zack logo

زک کینگ، شعبده باز دیجیتالی

هر روز گروه های تولید فیلم در مجموعه استودیو کروماکی و فیلمسازی فردا حاضر می شوند و با ایده های خلاقانه آثار متنوعی اعم از تیزر تبلیغاتی، نماهنگ(موزیک ویدیو)، فیلم داستانی و انواع عکاسی و … را خلق می کنند.

تنوع این پروژه ها خبر از تولید ایده های خلاقانه دیجیتال در صنعت فیلمسازی امروز می دهد. ایده هایی که مشاهدات و تجربیات را با هم در آمیخته و توانایی ایجاد جواب غیر مرسوم و غیر معمول در واکنش به محرک های محیطی دارند.

گروه تولید محتوای موسسه رسانه فرهنگی هنری فکر فردا در نظر دارد در این نوشته پرونده ای از فعالیت های ستارگان اینترنتی ارائه کند.

توسعه فعالیت های اینفلوئنسر های شبکه های مجازی در رسانه های اجتماعی باعث شده شاهد بکارگیری تکنیک های حرفه ای فیلمسازی و سینمایی برای تولید محتواهای شبکه های اجتماعی با زمان کمتر از 1 دقیقه باشیم.

این نوشته ی استودیو فردا درباره زک کینگ، تردست دیجیتالی ست.

زک کینگ شعبده باز دیجیتالی

زک کینگ کیست ؟

یک امریکایی چینی تبار متولد 1990 میلادی که این روزها رسانه های اجتماعی لقب شعبده باز (تردست) دیجیتالی را به او داده اند، اما از نگاه حرفه ای در سال 2013 به انتخاب یوتیوب یکی از 25 جوان آینده دار لقب گرفت. زک این روزها ستاره شبکه های اجتماعی واین، اینستاگرام، یوتیوب، فیلمساز و تولید کننده ی محتوای ویدیویی آموزشی و سرگرمی است.

نشریه Dailybanter در باره ی او می نویسد: کار زک جادوی محض است یا حداقل کاری است که کمی هوشمندانه تدوین شده است. از نظر لورا ویتو در سایت Mashable ، زک ستاره ی فیلمسازی ست که ممکن است در صحنه های عادی جادو نکند، اما ویدیوهای ماهرانه ادیت شده ای دارد که می تواند روی شعبده بازی معروفی مثل دیوید بلین را کم کند.

زک هفت ساله بود که دوربین را کشف کرد و به کارگردانی علاقه مند شد. فیلم زیر زندگینامه کوتاهی از زک به روایت خود اوست.

زک کینگ در حال ناپدید کردن

داستان زندگی

اولین علایق زک کارگردانی با دوربین خانگی به همراه دو خواهر کوچکترش بود. آن قدر به این کار علاقه داشت که پیشنهاد یک اتومبیل توسط پدر برزگش را رد کرد و از او خواست بجای ماشین یک لپ تاپ برای او بخرد.

رویا پردازی های شبانه روزی زک مسیر خودش را پیدا کرده بود. Final cut نرم افزاری بود که کار با آن را اولویت خود قرار داد.

“کار با فاینال کات را شروع کردم و کل دستور العمل نرم افزار را خواندم. پس از یادگیری و تسلط ازم خواسته شد تا فیلم هایی را کارگردانی کنم؛ تعداد فیلم مراسم و عروسی کار کردم که کمک کرد تا پول جمع کنم و تجهیزات فیلمبرداری خریداری کنم.”

fcutpro - استودیو فردا

ورود به دانشگاه و تیزر شرکت hp

زکِ نوجوان پس از ناکامی در گرفتن پذیرش از دانشگاه مورد علاقه اش در کارگاه های فیلمسازی شرکت کرد تا بتواند امضای تائید اساتید را برای تحصیل در دانشگاه بیولا جمع کند. سال دوم یا سوم تحصیل در رشته ی فیلمسازی همراه با همکلاسی خود تیزری خلاقانه برای شرکت HP ساختند و در رقابت های فستیوال فیلم لندن برای تبلیغات HP جایگاه اول را کسب کردند.
زک به حدی به جلوه های ویژه علاقه مند بود که تصمیم گرفت در سال 2008 وب سایت finalcutking.com و کانل یوتیوبش را با هدف آموزش تکنیک های تدوین فیلم با نرم افزار FINAL CUT PRO راه اندازی کند.
زک درباره این اقدام می گوید: “به خاطر اینکه بود نتوانسته بودم در اینترنت آموزش های نرم افزار را پیدا کنم.”
پس از این که توانست مخاطبانی را برای سایتش جمع کند، شروع به برگزاری سمینارهای آموزشی و آموزش نرم افزار از طریق اسکایپ کرد تا خرج دانشگاهش را در بیاورد.

زک کینگ

جایزه یوتیوب

مهارت فوق العاده ی او در این مدت باعث شد مورد توجه جشنواره های فیلم تبلیغاتی و کمپین هایی مثل HP قرار گیرد.

سال 2013 مانند هر دوست دیگرش در شبکه اجتماعی واین (VINE) یک اکانت باز کرد. VINE اپلیکیشنی بود که به کاربر اجازه می داد ویدیوهای کوتاه 6 ثانیه ای بسازد. زک تصمیم گرفت به مدت 30 روز ویدیوهای شعبده بازی برای VINE بسازد و در حساب کاربریش منتشر کند. همزمان با موفقیت و دیده شدن ویدیو های 6 ثانیه ای او برنده جایزه 35 هزار دلاری یوتیوب و یک سفر چهار روزه به نیویورک ، محل کمپ سازندگان تولید کنندگان محتوای یوتیوب دعوت شد.

این موفقیتها در پی انتشار ویدیوی طنزی بود که در سال 2011 منتشر کرد. فیلم کوتاه بچه گربه های جدای که با تم مجموعه فیلم های جنگ ستارگان ساخته شده بود. این فیلم در سه روز به بیش از یک میلیون بازدید رسید و در مدت کمی از 14 میلیون بازدید فراتر رفت و قسمت های دوم و سوم هم ساخته شده که هر کدام بیش از 17 میلیون بازدید داشتند.

لوگوی یوتیوب

شبکه های اجتماعی و برنامه Ellen Show

سایت Mashable درباره ی او می نویسد: زک کینگ فقط 6 ثانیه نیاز داردتا مغز شما را ذوب کند. در شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام سنجه هایی با نام Reach (تعداد بازدید) و Impression(تعداد تکرار هر بازدید) وجود دارد.

Reach بیانگر تعداد افرادی است که محتوای شما را دیده اند. این افراد می توانند فالوئر شما باشند یا نباشند. در حالی که Impression تعداد دفعاتی را اعلام می کند که محتوای شما به مخاطب نشان داده شده است. اما مهمترین سنجه ی اینگونه محتواهای رسانه های اجتماعی میزان درگیر شدن یا Engagement مخاطب با محتواست. انگیجمنت ارتباطی عمیق بین تولید کننده و مصرف کننده ی محتواست.

زک در این باره می گوید: “واین برای من تماما خلاقیت بود. من عاشق شعبده بازی واقعی هستم و بسیار به شعبده بازان احترام می گذارم، اما این خیلی خنده دار است که مردم کار من را به شعبده و جادو نسبت می دهند. در حقیقت من هیچ حقه ای را اجرا نمی کنم و در بیشتر کارهایم از پرده کروماکی ، پرده آبی و پرده سبز استفاده می کنم.”

سال 2014 در برنامه ی تلویزیونی الن (Ellen Show) حاضر شد و به همراه عوامل برنامه الن تعدادی واین ساخت و به نمایش گذاشت.

سگ موتور سوار زک کینگ

جذب حامیان مالی و اسپانسر

از آن روز تا به حال زک از طریق حامیان مالی تبلیغاتی که برای محتوایش جذب می کند، برای پروژه های تولید خود تامین بودجه می کند و در آمد قابل توجهی دارد.

او معتقد است جستجو کنندگان و دنبال کنندگان محتواهای رسانه های اجتماعی قطعا متوجه دام های تبلیغاتی محتوای منتشر شده می شوند؛ به همین خاطر محتوا باید طبیعی و مناسب با پرسونای تولید کننده محتوا باشد.

فرا گیر شدن محتوای تبلیغاتی زک توجه مدیران اجرایی استودیو دیزنی را جلب کرد. یکسال قبل از انتشار انیمیشن Zootopia ، ایده پردازان و مدیران دیجیتال مارکتینگ دیزنی به این نتیجه رسیدند که یک اینفوئنسر از شبکه های اجتماعی به فیلم انیمیشن خود اضافه کنند.

زک کینگ در استودیو دیزنی

آندریا فونسکا، معاون دیجیتال مارکتینگ استودیو دیزنی نقل می کند:

گفتیم چه می شود اگر یک قدم فراتر بگذاریم و یک نفر را در فیلم بیاوریم؟ کافیست کاراکتر او را انیمیت کنیم. معیار ما یک برنامه ی اینفلوئنسر برای دیده شدن و برند آگاهی بود. ما بازگشت سرمایه بسیار قابل توجهی را از طریق آمار اینستاگرام داشتیم. نگاه ما به مخاطبان رده ی سنی 13 تا 24 است. خیلی ماهرانه به اطلاعات جمعیتی دست پیدا کردیم که فیلم را دیده بود و متوجه اثربخشی آن شدیم.

اینگونه کارها را در برنامه آینده ی فیلم های دیزنی قرار داده ایم. زک این قسمت از انیمیشن را در اینستاگرام منتشر کرد. بیش از هفت و نیم میلیون بازدید و 8000 کامنت توسط مخاطبان صفحه ی اینستاگرام او ایجاد شد.

زک کینگ در استودیو دیزنی پیکسار

سخنرانی زک کینگ در ted

رویا پردازی (Dream) ژانریست که زک دنبال می کند. با این حال علاقه دارد روزی بتواند فیلم های داستانی، ماجراجویی و فیلم های بیشتر از 6 ثانیه بسازد.

توصیه زک کینگ به کسانی که می خواهند واینر شوند:

راز یک واین عالی اینجاست: “یک ایده ی عالی در ذهن.”

قبل از اینکه بخواهم یک واین را پست کنم می توانم پیش بینی کنم اگر کار خوب پیش برود و ببینندگان آن را دوست داشته باشند، آن را با دیگران به اشتراک می گذارند.

زک در حال حاضر 4 کانال یوتیوب دارد:

در پایان این نوشته مجموعه استودیو کروماکی و فیلمسازی فردا از تمام صاحبان ایده های خلاق دعوت می کند تا در فضای سبز و حرفه ای این مجموعه، ذهنیات خود را به تصویر تبدیل کنند. برای اطلاع از آفیش اجاره استودیو کروماکی فردا با ما تماس بگیرید.

جلوه های ویژه واین های زک کینگ

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۴.۲ از ۵