آبی ساخته می شوند.

پرده سبز کروماکی که از جنس پارچه کتان و با تار و پود سبز رنگ ساخته می شود، همرنگ با رنگ کروماکی استودیویی است.
پرده سبز در فیلمبرداری از کاراکتر ها و اشیا استفاده می شود و بازتاب دهند نور زیاد در تصویر برداری به ویژه فضای باز هستند. به همین خاطر رنگ سبز کروماکی ، رنگی روشن و نیازمند نورپردازی حرفه ایست.
پشت صحنه فیلمبرداری سریال پایتخت و استفاده از پرده سبز را در ادامه مشاهده می کنید.

پرده آبی کروماکی برای فیلمبرداری در صحنه هایی که نوردهی کمی دارد یا فیلمبرداری در طبیعت استفاده می شود. در سریال پایتخت و فیلم سینمایی زندگی پی برای تغییر دادن تصاویر پس زمنیه و شبیه سازی دریا و اقیانوس از پرده آبی کروماکی استفاده شده است.

پشت صحنه کروماکی سریال دوقولها شبکه دو

چرا برای پرده کروماکی رنگ سبز و آبی مناسب تر است؟

در مقاله رنگ کروماکی به دلایل انتخاب پرده سبز کروماکی و پرده آبی کروماکی پیش تر اشاره کرده ایم. این دو رنگ کمترین نزدیکی رنگ با پوست بدن انسان را دارد به همین خاطر کاربرد بسیاری در اجرای تکنیک کروماکی دارند.

پرده سبز مانند پرده عکاسی یک از پرکابردترین تجهیزات فیلمبرداری و عکاسی دیجیتال است که در استودیو های کوچک یا فیلمبرداری فضای باز استفاده می شود.

پارچه کروماکی در موارد مختلف متناسب با ابعاد کار یا نوع پروژه می تواند ابعاد مختلف یا دوختی شبیه به لباس کروماکی داشته باشد. در پرده سبز کروماکی دو رشته الیاف تار و پود پارچه کروماکی باید از جنس کتان و تماما سبز یا آبی باشد.

پرده کروماکی دو رو سبز و آبی

4 نکته مهم برای خرید پارچه سبز کروماکی

نکاتی قابل توجه برای خرید پرده سبز کروماکی که بهتر است رعایت شود:

 • پرده کروماکی یا فون کروماکی دو رو

  برای پروژه های عکاسی پرده کروماکی یا فون کروماکی بهتر است دو رو و به شکل یک طرف پرده کروماکی سبز و طرف دیگر به رنگ آبی باشد. دارا بودن هر دو رنگ کروماکی به فیلمساز یا عکاس این قابلیت را می دهد تا در هر موقعیتی آگاهانه برای تصویربرداری رنگ مورد نظر خود را انتخاب و استفاده کند.

 • مات بودن پارچه پرده کروماکی

  مات بودن پارچه کروماکی هم باید در انتخاب پرده کروماکی در نظر گرفته شود. انعکاس و بازتاب رنگ کروماکی براق روی لباس بازیگر یا اشیا می تواند در زمان حذف المان کروماکی مشکل ساز شود.

 • جنس پارچه کروماکی

  در نظر داشته باشید پارچه کروماکی از جنس کتان نرم باشد و قابلیت کشسانی داشته باشد. با دوام بودن این پرده کروماکی باعث می شود در اثر کشسانی خسته نشود.

 • نصب پرده کروماکی

  هنگام نصب پرده برروی پایه پرده کروماکی در نظر داشته باشید پرده فاقد چین و چروک باشد.

فروش پرده کروماکی سبز آبی

خرید پرده کروماکی

پرده سبز کروماکی با برند مجیک گرین برای تمامی پروژه های تولید فیلم تلویزیونی و سینمایی توسط استودیو کروماکی فردا تولید و عرضه می شود.

برای مشاوره خرید پرده کروماکی سبز می توانید با ما تماس بگیرید یا مقاله استودیو کروماکی خانگی خود را راه اندازی کنید را مطالعه کنید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۴.۶ از ۵
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم